Americké vojenské letectvo se změní

Washington - Šéf amerických vzdušných sil James Roche a velitel štábu vzdušných sil John Jumper předložili americkému sněmovnímu výboru pro armádní záležitosti nový návrh rozpočtu pro svůj resort na rok 2003. Oba šéfové vzdušných sil americké armády žádají na další rok 87,2 miliardy dolarů, což je o 6,7 miliardy více, než kolik vzdušné síly dostaly letos.

Navržený rozpočet se soustřeďuje na opatření nových obranných systémů, včetně zakoupení nových letounů F-22 Raptor, C-17 Globemaster III, Global Hawk, RQ-1 Predator a další výzbroje a munice pro spojenecké operace.  Jumper i Roche označili nový rozpočet za začátek přeměny amerických vzdušných sil.

"Naše vize počítá s totální vzdušnou a vesmírnou silou, schopnou účinně prozkoumat celý svět a udeřit. Rovnež počítáme s podporou pozemních jednotek, doprovázených celou řadou operací," oznámil James Roche na internetových stránkách amerického ministerstva obrany.

Transformace vzdušných sil s sebou podle obou představitelů rovněž přinese změny v zažitých vojenských postupech. "Každá složka našeho vzdušného portfolia musí být schopná boje," konstatovali.

"V rozpočtu jsme se věnovali bezpodmínečné integraci vzdušných, vesmírných, pozemních i námořních sil, tak abychom byli schopni účinně spolupracovat bitevním poli," řekl Jumper.

Oba představitelé do návrhu rozpočtu zahrnuli i 222,1 milionů dolarů na odměny pro sloužící vojáky, nábor nových důstojníků a branců a jejich motivaci při plnění misí, včetně probíhajících operací Trvalá svobod a Vznešený orel.

"Zkusili jsme vyčíslit, co bude zesílení naší obrany stát," řekl Jumper. "Dobré zprávy jsou, že máme možnosti, abychom to dokázali. Ale mnoho našich lidí bude muset velmi, velmi tvrdě pracovat a pozvolna posilovat naši ochranu. Spočítali jsme způsob, jak se postupně vracet k cela normálním nákladům a tempu vyzbrojování."

"Chceme se zaměřit například na naši vzušnou flotilu tankerů a průzkumné a špionážní letky. Tato letadla jsou přes čtyřicet let stará a my bychom rádi našli cesty, jak je inovovat či nahradit, jak jen to bude možné. Víme, že tento program možná vyvolá války v kongresu."

Před 11. zářím počítali vojenští stratégové, že právě vzdušná flotila tankerů doslouží až v roce 2008. Po útocích však přišli experti na to, že KC-135 Stratotankers se zapojily takřka do 8 tisíc úkolů, jejich opotřebování se neustále zvyšuje a životnost se krátí. "Musíme problém tankerů vyřešit, máme denně bojová letadla ve vzduchu a chceme zajistit, že budou moci bezpečně tankovat," řekl Roche. 


Video