Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Americké námořnictvo ukázalo studentům 'superhornety'

  6:46aktualizováno  6:46
V současnosti nejmodernější letouny amerického námořnictva F/A-18 Super Hornet, které tvoří hlavní údernou sílu letadlových lodí, by si přál vidět na vlastní oči leckterý letecký nadšenec. Třem desítkám studentů z Evropy se to podařilo.

Námořnictvo ukázalo studentům 'superhornety' - Letouny F/A-18 Super Hornet. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Jako vítězové unikátní soutěže o NATO totiž strávili několik dní na největší námořní základně východního pobřeží Spojených států v Norfolku.

"Normálně by se člověk k něčemu takovému v životě nedostal," řekl pro natoaktual.cz sedmnáctiletý student gymnázia Pavel Doško z Olomouce.

Spolu s dalšími třemi desítkami středoškoláků z osmi evropských zemí a USA uspěl v unikátní soutěži Aliante 2007 a nyní si užívá dvoutýdenní cesty po městech a vojenských základnách ve Spojených státech. - více zde

Soutěž Aliante vznikla v České republice před několika lety. Během doby se rozrostla do mezinárodních rozměrů. Studenti během roku nejprve měří síly ve dvou vědomostních kolech, týkajících se fungování Severoatlantické aliance, geografie, historie, politologie a práva. Ve finálovém kole zaměřeném na fyzickou a psychickou odolnost pak nejlepší z jednotlivých zemí bojují o vždy velmi atrativní prázdinovou cestu.

První zastávkou letošní cesty pro vítěze po USA byla největší základna námořnictva na východním pobřeží v Norfolku. Právě tam se studenti dostali i k 32. bojové letce z letadlové lodi USS Harry S. Truman.

Jako fanoušek letectví byl podle svých slov nadšený, když si letouny námořnictva F/A-18 E/F Super Hornet mohl prohlédnout zblízka a doslova osahat.

Největším překvapení ale pro něj prý bylo, že velitel letky 'superhornetů' Scott Butler, který ma za sebou ostré mise v Iráku a v Afghánistánu, mluví perfektně česky. Před lety byl totiž jedním z amerických důstojníků, kteří byli vybráni k několikaletému studiu na univerzitě v zahraničí. Zvolil si Univerzitu Karlovu v Praze, kde studoval mezinárodní vztahy. - více zde

Letoun F/A-18 E/F Super Hornet je novým útočným stíhačem dlouhého doletu amerického námořnictva. Na letadlových lodích nahradil stroje F-14 Tomcat.

Jeho sériová výroba začala v prosinci 1998. Námořnictvo si od výrobce objednalo zatím 545 letadel. Oproti předchozím modifikacím F/A-18 má až o 40 procent větší dolet, zvýšenou odolnost, lepší radar, může nést těžší náklad a je uzpůsoben i pro integrací nejmodernějších leteckých technologií blízké budoucnosti.

"Jde o nejmodernější a nejvýkonnější letouny, které námořnictvo v současnosti používá," uvedl jeden z pilotů Andrew Wyrick. On i jeho kolegové stroje dostali do výzbroje zhruba před rokem. Už několik měsíců před tím se však na ně začali přeškolovat.

Kokpit letounu je například vybaven vyspělým průhledovým displejem. V noci je na něj promítán obraz z navigačního infračerveného zařízení, což umožňuje pilotovi, aby se díval dopředu stejně jako ve dne.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz