Velitel mudžahedínů Džalaludín Hakkání na snímku z roku 1991

Velitel mudžahedínů Džalaludín Hakkání na snímku z roku 1991 | foto: AP

Americký admirál obvinil pákistánskou rozvědku z podpory Talibanu

  • 11
Americký admirál Mike Mullen obvinil pákistánskou rozvědku ISI z podpory islamisty Džalaludína Hakkáního, jehož mudžahedínové bojují po boku Talibanu proti západním spojencům v Afghánistánu. Vztahy obou spojenců v boji proti terorismu utrpěly v poslední době několik vážných šrámů.

"Je všeobecně známou věcí, že ISI dlouhodobě udržuje vztah s Hakkáního sítí," řekl admirál Mike Mullen pákistánským novinářům. "Hakkání podporuje, financuje a cvičí bojovníky, kteří zabíjejí Američany a jejich koaliční partnery. A mojí svatou povinností je udělat vše, co je v mých silách, aby se to nedělo," dodal podle BBC šéf sboru náčelníků štábů americké armády.

Mullen dorazil ve středu do Islámábádu k jednání s pákistánskou armádou, která je v zemi s druhou nejpočetnější muslimskou populací na světě nejsilnějším mocenským hráčem. Představitelé pákistánské armády Mullenovo prohlášení urychleně odmítli jako negativní propagandu.

"Pokud tím myslí, že jim poskytujeme ochranu a pomoc, tak to není pravda," odmítl Mullenova obvinění nejmenovaný vysoce postavený důstojník pákistánské armády. Podle analytiků se bojovníci Džalaludína Hakkáního usídlili v Severním Vazíristánu v roce 2001. Pákistánská rozvědka má na ně vliv už od 80. let, kdy Hakkání bojoval s podporou Islámábádu a Washingtonu proti sovětským okupantům v Afghánistánu.

Americký admirál Mike Mullen v rozhovoru s pákistánským generálem Chalídem Šamím Vinnem

Raymond Allen Davis v lednu zastřelil dva Pákistánce, soud ho osvobodil. (16. března 2011)

Američtí mariňáci na patrole v afghánské provincii Hílmand

Po zahájení spojenecké operace proti Talibanu si ISI podle expertů své vazby udržela. Bojovníci paštunského velitele, který byl jeden čas kandidátem na afghánského premiéra, stále působí spojeneckým jednotkám v zemi pod Hindúkušem vážné ztráty.

Média víří konspirační teorie

Podpora poskytovaná Talibanu ze strany ISI je podle Mullena příčinou všech potíží, které nyní mezi oběma spojenci ve válce proti terorismu nastaly. Nesourodé spojenectví narušila nedávno aféra Američana Raymonda Davise, který v lednu zastřelil dva obyvatele Láhauru. Na konci března ho soud osvobodil, Spojené státy pozůstalým zaplatily 2,3 milionu dolarů odškodného, v pákistánských městech ale vypukly demonstrace.

Jablkem sváru jsou i útoky amerických bezpilotních letadel na pákistánském území. Podle bývalého důstojníka CIA Bruce Riedela ke klidnější atmosféře nepřispívají ani místní média, která s oblibou víří konspirační teorie, jak Amerika ve spojenectví s Izraelem a Indií hodlá ukrást Pákistáncům jejich jaderné zbraně.

Na udržení vratkého spojenectví má zájem jak Washington, tak Islámábád. Hlavní zásobovací cesty do Kábulu vedou přes největší pákistánské město Karáčí, Islámábád na druhou stranu potřebuje americkou humanitární a rozvojovou pomoc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video