Dragouni jsou v Praze. V úterý ukážou techniku, večer je čeká koncert

  7:26aktualizováno  20:16
Tři americké obrněné konvoje, vracející se ze cvičení v Polsku a Pobaltí, se v pondělí večer sjely v ruzyňských kasárnách. Vojáci mají večer volno, někteří z nich se už vypravili do centra města. V úterý lidem představí svou techniku a čeká na ně i koncert. Přivítání v Česku si Američané pochvalují, odpůrci konvoje nebyli téměř vidět.

Jednotlivé části konvoje se do Prahy vypravily v osm hodin ráno z Liberce, kde vojáci měli vzhledem k pozdnímu příjezdu jen pět a půl hodiny na spánek, následně v půl desáté z Pardubic a Vyškova. Ze všech tří míst, kde strávili noc, vyjížděli v rozestupech, aby usnadnili dopravu. Poslední část konvoje z Vyškova se kvůli závadě zdržela a dorazila do Prahy až kolem 19. hodiny.

Konvoj v Česku

Nepotvrdily se tak obavy jihomoravského hejtmana Michala Haška, že konvoje dopravu zkomplikují. „Tohle pan Stropnický nedomyslel,“ varoval před neprůjezdnými silnicemi před příjezdem Američanů Hašek.

V Praze vojáci, kteří dostali „vycházky“, měli podle ČTK možnost svézt se autobusovými speciály k metru, aby mohli navštívit centrum města. Před kasárnami tak byli jen pár hodin po příjezdu vidět první američtí vojáci v civilu, kteří o prohlídku historického centra české metropole projevili zájem.

V Ruzyni se sešlo přibližně 500 amerických vojáků ve 115 vozidlech, převážně osmnáctitunových obrněných transportérech Stryker a terénních autech Humvee. Takzvaná „jízda dragounů“ (2. jízdní pluk nese název Dragouni po někdejší armádní složce přesouvající se jízdmo a bojující jako pěšáci) přes šest zemí má demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítí ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině.

Vojáky vítaly stovky lidí, ve Kbelích přistál Black Hawk

Ročenka

Odjezdy kolon ze tří zmíněných měst sledovalo řádově méně lidí než jejich příjezdy - ráno se zájemci počítali na stovky. První transportéry z Liberce dorazily do Prahy před polednem, krátce po zastávce ve Staré Boleslavi. Příjezd do Prahy ovšem zkomplikovala nehoda čtyř kamionů na 18. kilometru R1 u Lahovic. Vojáci proto některé konvoje odstavili a nakonec se vydali objízdnou trasou po Jižní spojce, Barrandovském mostu, Radlické a po Rozvadovské spojce.

„Vždycky něco nastane. Díky softwaru můžeme sledovat situaci on-line, mohli jsme zabránit tomu, aby se jednotlivé díly kolony přiblížily k dopravní nehodě a způsobily nějakou větší dopravní újmu,“ citovala ČTK ministra obrany Martina Stropnického. Během přesunu na českém území přesto nastaly minimálně dvě komplikace: v neděli se porouchal jeden transportér Stryker a v úterý vojáci u Brna museli řešit potíže s rozbitým podvalníkem.

Obě potíže se týkaly kolony jedoucí přes Bohumín a Vyškov. Na leteckou základnu v Praze-Kbelích tak přiletěl z Německa americký dopravní vrtulník Black Hawk s náhradními díly pro obrněnce Stryker. Podle Stropnického to byl plánovaný let, české armádní vozidlo materiál převezlo americkým jednotkám do Ruzyně. Opravy a nutná údržba armádní techniky proběhne během pondělního večera.

Transportéry se k Praze pohybovaly zhruba padesátikilometrovou rychlostí. Doprovázela je vojenská policie, případné problémy po cestě byli připraveni řešit i republikoví policisté. Do Ruzyně dorazily první transportéry zhruba v poledne.

Američané si Čechy pochvalovali, Zeman za je nenavštíví

Koloně projíždějící Vysočinou zlepšila náladu zastávka na 137. kilometru dálnice D1. Tam vojáky uvítali lidé, kteří jim přišli vyjádřit podporu. „Jízda po České republice je zatím jednoznačně nejlepší ze všech. Všichni jsou velmi přátelští, sympatičtí. Jen nás mrzí, že jsme zatím neměli čas ochutnat zdejší pivo,“ smál se sedmadvacetiletý Jeremy Monteleone, když se vysoukal z transportéru Stryker.

Americký konvoj v Česku

Úterý bude v Ruzyni návštěvním dnem, ráno se přijdou podívat například ministr obrany či předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg. Účast avizoval i předseda vlády Bohuslav Sobotka, naopak prezident Miloš Zeman s ní nepočítá.

Zájemci o setkání s americkými vojáky a technikou dostanou v areálu ruzyňských kasáren příležitost od 10 do 18 hodin. Část Američanů tento den také pojede autobusy do Plzně, aby vzdali hold svým předchůdcům, kteří v uniformách americké armády padli při osvobozování Československa v roce 1945.

Protestující nebyli moc vidět

Levicové a proruské skupiny svolaly na pondělí k hlavní bráně ruzyňských kasáren protest proti průjezdu Američanů Českem. Při nedělní cestě konvojů od hranic se ale jejich odpůrci počítali na desítky, zatímco vojáky podél trasy i v kasárnách vítaly tisíce lidí.

Podobné to bylo i v Ruzyni. Exsenátor Jiří Vyvadil, který se označuje za „velitele“ protestujících, dorazil téměř sám, jen s několika jednotlivci. Po krátké chvíli, kdy na něj pokřikovali lidé, kterým průjezd konvoje nijak nevadí, místo opustil.

Před kasárnami protestovali i komunisté - přece jen o něco početněji, než Vyvadilova skupina, ale přesto nanejvýš v řádu desítek - a jeden člověk, který rozbalil americkou vlajku pokreslenou hákovým křížem. Odvedla ho policie, podle které se dopustil přestupku (více zde). Podle ČTK bylo protestujících nanejvýš dvě desítky.

Na první část konvoje u kasáren čekaly minimálně dvě stovky lidí s vlajkami USA, NATO či Evropské unie a pozdravit je přijeli i příznivci vojenské historie s armádními veterány.

Příslušníci americké armády se vracejí ze cvičení NATO Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání), které se konalo v pobaltských zemích a Polsku. Z Estonska vyrazili před osmi dny. Poslední americká vojenská technika směřující na základnu u bavorského Vilsecku by měla podle plánu opustit české území ve středu u Rozvadova.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

Babiš: Co se stalo, je puč Palermo. Můj syn trpí schizofrenií

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři. (14.11.2018)

Premiér Andrej Babiš označil bobtnající kauzu Čapí hnízdo doslova za „puč Palermo“. Řekl to po sérii schůzek s šéfem...

Protopopová u premiérova syna nepochybila, zastal se lékařky ústav

Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) vydal ve středu tiskové prohlášení, ve kterém se zastává psychiatričky Dity...

Místo tramvají bude na Vítězném náměstí monument, „Kulaťák“ zakryjí stromy

Vítězný návrh podoby Vítězného náměstí od autorů Pavla Hniličky, Evy Macákové a...

Praha vybrala novou podobu Vítězného náměstí v Praze, kterému bude dominovat vysoký obelisk. Vítězný návrh přesunul...

Najdete na iDNES.cz