Dán Poul Hagen Thisted a Američanka Jessica Buchananová

Dán Poul Hagen Thisted a Američanka Jessica Buchananová | foto: AP

Americké komando vtrhlo do Somálska a osvobodilo humanitární pracovníky

  • 402
Americké komando podniklo na území Somálska razii, při níž osvobodilo dva zahraniční humanitární pracovníky. Helikoptéry námořnictva se snesly nad baštu pirátů, kteří mají únos Američanky a Dána na svědomí. Při přestřelce devět bukanýrů padlo, oba cizinci jsou v bezpečí.

Dvaatřicetiletou Američanku Jessicu Buchananovou a šedesátiletého Dána Poula Hagena Thisteda unesli somálští piráti na pro ně neobvyklém místě - na souši. Zajali je ve městě Galkayo 25. října loňského roku. Oba cizinci pracovali pro dánskou skupinu Danish Demining Group (DDG), která v Somálsku zneškodňuje nevybuchlé miny.

Somálští piráti na souši působí zřídkakdy, své oběti si vyhledávají v Indickém oceánu a hlavně v Adenském zálivu. Plavidla obsadí a pak požadují výkupné. Mezinárodní společenství do boje proti nim ale poslalo před pár lety bojová plavidla, která mají ochránit obchodní lodě na významné dopravní tepně.

Únosy v Somálsku

V Somálsku je v zajetí stále několik zahraničních rukojmí. Ne všichni jsou ale v rukou pirátů. Některé z nich zajali zřejmě ozbrojenci z hnutí al-Šabáb. Patří mezi ně třeba britská turistka a dvě španělské lékařky, které ozbrojenci zavlekli do Somálska ze sousední Keni. Piráti pak ve svých spárech třímají námořníky z Indie, Jižní Koreje, Filipín či Dánska. Naposledy ve městě Galkayo zmizel v sobotu americký novinář. Televize BBC před nedávnem uvedla, že piráti drží coby rukojmí až 400 lidí a 40 lodí.

Bukanýry přitom v poslední době tlačí do kouta. Piráti se tak možná snaží hledat své oběti i na pevnině, uvedla agentura AP.

Akce byla ojedinělá

Stejně jako jejich únos humanitárních pracovníků na pevnině byl ojedinělý i zásah amerického námořnictva. Američané, podobně jako třeba Francouzi a další země působící v Adenském zálivu, totiž obvykle zasahují proti pirátům na moři, na jejich základny na pevnině útočí zřídkakdy, uvedla agentura Reuters.

Tentokrát tomu ale bylo jinak. Komando speciálních jednotek Navy SEAL přiletělo do Somálska za tmy a přistálo na základně pirátů, nedaleko jejich bašty - přístavního města Haradhere. Během akce se strhla přestřelka, kterou nepřežilo devět pirátů. Dalších pět jich Američané zajali. Jeden ze somálských bukanýrů popsal, že speciální jednotky námořnictva je překvapily, když pospávali po celovečerním žvýkání místní oblíbené drogy chatu.

Oba unesení humanitární pracovníci jsou v pořádku. Americké vrtulníky je dopravily nejspíše na americkou základnu Camp Lemonnier v Džibutsku. Odtamtud pak vyrazili za svými rodinami. Dle agentury AP je zachránili stejní elitní vojáci, kteří loni v květnu zabili v Pákistánu arciteroristu Usámu bin Ládina.

Akci uspíšila zřejmě nemoc unesené ženy

Načasování razie bylo zřejmě určeno zdravotním stavem unesené Američanky, která podle některých informací měla infekci ledvin. "Jeden z rukojmích má velmi vážnou nemoc a muselo to být vyřešeno," řekl bez bližších detailů dánský ministr zahraničí Villy Soevndal televizi TV2 s tím, že dánská organizace DDG se snažila vyjednávat se somálskými stařešiny, ale bez úspěchu.

Somálští piráti

Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech 20. století. Většinou se rekrutovali z řad rybářů a tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné. Před několika lety situace dosáhla vrcholu a mezinárodní společenství vyslalo do oblasti bojové lodě.

Představitelka humanitární organizace podle ČTK uvedla, že Američanka nebyla nemocná, ale potřebovala léky. Podle BBC to byla nejvýznamnější akce amerických sil v Somálsku od roku 1994, kdy odsud Washington stáhl své jednotky.

Prezident Barack Obama misi speciálních jednotek amerického námořnictva posvětil o dva dny dříve. "Jessica Buchananová nesobecky pomáhala lidským bytostem, když ji unesli kriminálníci a piráti, kteří vůbec nebrali ohled na její zdraví," uvedl šéf Bílého domu v prohlášení.

"Spojené státy nebudou tolerovat únosy našich lidí a vynaloží jakékoliv úsilí k zajištění bezpečnosti našich obyvatel a předvedení jejich únosců před spravedlnost," dodal.

Agentury také poukázaly na to, jak americký prezident v úterý pochválil šéfa Pentagonu Leona Panettu poté, co přišel do Kongresu přednést tradiční zprávu o stavu unie. "Dnes to byla dobrá práce, Leone," řekl mu. Krátce po vystoupení v americkém parlamentu pak zatelefonoval otci unesené ženy, aby mu oznámil její vysvobození.

Galkayo leží v regionu, který kontroluje klanová milice spřízněná se současnou somálskou vládou. Somálsko je od začátku 90. let prakticky v rozkladu, stát je rozložen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí. Centrální vláda pak stěží ovládá alespoň hlavní město Mogadišo.

Jednu z nejchudších zemí světa navíc sužuje hladomor a ozbrojenci z islamistického hnutí al-Šabáb.

Harardhere (červená značka), Džibutsko (zelená)

Harardhere (červená značka), Džibutsko (zelená)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video