Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Americký Senát schválil poplatky za cestu do USA

  8:32aktualizováno  8:32
Všichni turisté, kteří vyrazí do Spojených států, budou muset zaplatit poplatek ve výši zhruba 180 korun. Odsouhlasil to americký Senát v rámci nového zákona o cestovním ruchu. Něž zákon podepíše prezident, musí projít ještě Sněmovnou reprezentantů. Evropská komise s poplatky nesouhlasí a hrozí odvetnými opatřeními.
Cestovní pas, cestování, vízum - ilustrační foto

Cestovní pas, cestování, vízum - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zákon o cestovním ruchu prošel v Senátu poměrem 79 ku 19 hlasům. Ale dříve než ho dostane k podpisu americký prezident, bude se jím zabývat ještě Sněmovna reprezentantů. Teprve potom bude moci vstoupit v platnost.

Nově stanovuje i poplatek ve výši deseti dolarů (asi 175 korun), jenž by měli zaplatit všichni lidé, kteří se na cestu do Spojených států hlasí přes povolovací systém ESTA. Týká se to tedy i českých turistů. Ti od loňského listopadu do USA víza nepotřebují a na cestu mohou vyrazit právě po přihlášení do povolovacího systému.

Poplatek za cestu do Spojených států by člověk měl zaplatit při každé registraci. Lidé ze zemí, jež s USA nemají bezvízový styk, platí za samotné vyřízení víz.

Když vy, tak my taky

Senát také odsouhlasil vznik neziskové organizace, která by fungovala z peněz vybraných na poplatcích. Převážná část výtěžku by měla putovat na podporu amerického cestovního ruchu. Ten totiž v USA od roku 2001, kdy se zavedly přísné bezpečnostní kontroly, částečně skomírá.

Zastánci plánu na obrodu cestovního ruchu se domnívají, že zpoplatnění cesty do země, by ročně mohlo vynést až 100 milionů dolarů (1,75 miliardy korun).

Evropské komisi se ale nový zákon vůbec nelíbí a hrozí odvetnými opatřeními. Věc by se měla projednávat na summitu s USA na podzim.

JAK DO AMERIKY

Do roku 2007 Česko usilovalo o zrušení vízové povinnosti, dlouhodobě bez úspěchu.

Duben 2008 Po složitých jednáních se uvolnily ledy a Češi dostali naději na cesty bez víz.

17. listopad 2008 Konec víz pro Čechy. Je však nutné žádat o povolení cesty v Elektronickém systému cestovní registrace (Esta) přes internet. Přes něj se lze registrovat zdarma, ale je nutný nový pas s biometrickými znaky (otisky prstů). Bezvízový režim se vztahuje pouze na turistické a služební cesty pod tři měsíce. Majitelé starších pasů musí mít vízum.

Nové poplatky: 2009 či 2010 Podle nového zákona budou USA vybírat za registraci 10 dolarů. Než začne novinka platit, lze ji obejít registrací ještě předtím. Ta je totiž platná dva roky. Do Ameriky cestují bez víz lidé z 35 zemí světa, z toho 29 evropských.


Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Najdete na iDNES.cz