Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Americký list obvinil papeže, že se podílel na zamlčování pedofilie

  7:35aktualizováno  13:12
Americký list The New York Times obvinil papeže Benedikta XVI. z podílu na zamlčování případu zneužívání dětí duchovním římskokatolické církve. V 90. letech ještě jako kardinál Joseph Ratzinger údajně nereagoval na případ amerického kněze, který ve škole pro neslyšící ve Wisconsinu zneužil na 200 chlapců.

Benedikt XVI. ve Vatikánu, 14. března 2010 | foto: Gregorio BorgiaAP

Případ se týká duchovního Lawrence Murphyho, který v letech 1950 až 1974 pracoval v prestižní škole pro neslyšící děti. O řadu let později, v roce 1996, poslal tehdejší arcibiskup v Milwaukee Rembert Weakland kardinálu Ratzingerovi dva dopisy o Murphyho případu.

Současný papež, který tehdy řídil Kongregaci pro nauku víry, ale na dopisy neodpověděl. Arcibiskup Weakland obdržel až o osm měsíců později pokyn od druhého muže kongregace kardinála Tarcisia Bertoneho, aby zahájil utajený církevní proces, který by Murphyho zbavil kněžského úřadu.

Jenže podle amerického listu Bertone po čase proces zastavil; obviněný kněz si totiž písemně stěžoval kardinálu Ratzingerovi. Proces označil za "nepatřičný", protože už se přece "ze svých skutků kál". Věc podle něj navíc byla už promlčená.

Americký list dokumenty získal, i když se je církev snažila utajit. Případná odpověď kardinála Ratzingera v nich však chybí. Listiny redakci dodali právníci pěti Američanů, kteří v Murphyho případu žalují milwaukeeskou arcidiecézi.

Murphyho tiše přeložili do jiné diecéze

Zneužívání chlapců Lawrencem Murphym ignorovala policie, soudy i církev. O jeho činech věděli tři wisconsinští arcibiskupové, ale nikdo z nich případ neoznámil. Murphyho jen tiše přeložili do jiné diecéze, kde žil dalšího čtvrt století let mezi dětmi ve školách a nápravných zařízeních. Zemřel v roce 1998.

Deník požádal o komentář mluvčího Vatikánu Federika Lombardiho, který případ označil za "tragický". Dodal však, že Vatikán o záležitosti nevěděl až do roku 1996, kdy už se jím světské úřady dávno nezabývaly.

"Americké civilní úřady vyšetřovaly Murphyho v 70. letech, když ho několik obětí obvinilo, ale od vyšetřování bylo upuštěno," připomněl Lombardi a upřesnil, že kanonické právo nepředpokládá automatický trest.

"Je důležité zdůraznit, že kanonická otázka předložená kongregaci neměla žádnou souvislost s jakoukoli civilní nebo trestní procedurou proti otci Murphymu," řekl Lombardi a dodal, že tehdejší církevní rozhodování mohl ovlivnit Murphyho zdravotní stav a skutečnost, že věc byla promlčená.

Murphyho kauza je jen dalším z mnoha případů zneužívání dětí v církevních institucích. Lavina svědectví a přiznání se spustila v lednu v Německu. Tam kněží údajně zneužívali děti v mnoha internátech, školách i pěveckých sborech.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...Najdete na iDNES.cz