Koncentrační tábor v Osvětimi

Koncentrační tábor v Osvětimi | foto: AP

CIA naverbovala stovky nacistů, nad jejich zločiny přivírala oči

  • 125
Americké tajné služby v době studené války zaměstnávaly nejméně tisíc bývalých nacistů jako špiony a informátory. Vyplývá to z nově zveřejněných dokumentů. CIA i FBI v 50. letech věřily, že hodnota někdejších nacistů převyšuje zločiny, jichž se dopustili ve službě třetí říši, píší New York Times.

Důkazy o tom, že americká vláda zaměstnávala bývalé nacisty, se začaly objevovat už v 70. letech. Záznamy z nově odtajněných dokumentů a svědectví minulých i současných vládních zaměstnanců nicméně dokazují, že zpravodajské struktury USA spolupracovaly s nacisty mnohem více, než veřejnost tušila. 

Příslušníci tajných služeb podle New York Times navíc dělali vše pro to, aby tyto informace zůstaly utajené. 

V roce 1980 například FBI odmítla ministerstvu spravedlnosti poskytnout informace o šestnácti lidech podezřelých ze spolupráce s Hitlerovým režimem. Všichni totiž pro FBI pracovali jako informátoři, kteří jí dodávali informace o komunistických sympatizantech.

CIA zaměstnávala Eichmannova spolupracovníka

Mezi lidmi, které najala CIA, byl například bývalý důstojník SS Otto von Bolschwing, autor několika pojednání o tom, jak nakládat s Židy. Spolupracoval i s Adolfem Eichmannem, jedním z hlavních organizátorů holocaustu. CIA jej za věrnou službu nakonec odměnila tím, že jej i s rodinou přestěhovala do New Yorku.

„Využívali ho a on využíval je,“ řekl o spolupráci svého otce s tajnými službami Gus von Bolschwing. „Nemělo se to stát. Nikdo ho neměli pustit do Spojených států. Odporuje to s hodnotami naší země,“ dodal.

Když Izraelci v roce 1960 dopadli Eichmanna, von Bolschwing se bál, že stejný osud potká i jeho. CIA ho však ujistila, že mu nic nehrozí. Kdyby se totiž prozradily jeho vazby na Eichmanna, poškodil by se i mediální obraz Spojených států. Von Bolshwing začal být stíhán až v 80. letech a nakonec se amerického občanství vzdal. Zemřel jen několik měsíců poté.

Americký špion v NDR měl na svědomí desetitisíce životů

Obdobný osud měl i litevský kolaborant s nacisty Aleksandras Lileikis. Muž, jenž je spojován se smrtí desítek tisíc litevských Židů, se stal americkým špionem v NDR. Dostával roční plat 1 700 dolarů a k tomu karton cigaret na měsíc. 

Stejně jako von Bolschwing směl Lileikis nakonec emigrovat do USA, kde klidně prožil čtyřicet let. Tajné služby se podle New York Times dokonce snažily zabránit jeho vyšetřování. Lileikis byl v 90. letech zbaven amerického občanství, soudu, který byl vzhledem k jeho chatrnému zdraví několikrát odložen, se však již nedožil.

Před několika dny agentura AP zveřejnila své odhalení, že Washington vyplácel důchody někdejším nacistům, kteří dobrovolně odešli ze země. Desítky lidí, kteří se podíleli na nacistických zločinech a později se skryli před spravedlností v USA, obdrželi od amerického sociálního systému miliony dolarů (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video