CIA naverbovala stovky nacistů, nad jejich zločiny přivírala oči

  15:15aktualizováno  15:15
Americké tajné služby v době studené války zaměstnávaly nejméně tisíc bývalých nacistů jako špiony a informátory. Vyplývá to z nově zveřejněných dokumentů. CIA i FBI v 50. letech věřily, že hodnota někdejších nacistů převyšuje zločiny, jichž se dopustili ve službě třetí říši, píší New York Times.

Ilustrační foto | foto: AP

Důkazy o tom, že americká vláda zaměstnávala bývalé nacisty, se začaly objevovat už v 70. letech. Záznamy z nově odtajněných dokumentů a svědectví minulých i současných vládních zaměstnanců nicméně dokazují, že zpravodajské struktury USA spolupracovaly s nacisty mnohem více, než veřejnost tušila. 

Příslušníci tajných služeb podle New York Times navíc dělali vše pro to, aby tyto informace zůstaly utajené. 

V roce 1980 například FBI odmítla ministerstvu spravedlnosti poskytnout informace o šestnácti lidech podezřelých ze spolupráce s Hitlerovým režimem. Všichni totiž pro FBI pracovali jako informátoři, kteří jí dodávali informace o komunistických sympatizantech.

CIA zaměstnávala Eichmannova spolupracovníka

Mezi lidmi, které najala CIA, byl například bývalý důstojník SS Otto von Bolschwing, autor několika pojednání o tom, jak nakládat s Židy. Spolupracoval i s Adolfem Eichmannem, jedním z hlavních organizátorů holocaustu. CIA jej za věrnou službu nakonec odměnila tím, že jej i s rodinou přestěhovala do New Yorku.

„Využívali ho a on využíval je,“ řekl o spolupráci svého otce s tajnými službami Gus von Bolschwing. „Nemělo se to stát. Nikdo ho neměli pustit do Spojených států. Odporuje to s hodnotami naší země,“ dodal.

Když Izraelci v roce 1960 dopadli Eichmanna, von Bolschwing se bál, že stejný osud potká i jeho. CIA ho však ujistila, že mu nic nehrozí. Kdyby se totiž prozradily jeho vazby na Eichmanna, poškodil by se i mediální obraz Spojených států. Von Bolshwing začal být stíhán až v 80. letech a nakonec se amerického občanství vzdal. Zemřel jen několik měsíců poté.

Americký špion v NDR měl na svědomí desetitisíce životů

Obdobný osud měl i litevský kolaborant s nacisty Aleksandras Lileikis. Muž, jenž je spojován se smrtí desítek tisíc litevských Židů, se stal americkým špionem v NDR. Dostával roční plat 1 700 dolarů a k tomu karton cigaret na měsíc. 

Stejně jako von Bolschwing směl Lileikis nakonec emigrovat do USA, kde klidně prožil čtyřicet let. Tajné služby se podle New York Times dokonce snažily zabránit jeho vyšetřování. Lileikis byl v 90. letech zbaven amerického občanství, soudu, který byl vzhledem k jeho chatrnému zdraví několikrát odložen, se však již nedožil.

Před několika dny agentura AP zveřejnila své odhalení, že Washington vyplácel důchody někdejším nacistům, kteří dobrovolně odešli ze země. Desítky lidí, kteří se podíleli na nacistických zločinech a později se skryli před spravedlností v USA, obdrželi od amerického sociálního systému miliony dolarů (více čtěte zde).
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Mladík z fotografie s Macronem půjde do vězení, našli u něj drogy

Francouzský prezident Emmanuel Macron hovoří s mladíkem ve francouzské části...

Jeden ze dvou mladíků pózujících na kontroverzní fotografii s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na karibském...

Z vraždy mladíka v německém Köthenu obžalovali dva muže z Afghánistánu

Smuteční akce po smrti Němce ve městě Köthen (10.10.2018)

V souvislosti se zářijovou smrtí 22letého Němce ve východoněmeckém městě Köthen obžalovalo německé státní...

Tichý chlapec, který hrál počítačové hry, shodují se přátelé kerčského vraha

Obyvatelé Kerče vzpomínají na oběti útoku a zapalují za ně svíčky. (18. října...

Vyšetřovatelé masové vraždy v kerčské škole na anektovaném Krymu požádali odborníky, aby vypracovali posmrtný...Najdete na iDNES.cz