Nezávislý kandidát na prezidenta USA Evan McMullin na mítinku v Utahu  (13....

Nezávislý kandidát na prezidenta USA Evan McMullin na mítinku v Utahu (13. října 2016) | foto: AP

Evan McKdo? Bývalý agent CIA vzal Trumpovi v průzkumu Utah

  • 94
Jmenuje se Evan McMullin a jeho šance na to, že se stane prezidentem USA jsou titěrné, nikoliv však nulové. Nezávislý a prakticky neznámý kandidát nyní vyhrál průzkum v Utahu, kde sesadil z čelní pozice Donalda Trumpa. Nezávislý kandidát neovládl některý ze států ve volbě prezidenta celé půlstoletí.

Psal se rok 1968, když v amerických prezidentských volbách v pěti jižanských státech zvítězil hlasitý zastánce rasové diskriminace a pozdější čtyřnásobný guvernér Alabamy George Wallace.

Tehdy byla jiná doba. Dnešní baštu republikánů Texas dobyl demokrat Herbert Humphrey, soudobou perlu mezi „modrými“ státy Kalifornii naopak republikán a celkový vítěz klání Richard Nixon. Dokonce se pak v Kongresu uvažovalo, zda nenahradit systém volitelů klasickým všelidovým hlasováním.

Od té doby nepoznal žádný americký stát jiného vítěze než republikána či demokrata. A to se letos může změnit.

V Utahu, řídce obydleném státu s pouhými šesti voliteli prezidenta, totiž v průzkumu Emerson College (metodicky nepatří mezi úplnou špičku, ale určitě není ani průměrný či špatný) zvítězil Evan McMullin (všechny průzkumy z Utahu najdete zde).

Je to jen jeden průzkum, což je důvod neunáhlovat se. McMullin také nekandiduje plošně a nemá za sebou sílu stranického aparátu a sponzorů. Šance, že by nějakým zázrakem získal 270 hlasů volitelů, protože voliči náhle prozřou, neexistuje. Jenže...

Jak připomněl server FiveThirtyEight.com, pokud by žádný z kandidátů nezískal hlasy 270 z 538 volitelů amerického prezidenta, ke slovu by podle 12. dodatku americké ústavy přišla Sněmovna reprezentantů, v níž by v tomto případě měl každý stát jeden hlas, bez ohledu na lidnatost.

Cesta do Bílého domu?

Aby Evan McMullin mohl být zvolen prezidentem USA, muselo by se stát několik poměrně nepravděpodobných - ale ne vyloučených - věcí.

  • Voliči by se museli odvrátit od Hillary Clintonové, která nyní ve volebních modelech překonává práh 270 volitelů. (Ubývá přitom nerozhodnutých voličů, tedy i prostoru pro zvrat.)
  • Oněch 270 volitelů by nesměl získat ani Donald Trump.
  • Evan McMullin by musel být třetí v pořadí podle získaných volitelů (jinými slovy, potřebuje vyhrát nějaký stát).
  • McMullin zároveň nesmí „odloudit“ Trumpovy voliče ve vyrovnaných státech, kde se o vítězství rozhodne mezi Trumpem a Clintonovou.
  • Nakonec by McMullin musel získat podporu kongresmanů (v USA se 8. listopadu konají volby i do Sněmovny reprezentantů).

V dolní komoře Kongresu mají republikáni většinu a mnozí kongresmani nemají Trumpa rádi. Pokud by hlasovali sami, nemuseli by se ohlížet na výsledky voleb. Prostě by hlasovali o třech volebně nejúspěšnějších kandidátech, dokud to nějak nedopadne. V historii se to stalo pouze jednou, a to v roce 1824, kdy upřednostnili Johna Q. Adamse před Andrewem Jacksonem.

Teď se sice může stát, že 8. listopadu ve volbách do Sněmovny reprezentantů - konají se souběžně s prezidentskými - republikáni oslabí, ale pokud by ani Trump, ani Clintonová nezískali 270 volitelů, znamenalo by to, že jsou síly vyrovnané patrně i v Kongresu.

Misionář i agent

Takže, kdo je Evan McMullin?

Nejdříve, kdo není: není to Obamou před čtyřmi lety poražený Mitt Romney, kterého republikánští odpůrci Donalda Trumpa letos zkoušeli přemlouvat, aby kandidoval. Na Romneyho ostatně někteří republikáni vzpomínají s nostalgií, oproti Trumpovi se jim jeví jako ztělesnění státníka.

Romney ale řekl ne a došlo na čtyřicetiletého McMullina, byznysmena a krom jiného mormona, což je v Utahu cenná volební deviza. Studoval právo, diplomacii a management. Politickým přesvědčením je republikán, k nimž ostatně před svou nezávislou prezidentskou kampaní patřil.

Omezoval by potraty, akcentuje roli tradičního manželství muže a ženy (ačkoliv verdikt Nejvyššího soudu o manželstvích homosexuálů „respektuje“). Na Trumpovi mu vadí, že „nechápe, že pro porážku teroristů potřebují USA spolupracovat s muslimy“. Ze zahraničních politiků nenachází na rozdíl od Trumpa vlídná slova pro Vladimira Putina, naopak si cení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua či japonského ministerského předsedy Šinzó Abeho.

V minulosti byl mormonským misionářem v Brazílii a pracoval dlouhá léta v Jordánsku pro Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Jedenácté září 2001 jej zastihlo v přípravném kurzu pro agenty CIA, pro kterou pak deset let pracoval v terénu, dle svých slov i v „nejnebezpečnějších zemích světa“. Oproti libertariánovi Garymu Johnsonovi má přehled, píše například Forbes.

Uspět, ale jen trochu a jen někde

Aby to ale nebylo tak jednoduché, McMullin potřebuje uspět tak akorát. V jedenácti státech je na volebních lístcích, v dalších třech desítkách jej na ně lidé mohou ručně dopsat a komise jim to uznají. Jenže McMullinovi se počítají k dobru jen ty státy, v nichž zvítězí. Naopak pokud někde ubere hlasy Donaldu Trumpovi a ten kvůli tomu stát „odevzdá“ Hillary Clintonové, přiblíží to kandidátku demokratů ke zvolení prezidentkou.

Tak či tak, na Utah může být letos 8. listopadu upřená větší pozornost, než by odpovídalo skutečnosti, že má jen šest volitelů z 538.

Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video