Varian Fry

Varian Fry | foto: US Holocaust Memorial Museum

„Americký Schindler“ zachránil před nacisty Marca Chagalla i Franze Werfla

  • 15
Tento měsíc uplynulo sedmdesát let od chvíle, kdy se americký novinář Varian Fry vylodil v okupované Francii. Do přístavu v Marseille si s sebou přivezl šekovou knížku a seznam dvou stovek jmen židovských umělců a intelektuálů. Na lodě do USA nakonec pomohl zhruba čtyřem tisícům lidí.

Tehdy třiatřicetiletý novinář Varian Fry měl s nacisty svou zkušenost. V roce 1935 působil jako zahraniční zpravodaj žurnálu The Living Age v Berlíně a osobně zažil několik útoků nacistů na židovské obyvatelstvo.

Fry pak odjel do Spojených států, ale když německá armáda o pět let později okupovala Francii, rozhodl se vrátit.

Curych, ChagallV srpnu 1940 vystoupil v přístavu francouzského města Marseille. V kufříku přivezl šekovou knížku a seznam jmen dvou set židovských intelektuálů a umělců, kterým hrozila smrt.

Patřil k nim třeba surrealistický malíř rusko-francouzského původu Marc Chagall, francouzský antropolog Claude Lévi-Strauss nebo německý spisovatel z Prahy Franz Werfel.

Náš člověk
v Marseille

Stovky pasů pro své "klienty" získal Varian Fry od československého konzula v Marseille. Vladimír Vochoč udržel čs. diplomatickou misi i po pádu Francie. Konzul vydal československý pas komukoliv, koho Fry doporučil, a na oplátku Američan financoval tisk nových pasů. Díky Vochočovým pasům přešli španělské hranice například i spisovatelé Franz Werfel a Heinrich Mann.

Téměř rok pak Fry ve válkou zmítané Evropě bojoval s úřady a byrokracií a snažil se nejenom osobnosti ze seznamu zachránit před koncentračními tábory. Nakonec získal víza, pasy i místa na lodích, které vyplouvaly hlavně z Portugalska a Španělska, údajně až pro čtyři tisíce Židů.

Tak trochu zapomenutý hrdina

"Stejně jako mnoho jiných, kteří bojovali proti nacistům, je i Varian Fry tak trochu zapomenutým hrdinou," citoval britský list The Daily Telegraph Annabel Bernhardtovou z internetového archivu Ancestry, jenž uvádí jména zachráněných Židů ze seznamů pasažérů lodních společností.

Ani po návratu do USA "americký Oscar Schindler" nepřestal perzekvovaným Židům pomáhat a založil několik fondů, z nichž čerpal peníze na pomoc dalším lidem, kteří prchali z Evropy.

Fry zemřel krátce před svými šedesátými narozeninami v roce 1967 a o dvacet osm let později mu židovská komise při památníku Jad Vašem v Izraeli posmrtně udělila titul "Spravedlivý mezi národy". Získávají ho lidé nežidovského původu, kteří pomáhali Židům uniknout holokaustu (stejný titul získalo i na sto dvacet Čechů).

Max Ernst, Jacqueline Lamba Breton, André Masson, André Breton a Varian Fry v Marseille

Zleva: Max Ernst, Jacqueline Lamba Bretonová, André Masson, André Breton a Varian Fry v Marseille

OSCAR SCHINDLER

Jméno německého průmyslníka, který zachránil 1 200 Židů před koncentračními tábory, proslavil americký režisér židovského původu Steven Spielberg, který v roce 1993 natočil film Schindlerův seznam.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video