Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Americký radar doplul z Havaje na Aljašku

  11:15aktualizováno  11:15
K břehům Aljašky dorazila mobilní verze vůbec největšího protiraketového radaru. Američané vypravili zvláštní plavidlo před měsícem z Havaje a na své cestě muselo překonat i dvacetimetrové vlny. Obdobný radar chtějí Američané postavit i v Česku.

Mobilní radar typu XBR. - Mobilní radar typu XBR, jehož statická varianta by mohla vyrůst i v Česku. | foto: Boeing

Jedna z nejmodernějších součástí systému protiraketové obrany, obří radiolokátor typu XBR, ve středu dokončil svůj více než třicetidenní přesun z Havaje na Aleutské ostrovy u Aljašky, kde bude zakotven.

Úspěšně se tak otestovalo, že díky své unikátní konstrukci na přestavěné ropné plošině může být takový radar podle potřeby přesouván po moři, aniž by mu vadily dvacetimetrové vlny či silný vítr.

Jak uvedl mluvčí americké Protiraketové agentury Richard Lehner, radar v ceně téměř miliardy dolarů je vůbec největším svého druhu.

Celý kolos, který plul po moři, byl 70 metrů široký, 115 metrů dlouhý a 84 metrů vysoký. Samotná kopule (takzvaný radom), chránící radar, má průměr zhruba 40 metrů.

Úkolem radaru je detekovat případné letící střely s dlouhou dráhou letu a předat signál základně s protiraketami, které střelu zničí. - více zde

Supermoderní radar má být i v Brdech
Stejný radar chtějí Američané postavit i na plánované radarové stanici v Česku, pro kterou byl vytipován vojenský újezd v Brdech . "V Čechách půjde také o typ XBR, což znamená, že dokáže detekovat i velmi malé předměty, například raketové hlavice," potvrdil pro natoaktual.cz Lehner.

Takový radar pracuje v kmitočtovém pásmu X, což znamená frekvenci od 8 do 12 GHz s impulsním výkonem cca 200 kW. - více zde

V praxi si to lze představit tak, že kdyby byl radar umístěn v New Yorku, dokáže poskytnout detailní informace o předmětu velikosti golfového míčku, který by byl nad San Franciskem, řekl Lehner.

Protiraketový radar

Ve svém výsledku bude americký radar podobný tomu, který již v Česku stojí a je před spuštěním. V Nepolisích u Chlumce nad Cidlinou se totiž dokončuje jeden z páteřních radiolokátorů protivzdušné obrany NATO, jehož radom je jen asi o polovinu menší, má průměr necelých 20 metrů a mnohonásobně nižší výkon.

Právě radar v Nepolisích se minulý týden rozhodla armáda vůbec poprvé představit novinářům, aby se podařilo rozptýlit obavy obyvatel z radarových stanic. "Nám tu radar nevadí, počet obyvatel vesnice dokonce roste," tvrdí starosta Nepolis Jiří Šustr, i když přiznává, že v Brdech by se jednalo o jiný radar, o kterém ještě starostové nemají dost informací.

"Americký radar by byl jiný a má i jiné poslání," poukazuje brigádní generál Ivo Zbořil z generálního štábu AČR na rozdíl mezi protivzdušnou a protiraketovou obranou.

Zároveň ale vyvrací obavy ze silnějšího výkonu amerického radaru. Podle Zbořila bude v česko-amerických smlouvách zakotvena podmínka o dodržení veškerých českých a evropských hygienických a ekologických norem.

O umístění radarové stanice systému protiraketové obrany požádaly USA Českou republiku letos v lednu. Ke konečnému verdiktu ale povedou měsíce jednání. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Najdete na iDNES.cz