Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


23:00

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž o dění po amerických prezidentských volbách končí. Děkujeme za pozornost.

22:50

Donald Trump zváží ponechání některých částí Obamovy zdravotní reformy, vůči které měl výhrady. Uvedl to ve svém prvním rozhovoru od voleb, který poskytl listu The Wall Street Journal. Během kampaně přitom prohlašoval, že chce takzvanou Obamacare zrušit.

Důvodem pro změnu postoje byla podle něj čtvrteční schůzka se současným prezidentem Barackem Obamou v Bílém domě. Obama prý v debatě zmínil oblasti, které by bylo třeba zachovat. „Řekl jsem mu, že se na jeho návrhy podívám a z úcty to udělám,“ řekl Trump.

22:30

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun by se rád ještě do prosince, kdy mu skončí mandát v čele této nejvlivnější mezinárodní organizace, sešel s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Od ledna Pana ve funkci nahradí někdejší portugalský premiér António Guterres.

Pan v rozhovoru s agenturou AFP prohlásil, že nevěří tomu, že by Trump usiloval o odvolání globální klimatické dohody, na které se představitelé světa dohodli v Paříži.

21:58

Trump oznámil, že jeho tým pro převzetí moci povede budoucí viceprezident Pence, jeho členy jsou i Trumpovy děti Ivanka, Donald a Eric a zeť Kushner.

Trump povolal do týmu pro převzetí moci Pence i své děti a zetě

přečíst článek
21:35

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států představuje hrozbu pro vztahy mezi Evropou a Amerikou. Dnes to v debatě se studenty v Lucemburku prohlásil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

„Budeme muset zvoleného prezidenta naučit, co to Evropa je a jak funguje,“ řekl Juncker s tím, že Američané obvykle o Evropu nejeví žádný zájem. „Myslím, že ztratíme dva roky, než Trump podnikne poznávací zájezd po světě, který nezná,“ dodal s tím, že názory vítěze prezidentských voleb na světový obchod, klimatickou politiku či bezpečnost Západu vyvolávají pochybnosti.

20:48

Úklid v ledničce, manikúra či odstřihnout se od sociálních sítí, to jsou rady, jaké Američanům otřeseným výsledkem prezidentských voleb doporučují americké magazíny i psychologové. Mnoho lidí totiž považuje zvolení republikána Donalda Trumpa do Bílého domu za katastrofu, část nespokojenců dokonce vyrazila do ulic demonstrovat.

„Dělejte něco, co vám dočasně poskytne smysl, že něco máte pod kontrolou. I kdyby to byl úklid v mrazáku,“ napsal magazín Psychology Today ve sloupku s názvem Pět tipů na zvládnutí povolebního šoku a paniky.

Washingtonská psycholožka Alison Howardová řekla, že někteří její pacienti mluvili o volbách celé měsíce a nyní, kdy je výsledek znám, vyjadřují hořkost, smutek a strach. „Nikdy dříve jsem něco podobného nezažila,“ řekla Howardová. Zmíněné pocity zklamání nicméně považuje za přirozené.

20:08

Za pravicového demagoga dnes nepřímo označil Donalda Trumpa předseda opozičních německých Zelených Cem Özdemir. „Nemůžeme si samozřejmě vybírat prezidenta USA. Bohužel, řeklo by si možná mnoho z vás,“ poznamenal na začátku stranického sjezdu Özdemir, podle něhož není možné teď rezignovat a stáhnout se, ale je třeba dále bojovat za lepší svět.

Nic si nenamlouvejme, pravicoví demagogové, ti už jsou i u nás v Evropě. Myslím na (tureckého prezidenta) Recepa Tayyipa Erdogana, myslím na (maďarského premiéra) Viktora Orbána, abych jmenoval jenom některé,“ nechal se slyšet Özdemir, který připomněl i urážlivá a sexistická vyjádření Trumpa na adresu žen.

19:42

Americké volby ukázaly, jak moc klesl vliv tradičních médií. I když se proti němu postavila většina amerických deníků, Trump si voliče získal zejména údernými prohlášeními na Twitteru. Klasická média opakovaně označoval za nečestná. A novináři si po jeho zvolení stěžují, že jeho tým s nimi nekomunikuje.

Trump zahanbil sedmou velmoc. Místo přízně médií vsadil na sítě a hoaxy

přečíst článek
18:45

Americký investor Warren Buffett věří, že růst na akciovém trhu bude dlouhodobě pokračovat, ať bude u moci kdokoli. „Akciový trh bude za 10, 20 a 30 let výše než teď; bylo by to tak s Hillary a bude to tak i s Trumpem,“ řekl druhý nejbohatší Američan a šéf investiční společnosti Berkshire Hathaway.

Buffett nepředpokládá, že Trump by dokázal prosadit předvolební slib zrušit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) s Kanadou a Mexikem. „Musí to projít Sněmovnou reprezentantů a Senátem. Musí tam získat podporu. V kampani se vždycky slíbí spousta věcí, které se po volbách nestanou,“ citovala Buffetta agentura Reuters.

18:05

V Německu zatím panuje značná nejistota, pokud jde o zahraničí politiku, kterou bude Trumpova administrativa prosazovat. Mluvčí německého ministerstva zahraničí Martin Schäfer dnes poznamenal, že nejistota může vést k pochybnostem.

O vyjasnění některých otázek se má už v příštím týdnu pokusit pověřenec německé vlády pro USA Jürgen Hardt, kterého v New Yorku čekají bilaterální rozhovory. Snahy ze strany německých diplomatů o navázání kontaktů v okolí Trumpa byly během volební kampaně neúspěšné.

17:15

Rusko i přes vítězství Donalda Trumpa neočekává, že by Západ odvolal sankce, které na ně uvalil kvůli konfliktu na Ukrajině. Uvedl to ruský premiér Dmitrij Medveděv při návštěvě Palestiny.

Trump během prezidentské kampaně navrhoval, že by USA měly uznat ruskou anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou.

16:07

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se po téměř celém světě snižují ceny a zvyšují výnosy státních dluhopisů, což zvedá náklady vlád na nové úvěry. Investoři předpokládají, že Trumpova hospodářská politika oživí v USA inflaci, což povede k rychlejšímu růstu úrokových sazeb, než se dosud očekávalo. Vyšší americké úroky by pak investory podnítily k přesouvání kapitálu ze zbytku světa do Spojených států.

Výnos amerických dluhopisů s desetiletou splatností vystoupil tento týden na desetiměsíční maximum 2,15 procenta; výnos 30leté obligace se vyhoupl těsně pod tři procenta a za týden stoupl o 0,38 procentního bodu, nejvíce od roku 2009.

15:44

Donald Trump by mohl už za rok docílit odstoupení Spojených států od pařížské klimatické dohody. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na právní experty.

Trump v minulosti řekl, že globální oteplování je podvod, který si vymyslela Čína, aby poškodila americké hospodářství. Nově zvolený prezident chce zajistit, aby se nesnižovaly stavy v uhelném a ropném průmyslu, jelikož je přesvědčen, že by to mělo negativní dopad na americkou ekonomiku. „Pařížskou klimatickou dohodu vypovíme,“ řekl v květnu. Cílem dohody je výrazně snížit světové emise skleníkových plynů tím, že se zásadně omezí užívání fosilních paliv.

14:45

Neobyčejné setkání v lesích má za sebou Američanka Margot Gersterová. Na procházce s dcerkou narazila na Hillary Clintonovou, která nedaleko svého domu v Chappaqua venčila psa. Společná fotografie s poraženou prezidentskou uchazečkou se stal hitem sociálních sítí.

Clintonová zahání hořkost porážky v lesích, potkala ji náhodná turistka

přečíst článek
14:22

„Konec světa (jak ho známe),“ hlásá dnešní obálka prestižního německého týdeníku Der Spiegel.

11.listopadu 2016 v 12:19, příspěvek archivován: 11.listopadu 2016 v 14:21

.@DerSPIEGEL cover: The end of the world (as we know it) https://t.co/PI1vrY2pSu

14:18

Trump: „Líbí se mi, že skupinky protestujících ze včerejší noci horují pro naši skvělou zemi. Nakonec se všichni s hrdostí sjednotíme!“

11.listopadu 2016 v 12:14, příspěvek archivován: 11.listopadu 2016 v 14:16

Love the fact that the small groups of protesters last night have passion for our great country. We will all come together and be proud!

14:10

Trumpovo vítězství v prezidentské volbě vyvolalo paniku mezi některými příslušníky americké LGBT komunity, kteří zaplavili telefonáty lidskoprávní organizace. Jay Brown, mluvčí největšího takového spolku, popsal pro The New York Times vyděšené dotazy volajících, kteří se ptali předeším na to, zda mají uspíšit plánování svatby, aby se stihli vzít před nástupem nového prezidenta do úřadu. Trump sám přitom údajně zastává tolerantní postoj k sexuálním menšinám, letos dokonce zaskočil republikánské kolegy výrokem, že transgender lidé by si měli moct vybírat toaletu dle vlastního uvážení. Přesto panuje obava, že ostatní republikáni, kteří obsadí vysoké posty, tak smířlivý nebudou a že se mohou řadu výdobytků z posledních let snažit zvrátit.

13:15

Trump dnes hovořil po telefonu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Tématem bylo navázání na mnohaletou spolupráci Německa se Spojenými státy, uvedl mluvčí kancléřky. Merkelová má dnes v Berlíně jednat také s dosluhujícím americkým prezidentem Barrackem Obamou na téma dohody o volném obchodu mezi oběma státy.

12:53

Premiér Bohuslav Sobotka na mimořádné schůzi Sněmovny uvedl, že věří, že zvolení Donalda Trumpa nezhorší vztahy s USA. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Trumpovo zvolení přinese novou kapitulu vztahů a nové pohledy. „Mohou být potřebné. Počkáme si, jaké budou, kdo bude v USA ministr zahraničí,“ uvedl.