Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Americký babyboom se zatím nekoná

  14:53aktualizováno  14:53
I když se po atentátech ve Spojených státech z loňského jedenáctého září zdálo, že je sex pro Američany velkým utěšitelem a svatební zvony zněly častěji než dřív, babyboom se zatím nekoná.

Přestože socioložka z Washingtonské univerzity Pepper Schwartzová před časem tvrdila, že v čase velké úzkosti vznikají velké emoce, které lidi vedou k tomu, že se zamilovávají intenzivněji, častěji se rozhodují pro sňatek a víc se milují, více porodů, tak jako po druhé světové válce USA deset měsíců po tragédii zatím nehlásí.

"Stává se to právě ve chvílích zvýšeného nebezpečí a deprese, takže se odblokujete a alespoň na chvíli přestanete přemýšlet a jen se radujete a podlehnete těm nejzákladnějším emocím," vysvětluje Schwartzová, jak lidská mysl funguje.

Jaro přineslo víc dětí
I když na jaře někteří lékaři a porodnické týmy zaznamenali zvýšení počtu porodů, nápor novorozeňat ještě nenastal. Někteří lékaři ale předpovídají, že by podobný jev mohl nastat v New Yorku, který se loni na podzim drasticky přesvědčil, že v životě není jisté nic.

Oficiální "newyorská" čísla budou podle ministerstva zdravotnictví k dispozici asi za
rok.

Jeffrey King z kliniky na Manhattanu říká, že se v jeho nemocnici projevil charakteristický sezonní pokles počtu porodů čtyři měsíce po 11. září, ale potom zase stoupl na běžných 150 porodů za měsíc. "Před dvěma dny tu nikdo nebyl, ale dnes už je zase plno. Počítám, že náš průměr za rok bude stejný jako byl i předtím," řekl King.

Newyorský psycholog Michael Nuccitelli říká, že tragédie z 11. září sice některé páry motivovala mít dítě, jiné ale naopak odradila. "Všimli jsme si, že po útoku lidé nejsou tak váhaví, jsou mnohem rozhodnější."

"Lidé sami cítí, jestli dítě chtějí, nebo ne. Trauma vytváří něco, čemu říkám efekt postupného rozvlnění...  Lidé se obracejí do sebe a ptají se, 'odkud jsem přišel', 'kde jsem teď' a 'kam jdu'"

"V některých vztazích se vytvořila větší harmonie, ale vznikly i konflikty. Je to dvousečná zbraň," soudí Noccitelli.

Proč ano i proč ne
"Na jedné straně se lidé ptají: 'proč bychom měli do takového světa přivést dítě' a na druhé straně si říkají: 'chceme dítě, protože nevíme, co nás v blízké budoucnosti čeká.'"

Další lékař - Michael Silverstein - si myslí, že evidence možná zvýšení počtu porodů po atentátech v budoucnu odhalí. "11. září byl pro některé páry impulsem k užívání života ve smyslu 'carpe diem' (užívej dne)," říká Silverstein.

A dodává že v ordinaci často slyší: Život je příliš krátký, plánujeme mít děti, tak proč to odkládat?

Může však trvat nějakou dobu, než se takový boom rozpozná. "Po tomto impulsu může párům trvat od tří do devíti měsíců, než žena otěhotní, tedy někdy od října do května až června. Předpokládaný nárůst počtu porodů se tedy může projevit později," upřesňuje.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz