Vláda by měla al-Marriho pustit, nebo žalovat. Nejspíš se ale odvolá.

Vláda by měla al-Marriho pustit, nebo žalovat. Nejspíš se ale odvolá. | foto: Profimedia.cz

Americký soud zamítl Bushovo věznění bez hranic

  • 76
Americký federální odvolací soud rozhodl, že prezident Bush nemůže věznit lidi žijící v USA jen na základě podezření a na neomezeně dlouhou dobu. Vyzval vládu, aby propustila vězněného Ali al-Marriho, anebo ho postavila před civilní soud. Vláda s rozsudkem nesouhlasí a chce se odvolat.

"Schválit takovou prezidentskou pravomoc, která umožňuje armádě, aby zatýkala a na neomezenou domu zadržovala civilisty... to by mělo katastrofální dopad na ústavu a na celou zemi," zdůvodnila rozsudek soudkyně Diana Gribbon Motzová.

Tříčlenný soudní senát rozhodoval o případu Katařana Ali Saleha Kahlaha al-Marriho. Student univerzity v illinoiské Peorii byl zatčen krátce po útocích z 11. září. Podle vlády se na nich sice nepodílel, ale měl být připraven provést druhou vlnu útoků. Za spící buňku al-Kajdy ho údajně označil sám Chálid Šejk Mohammed, architekt útoků na WTC a Pentagon.

"Přestože nebyl osobně zapojen do ozbrojeného konfliktu s americkými silami, je to přesně typ bojovníka, který využívá al-Kajda k teroristickým útokům na Spojené státy," popsal al-Marriho soudce Henry E. Hudson. Že přijel do USA spáchat teroristický čin, pokládá za téměř jisté.

Další roky strávil al-Marri ve vězení, nikdy ale nebyl formálně obviněn. Ochránci lidských práv varovali, že pokud názor Bushovy vlády převáží, bude armáda moci zatýkat americké občany, aniž by měli právo na proces.

Vláda se brání, že tvrdost je vynucená podmínkami. "Prezident vyjasnil, že použije všechny dostupné prostředky, aby uchránil Američany před dalšími útoky al-Kajdy, a to včetně zatýkání a věznění členů al-Kajdy, kteří vstoupí na naše území," citovaly Washington Post mluvčího ministerstva spravedlnosti Deana Boyda.

Soud se ale obměkčit nenechal a v poměru 2:1 rozhodl ve prospěch al-Marriho. "Prezident nemůže jen tak mávnutím ruky zrušit ústavní ochrany prostě tím, že prohlásí civilistu, dokonce i kriminálního civilistu, za nepřátelského bojovníka vydaného napospas věznění na dobu neurčitou," prohlásil senát.

Podle rozhodnutí soudu by vláda měla al-Marriho propustit, anebo ho postavit před civilní soud.

Verdikt se nedotkne ani vězňů z Guantánama
Rozsudek má spíš symbolický charakter. Vláda se proti němu odvolá a bezprostředně se nic nezmění ani pro al-Marriho. Nadále zůstane v charlestonské věznici.

Rozhodnutí odvolacího soudu se nedotkne ani vězňů z Guantánama. Al-Marriho případ je totiž speciální v tom, že v USA studoval a pobýval legálně.

Pro soud tím má stejný status jako americký občan a nevztahuje se na něj loňský zákon Military Commissions Act, který nepřátelským bojovníkům odnímá právo zpochybňovat u soudu důvody svého zatčení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video