Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Americké pobřeží rozechvěly výbuchy, námořnictvo zkouší nové lodě

  14:16aktualizováno  14:16
Sotva opustila bezpečí doku, už musela čelit simulovanému výbuchu námořní miny. Válečná loď USS Jackson podstoupila přes léto u břehů Floridy sérii zátěžových testů, při nichž americké námořnictvo zkoušelo odolnost nového modelu plavidel. Díky výměnným modulům zvládne loď transport, průzkum i likvidaci nepřátelských ponorek.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Řekli si patrně američtí admirálové a nechali v bezprostřední blízkosti nově vyrobené válečné lodi odpálit mohutnou námořní minu. Třikrát.

USS Jackson vyplula na moře v červnu a červenci od břehů Floridy. Když se posádka na doprovodné lodi uchýlila mimo nebezpečnou zónu, ve vzdálenosti kolem devadesáti metrů od plavidla explodovala 4,5tunová nálož představující námořní minu. Testované plavidlo bylo vybavené stovkami čidel, jež měla zaznamenat následky silného výbuchu na trup lodi.

Fotogalerie

Poslední test proběhl 16. července, kdy otřesy vyvolané podmořskými výbuchy zaznamenaly přístroje i na pevnině. Válečná loď se ovšem vyznamenala. Tlakovou vlnu přestála a sama se dokázala vrátit zpátky do přístavu. Odborníci budou nyní analyzovat data získaná během zkoušky.

Testování provázela důkladná bezpečnostní opatření. Námořnictvo vydalo výstrahu a kontrolovalo, aby do oblasti nevplulo žádné další plavidlo. Armáda rovněž ujistila, že místo provádění výbuchu bylo vybráno s ohledem na vodní faunu a v době testu se poblíž nenacházeli žádní mořští savci.

Předražené hledače min

Pobřežní bojová plavidla typu LCS (Littoral Combat Ship), které Američanům vyrábí australská společnost Austal, mají nahradit starší, o něco větší fregaty. Díky výměnným modulům se mají stát univerzálním nástrojem při průzkumných, záchranných i bojových misích.

Letová paluba a hangár umožňují převoz a nasazení dvou vrtulníků, nákladní prostor s rampou zase pojme několik menších člunů nebo obrněných vozidel. Lodě mají sloužit také při odstraňování min a likvidaci moderních ponorek.

Program LCS však čelí také časté kritice jako předražený a s nedostatečnými výsledky. Například náklady na výrobu USS Independence, prvního plavidla dané třídy, vystoupaly průběžně na více než trojnásobek předpokládané ceny. Místo plánovaných 220 milionů stála loď americkou armádu 706 milionů dolarů (zhruba 17 miliard korun).

Někteří analytici rovněž považují hliníkovou konstrukci trupu lodi za málo odolnou, bojové plavidlo by prý neobstálo při střetu s nepřátelskou flotilou ani při leteckém útoku. Čtyři z šesti zatím dodaných plavidel se navíc během posledních měsíců porouchaly a musely být opravovány.

Velitelé nejsou nadšení ani z rozhodnutí nakupovat dvě různé třídy plavidel. Námořníci vycvičení na jednom typu nejsou prý schopni sloužit na druhém, což komplikuje výcvik posádek. Americký ministr obrany Ashton Carter proto loni rozhodl, že do roku 2019 bude vybrána jediná třída, kterou bude námořnictvo dále zadávat. Celkový počet poptávaných lodí navíc snížil z dvaapadesáti na čtyřicet.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz