Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 23. 2. 2009 2:04

Americké prezidentské volby 2008

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz a MF DNES, s využitím agentur ČTK a Reuters

03:14
Jak mapa modrá, Američani v pražském baru Zlatá hvězda ožívají. "Má New York," ozývá se po celé hospodě.
03:17
Texas hlasoval v prezidentských volbách pro republikány od roku 1980. Teď tam McCain vede poměrem 51,7 : 47,8. Sečtena jsou ale jen 3 % okrsků.
03:15

Chicago (od zvláštního zpravodaje MF DNES) Mužem vynášeným do nebes je pro své příznivce Barack Obama. "Je cool, udělá všechny změny, které chceme," říká Melinda, která pracovala jako dobrovolnice pro Obamovu kampaň. Nyní čeká v chicagském Grant Park, až její idol promluví. Jiný muž - říká o sobě, že je řidič - má na sobě tričko: vepředu je napsáno Obama, vzadu je napsáno „převrat v dějinách“. „Já jsem tady, protože se chci probudit z osmileté noční můry (republikánské vlády), Obama není jen politikem, je vůdcem, který ví, jak vykročit z bludného kruhu,“ říká

  • Příznivec Baracka Obamy na povolebním shromáždění v Grand parku v Chicagu.

    Příznivec Baracka Obamy na povolebním shromáždění v Grand parku v Chicagu. / Autor: Charles Rex Arbogast ČTK

03:13
Petr JustPolitolog Petr Just komentuje pro iDNES.cz: Pokud Barack Obama udrží vedení v Novém Mexiku, vrátí stát do rukou demokratů. Georgi Bushovi se tam podařilo vyhrát v roce 2004, v roce 2000 tam však vyhrál demokrat Gore a předtím dvakrát Clinton. Demokraté dnes v Novém Mexiku drží i posty guvernéra a viceguvernéra, stejně jako jedno ze dvou křesel v Senátu Kongresu USA. Celkově lze tedy tento stát označit za spíše demokratický.
03:13
Demokraté si berou zpět Nové Mexiko, kde před 4 lety George Bush vyhrál o šest tisíc hlasů. Stát sousedící s McCainovou Arizonou má pět volitelů. Na volitele vede Obama 175 : 81.
03:07
Obama - McCain 174 : 49, takový je poměr mezi dosud získanými voliteli podle CNN.
03:06
New York (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Na Times Square kolabuje doprava. Po vyhlášení projekce CNN, že Obama získal New York propuklo náměstí v neutichající řev.
03:03
CNN: Obama míří k vítězství na Rhode Islandu (4 volitelé), Michiganu (17), Wisconsinu (10), Minnesotě (10) a v New Yorku (31). McCain zřejmě dobude Wyoming (3) a Severní Dakotu (také 3).
Stanice nicméně neuvedla odhad, jak dopadne bitva o Texas. "Bushovi na dvorku" se v jednu chvíli dokonce rýsovalo vítězství Obamy, nyní tam těsně vede McCain.
02:59
Chicago (od zvláštního zpravodaje MF DNES) Dojetí nad průběžnými výsledky neskrývají Američané tmavé barvy pleti – zdá se totiž, že Obama má mimořádně velkou šanci stát se prvním černošským prezidentem země, která kdysi černochy zotročila. "Moje praprababička byla otrokyní a já jsem dnes měla neskutečně krásný pocit, když jsme dnes se svou jednaosmdesátiletou matkou mohli jít a volit Obamu," řekla reportérovi MF DNES Dorothy McMillan. Afroameričanka vlastní za Chicagem několik dětských koutků. "Nadchnula jsem se pro Obamu ve chvíli, když jsem ho slyšela mluvit. Pochopila jsem, že nás všechny, černé i bílé,může sjednotit," řekla McMillan. Podporuje ho ale také proto, že podle ní pomůže střední třídě, kam ona patří.
02:55
Petr JustPolitolog Petr Just komentuje pro iDNES.cz: Postupně přicházející výsledky nabízejí vysvětlení, že se zatím jedná o menší okrsky a že později došlé výsledky z větších měst tím mohou ještě zamíchat. Z celoamerického pohledu ale nelze jednoznačně prohlásit, že velká města jsou více pravicová a tudíž podporují republikány, zatímco menší města jsou demokratická. V oblasti Velkých jezer najdete velkoměsta, která jsou přesto demokratická, stejně jako na středozápadě najdeme silně republikánská menší města a vesnice. Z celoamerického pohledu lze proto jako republikánské nebo demokratické ohodnotit jednotlivé státy vzhledem k jejich poloze, nikoli sídla podle velikosti.
02:53
Barack Obama sleduje průběžné výsledky zatím doma s rodinou. Bydlí ve vile na předměstí Chicaga. Do centra, kde na něj čekají desetitisíce lidí, se chystá vyrazit za několik hodin.
02:50
V Texasu se vedení chopil McCain, píše server New York. Nejde ale o žádný masakr motorovou pilou, jak předvídaly průzkumy. Republikánský kandidát zde vede těsným poměrem 51 : 48 %.
02:45
Když se ukáže, že Obama vyhrál Pensylvánii, ovace neberou konce. "McCaine, nemáš naději. Bude to smutný den," říká už trochu opile třicetiletý Dustin z Pensylvánie. Na počest "domácího" vítězství si dal v pražském baru Zlatá hvězda panáka.
02:40
Pokaždé, když se objeví výsledky Floridy, kde má zatím navrch Obama, tak začínají Američané v baru Zlatá hvězda tleskat. "Florida je pro celkový výsledek moc důležitá," říká Jeff z Kalifornie. Většina Američanů tady fandí demokratům.
02:40
Na Floridě vede po sečtení třetiny okrsků s 52 % demokrat Obama. Posledni dvoje volby tu vyhrál republikán Bush, před osmi lety po přepočtení hlasů.
02:35
Další dva jižanské státy - Alabama a Arkansas - se kloní k McCainovi, informuje Reuters s odvoláním na americké televize. Dohromady mají 15 volitelů, o překvapení oproti průzkumům nejde.
02:33
Že by se rodilo první velké překvapení? V Texasu přisuzuje New York Times podle prvních čísel Obamovi těsné procentuální vedení 51 : 49.
Ztratit Texas by pro Johna McCaina byla pohroma. Stát se 34 voliteli je po Kalifornii (55) druhý nejdůležitější.
02:31
V Pensylvánii zvítězil podle odhadů zpravodajských stanic NBC a ABC demokrat Barack Obama. Průzkumy mu vítězství přisuzovaly, ale McCainův tým tu cítil šanci na změnu.
02:30
Petr JustPolitolog Petr Just komentuje pro iDNES.cz: Po celou dobu kampaně se vynořovala otázka, zda jsou USA připraveny na Afro-Američana v prezidentském úřadě. Preference sice ukazovaly, že po nominaci Baracka Obamy se propad popularity demokratů nekonal. Stále ale panovala obava, zda se takto ke kandidátovi tmavé pleti postaví voliči i přímo u voleb. Zatím se tedy zdá, že rasa skutečně nehrála pro většinu voličů rozhodující roli při výběru kandidáta, což by v konečném důsledku mohlo posílit Obamu. Sutečnost, že pro většinu voličů nehrál roli ani věk, ale může pomoci oběma kandidátů: v případě Obamy se voliči neobávají, že je na funkci příliš mladý; v případě McCaina se zdá, že voličům nevadí jeho pokročilý věk.
02:27
Devět z deseti voličů agentuře AP řeklo, že pro ně při hlasování nehrála roli rasa. Podobně se vyjádřili o věku. Přitom před volbami plnily stránky novin úvahy o tom, že lidé nebudou hlasovat pro McCaina s ohledem na jeho věk, nebo pro Obamu, protože je to černoch.