Bradley Manning vystupuje z vozu ve Fort Meade, kde probíhá předběžné líčení

Bradley Manning vystupuje z vozu ve Fort Meade, kde probíhá předběžné líčení kvůli únikům tajných armádních dat na WikiLeaks (21. prosince 2011). | foto: AP

Americký vojín Manning si údajně psal e-maily přímo s Assangem

  • 8
Americký vojín Bradley Manning si prý dopisoval přímo se zakladatelem serveru WikiLeaks. V úterý to při soudním líčení uvedl expert na počítačovou kriminalitu David Shaver. Ten v neděli našel také důkazy o tom, že Manning stahoval desetitisíce tajných dokumentů s jasným cílem je zkopírovat a přemístit, za což mu hrozí až doživotní vězení.

Podle Shavera udržoval Manning e-mailový kontakt s blíže neupřesněným účtem. V jednom ze svých vzkazů ale majitele tohoto účtu označil jako Assange.

"Toto jsou možná jedny z nejvýznamnějších dokumentů naší doby, které odstraňují tajnosti zahalující konflikt a odhalují pravou podstatu asymetrického vedení války ve 21. století. Přeji pěkný den," napsal údajně Manning o diplomatických a vojenských materiálech v e-mailu adresovaném Assangeovi.

Manning se k tvrzení nevyjádřil. Assange už dříve uvedl, že v kontaktu s americkým vojínem nebyl. Expert zkoumal dva Manningovy pracovní počítače z doby jeho působení v Bagdádu v letech 2009 a 2010. V jednom z nich se našly důkazy, že někdo víc než stokrát použil při vyhledávání klíčová slova WikiLeaks a Julian Assange, tedy jméno zakladatele serveru (více čtěte zde).

Manning ve středu odmítl vypovídat. Dva svědci obhajoby, kteří s ním sloužili v Iráku, vypověděli o jeho záchvatech vzteku. Obhajoba tvrdí, že jeho nadřízení o nich věděli, a zdůraznila, že labilní voják se v žádném případě neměl dostat k utajovaným informacím. Chyb, které vyústily ve zveřejnění tajných dokumentů, se tak prý dopustila armáda svou nedbalostí.

Ve čtvrtek jsou na programu soudního jednání závěrečné řeči žalobců a obhajoby. Poté vojenští soudci rozhodnou, zda důkazy proti Manningovi stačí pro zahájení vojenského procesu, v němž by vojínovi hrozilo až doživotní vězení. Rozhodování soudců může trvat několik týdnů.

Armáda prý chce postavit Assange před soud

Podle stoupenců WikiLeaks slouží důkazní materiály proti Manningovi především k tomu, aby si americká justice připravila půdu pro vznesení obvinění vůči Assangeovi. Přívrženci serveru také tvrdí, že americká vláda usiluje o vynesení co nejpřísnějšího trestu nad Manningem, aby pak bylo snazší vojína přimět ke svědectví proti Assangeovi.

Podle agentury Reuters v americké vládě zaznívají hlasy, že by bylo žádoucí postavit Assange za zveřejnění tajných materiálů na WikiLeaks před americký soud. Někteří vládní poradci a bývalí úředníci ale varují, že by podobný krok přinesl USA víc škody než užitku.

Podle bývalého mluvčího ministerstva zahraničí Philipa Crowleyho by zahájení procesu proti Assangeovi způsobilo "velmi vážné škody na reputaci USA" v zahraničí. Jiní představitelé vlády podle Reuters tvrdí, že by soud s Assangem pouze posílil WikiLeaks, který nyní podle nich směřuje do zapomnění.

Server je oslaben poté, co významné finanční firmy začaly kvůli zveřejnění amerických diplomatických depeší bojkotovat platby ve prospěch WikiLeaks. Assange letos přiznal, že kvůli finanční blokádě a odchodům několika významných spolupracovníků byla ochromena schopnost WikiLeaks získávat nové uniklé dokumenty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video