Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
15:00
Vážení čtenáři, on-line reportáž iDNES.cz z volby 44. amerického prezidenta, kterým se stal demokrat Barack Obama, končí. Další zpravodajství najdete v článcích v příloze VOLBA AMERICKÉHO PREZIDENTA.
14:50
Podle dosavadních odhadů agentury AP přišlo k prezidentským volbám v USA přes 136 milionů Američanů, což odpovídá volební účasti 64,1 procenta. To je nejvyšší hodnota od roku 1908, kdy k volbám přišlo 65,4 procenta voličů.
14:21
Colin Powell, bývalý ministrem zahraničních věcí Spojených států amerických, považuje zvolení Baracka Obamy kvůli jeho barvě pleti za "historickou událost". Powell řekl, že Obama bude "prezidentem pro všechny Američany" a že jako "muž změny" bude požadovat sjednocení země.
13:53
Letošní prezidentské volby v USA byly nejen nejdelší v celé historii, ale využívaly i počítačové předpovědi. Oba kandidáti, jak Barack Obama, tak John McCain, využívali ve svých kampaních všech dostupných informačních zdrojů včetně speciálního softwaru pro získání co největšího počtu voličů. - čtěte Barack Obama použil speciální program pro hledání nerozhodnutých voličů
13:35
Česko chce uspořádat v Praze první setkání lídrů Evropské unie a Baracka Obamy. Schůzka by se konala v únoru či dubnu v rámci našeho předsednictví EU, řekl MF DNES premiér Mirek Topolánek. Nově zvoleného prezidenta USA pozval na návštěvu také prezident Václav Klaus. - čtěte Česko chce uspořádat první setkání lídrů EU a Baracka Obamy
13:18
Českou republiku bude zajímat postoj nového prezidenta k protiraketové obraně. "Už na jaře jsme sondovali ve volebních štábech kandidátů a oba považovali radar za zásadní bezpečnostní zájem severoatlantického prostoru. Takže ani tady nečekám žádný rozdíl, leda že by došlo k nějakým rozpočtovým škrtům," řekl iDNES.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. - čtěte USA už podle Paroubka nebudou světovým četníkem, Topolánka zajímá radar
12:45
Volba prezidenta Spojených států je téměř u konce. Nyní se hraje o zbývajících 26 volitelských hlasů v posledních dvou státech, kde se svedl velmi těsný boj a vítěz stále není jasný. V Severní Karolíně zřejmě těsně zvítězí Obama, v Missouri McCain. Výsledek ale není potvrzený.
12:03
Američtí vojáci v Bagdádu po zvolení nového amerického prezidenta doufají, že Barack Obama dostojí svému slibu a pojedou brzy domů, uvedla agentura Reuters. "Mám ženu a čtyři děti. Chci domů. Ale jednu věc chceme všichni. Chceme jistotu, že naši kamarádi tady nezemřeli pro nic. Musíme opustit Irák zodpovědně a mám pocit, že Obama to zodpovědně udělat chce," řekl kapitán Ryan Morrison z Colorado Springs.
12:02
V divokou radost a skandování: "Jdeme do Bílého domu," propukli keňští příbuzní Baracka Obamy poté, co demokratický kandidát tmavé pleti zvítězil v amerických prezidentských volbách. Keňský prezident vyhlásil v zemi dokonce na čtvrtek státní svátek. - čtěte Afrika oslavuje triumf „černého fénixe“ Obamy, Keňa vyhlásila státní svátek
11:40
Bývalý prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela prohlásil, že volba Američanů je symbolem naděje. Ve svém dopise Obamovi gratuluje a říká, že jeho vítězství dokazuje, že kdokoliv může mít sen změnit svět na lepší místo. Mandela, který strávil 27 let ve vězení za jeho boj proti apartheidu, byl vůbec prvním jihoafrickým prezidentem tmavé pleti.
11:33
"Blahopřeji Baracku Obamovi k jasnému vítězství ve volbách. Má teď velmi silný mandát a budu se zájmem sledovat, jak s ním naloží, jak dokáže svůj americký sen přetavit v konkrétní politiku," napsal premiér Mirek Topolánek redakci iDNES.cz formou sms.
11:19
Vatikán prohlásil, že doufá že Obama jako první americký prezident tmavé pleti bude šířit ve světě mír a právo. "Všichni doufáme, že naplní očekávání namířená na něj," řekl mluvčí Vatikánu a papeže reverend Federico Lombardi. "Modlíme se, aby mu Bůh pomohl v jeho obrovské zodpovědnosti a aby dobře vládl." Papež vydá prohlášení poté, co se Obama ujme v lednu úřadu.
09:13
Hned, jak se Barack Obama přehoupl přes potřebnou hranici 270 volitelů, začal dostávat gratulace ze světa. "Přijměte co nejsrdečnější gratulace ode mne i od všech Francouzů. Americký lid si tím, že si vás vybral, vybral změnu a směřování k optimismu," pěl podle ČTK chválu francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Rychlostí své reakce si od BBC News vysloužil přezdívku hyperprezident. - čtěte Svět Obamu vítá s gratulacemi, nadějí i raketovou střelbou
08:15
National Public Radio ukazuje skóre na volitele 349 : 159. Čísla už jsou téměř kompletní, chybí Montana, Severní Karolína a Missouri.
07:57
O amerických prezidentských volbách, které vynesly do Bílého domu Baracka Obamu, začíná se čtenáři diskutovat politolog Petr Just. Ptát se ho můžete od 8:00 zde.
06:48
Až sedmačtyřicetiletý Barack Obama 20. ledna oficiálně převezme po Georgi Bushovi prezidentský úřad, tak se stane prvním Afroameričanem v čele Bílého domu. Američtí voliči vyslyšeli jeho volání po "opravdové změně", se kterou přišel v ten nejsprávnější moment. - profil Baracka Obamy: Afroameričan, který přepisuje americkou historii
06:44
Petr JustPolitolog Petr Just komentuje pro iDNES.cz: Vítězství Baracka Obamy bylo souhrou několika faktorů. Nejvíce mu však v souboji pomohlo to, že vedle Johna McCaina působil živým a energickým dojmem. - čtěte Obamovi pomohl k vítězství jeho živější styl
06:29
Ohromná radost propukla po ohlášení Obamova vítězství také v Keni, odkud pochází politikův otec. Místní ostatně průběh sčítání hlasů sledovali celou noc. - čtěte Afrika oslavuje triumf "černého Fénixe" Obamy
06:22

Barack Obama: "Co začalo před 21 měsíci nemůže skončit dnes. Je to jen šance tu tu změnu uskutečnit. Pojďme oživit duch patriotismu a odpovědnosti. (...) Ano, můžeme. Děkuji vám, Bůh vám žehnej. Bůh žehnej Spojeným státům americkým."

  • Barack Obama promlouvá ke svým voličům v chicagském Grant Parku.

    Barack Obama promlouvá ke svým voličům v chicagském Grant Parku. / Autor: Shannon Stapleton Reuters

Diskuse

alesnek: Tak jak se spalo?? =Dkdyž jsme konečně a úspěšně dokončili I.část našeho 4letýho pracovního nasazení=)) (12:49)

Zlý výrostek Hugo: baf (12:41)

Klarita_Hop: Zabijack to vydrzel docela dlouho jak tak vidim. (11:35)

mongrel: safra Zabijack je nakej hustej vestec :) (9:56)

Klarita_Hop: Team obama!!!! (6:40)

Stuntman Mike: nooo, radost... ono každé rozjásané volební vítězství brzy vystřídá deziluze a zklamání :-P (5:55)

zabijack: v roce 2010 bude treti svetova, evropa bude pak temer vylidnena a barack se do toho nebude plest (5:55)

zabijack: taky mate radost? (5:54)

Stuntman Mike: http://a.abcnews.com/images/Politics/president3_081104_xwide.jpg :-) (5:47)

Vedoucí kolotoče: A mozna i North Carolinu... ;] (5:41)

S.P.R.A.T.E.K.: A možná dá i Indianu - to by byla řacha. (5:38)

Vedoucí kolotoče: Obama vyhral jak Floridu tak i Virginii. Uzasne! (5:37)

S.P.R.A.T.E.K.: A ještě Colorado - to je prášení republikánských kožichů. (5:25)

J-Deer: gratuluju a dobrou noc... (5:25)

zabijack: http://abcnews.go.com/Politics/Vote2008/story?id=6182036&page=1 (5:22)

zabijack: nice (5:22)

S.P.R.A.T.E.K.: ANo, už jsem spokojen - teď to můžu říct taky. OBAMA JE PRESIDENT!!!! (5:22)

Stuntman Mike: hotovo dvacet (5:21)

S.P.R.A.T.E.K.: Ale kdo sleduje grafiku na ABC tak se ví že je to těsný, Al jak McCaina ted na CNN jeho přiznivci skoro vybučeli :-)... (5:19)

S.P.R.A.T.E.K.: Mike pravda. :-) (5:17)

Stuntman Mike: a v USA si média po zkušenosti Chicago Tribune nebo jak se to jmenovalo dávají setsakra bacha na odhady,,, (5:17)

zabijack: tak se nestresuj (5:16)

Stuntman Mike: Obama získá patrně Floridu a Nevadu, Californii už ani potřebovat nebude... (5:16)

S.P.R.A.T.E.K.: Ruleta se nedotočila dokud opravdu nezastavila. (5:16)

S.P.R.A.T.E.K.: Nejsem - fandim Obamovi všemi 10 jen se neukvapuji. (5:16)

S.P.R.A.T.E.K.: Nejsem fandim o (5:16)

zabijack: takovej sladek more (5:15)

zabijack: ty ses asi hodne velkej republikan:)) co (5:15)

S.P.R.A.T.E.K.: a veř nebo ne po prvním sečteném procentu vedl a pořád vede ve WA McCain.. (5:14)

S.P.R.A.T.E.K.: No CA nebyla ještě ani načatá když začali oslavovat... (5:14)