Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Americký Kongres přišel o legendu

  10:22aktualizováno  10:22
Měl sto let a pověst milovníka žen. Byl vůbec nejdéle sloužícím členem amerického Kongresu. O kom je řeč? O Stromu Thurmondovi. Senátor za Jižní Karolínu, který byl do funkce poprvé zvolen v roce 1954, zesnul v nemocnici po přetrvavajících zdravotních potížích.

"Náš blízký a důvěrný přítel a spolupracovník se vydal na svou poslední cestu," oznámil vůdce republikánské většiny v Senátu Bill Frist.

Strom Thurmond zemřel v nemocnici ve svém rodném městě Edgefield, kde byl hospitalizován poté, co v lednu na vlastní žádost opustil Kongres.

"Jeho tělo přestalo fungovat. Byl čím dál slabší," uvedl rodinná přítelkyně Kathy Rainsfordová.

Zdravotní potíže pronásledovaly v posledních letech Thurmonda stále častěji. Před dvěma lety se zhroutil přímo v Senátu. První pomoc mu poskytl Frist.

Thurmond celý život dbal o fyzickou kondici a stranil se kouření i alkoholu. Mezi kolegy měl pověst znalce a milovníka žen.

"James Strom Thurmond se narodil před stoletím v době, kdy žil Mark Twain a prezidentem byl Teddy Roosevelt. Celý život zasvětil službě veřejnosti," připomněl při oznámení úmrtí Bill Frist.

Thurmond byl do první veřejné funkce zvolen v roce 1928. V roce 1964 přestoupil z Demokratické strany k republikánům. Jako vášnivý pravičák hlasoval proti všem zákonům o zrovnoprávnění černochů.

V roce 1957 proslul obstrukčním projevem, kterým chtěl zabránit hlasování o jednom z takových zákonů. Hovořil tehdy bez přestání 24 hodin a 18 minut.

V roce 1948 kandidoval v prezidentských volbách jako zástupce strany odmítající rasovou integraci amerického Jihu, na což doplatil Trent Lott.

Tehdejší republikánský vůdce vyjádřil politování, že se Thurmond tehdy nestal prezidentem. Narážka s rasovým podtextem ho stála znovuzvolení do čela Senátu.

Senátora přežila jeho manželka Nancy Moore, dcera Julie a synové Strom Jr. a Paul. Nedávno se Thurmond také dočkal prvního vnuka.

"Jeho rodina i přátelé mají naše upřímné sympatie," kondoloval příbuzným a známým za všechny kongresmany Bill Frist.

Americký senátor za Jižní Karolínu Strom Thurmond laškuje s asistentkami kolegy Trenta Lotta. (24. září 2002)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Najdete na iDNES.cz