Francouzské letouny Rafale a Mirage při operaci nad Libyí | foto: AP

Americké bojové letouny v sobotu přestanou operovat nad Libyí

  • 241
Pentagon od soboty stáhne bojové letouny z operací v Libyi. Nahradí je stroje partnerů z NATO, především Francie a Velké Británie. Američané ale zůstanou v pohotovosti, kdyby se situace zhoršila, a dál budou podnikat tankovací nebo monitorovací lety.

Ministr obrany Robert Gates a šéf sboru náčelníků štábů americké armády admirál Mike Mullen v Kongresu prohlásili, že v sobotu ukončí americkou bojovou misi v Libyi.

Americké letouny nad Libyí

Kromě bojového letounu AC-130 a bitevníku A-10 Thunderbolt nasazuje Washington nad Libyí útočný letoun Harrier AV-8B, letoun F-15 nebo neviditelné bombardéry B-2 a B-1.

Zdroj: AP

Washington z akcí stáhne letadla AC-130 využívaná k ostřelování území a bitevní letouny A-10 Thunderbolt. Zůstanou ale v pohotovosti, a jestliže se situace povstalců dramaticky zhorší, bude moci velení operace NATO o jejich opětné nasazení požádat.

Mullen řekl, že od neděle budou lety nad Libyí zajišťovat jiní členové NATO a zmínil především Francii a Velkou Británii. USA budou na libyjském nebi podnikat jen tankovací a monitorovací lety nebo budou pomáhat při pátracích a záchranných misích.

Podle agentury AP ale zatím není jasné, zda budou USA i nadále na Kaddáfího pozice útočit řízenými střelami Tomahawk, které od začátku bojové operace odpalují z bitevních lodí a ponorek ve Středozemím moři.

Spojencům bránilo v náletech počasí

Rozhodnutí se v Kongresu setkalo s velkou kritikou. "Máte to skvěle načasované," poznamenal sarkasticky republikánský senátor John McCain a poukázal na to, že jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího právě tento týden znovu začaly vytlačovat povstalce na východ a zaznamenaly na bojišti úspěchy.

29. března 2011

Grafika

Podívejte se, odkud startují spojenecké letouny k misi nad Libyí

infografika - Pozice spojeneckých sil proti Libyi

Mullen zároveň prohlásil, že hlavním faktorem neúspěchu povstalců bylo špatné počasí, které neumožňovalo podpůrné operace spojeneckých letadel. Kaddáfího jednotky tak získaly převahu a zatlačily povstalce zpět na východ.

Šéf Pentagonu prohlásil, že stažení amerických bojových letadel by pro nikoho nemělo být překvapením. I on ale přiznal, že v době Kaddáfího úspěšného tažení je načasování nešťastné.

Gates si myslí, že nálety na Kaddáfího vojenské cíle jsou základem vojenské strategie proti němu. Zredukuje to prý Kaddáfího palebnou sílu do té míry, že nakonec nebude schopen obnovený tlak opozičních sil zničit.

Povstalce nevyzbrojujeme, mohou to dělat jiní

Vítězství ale v žádném případě není na blízku. Podle Mullena ztratilo Kaddáfího vojsko 25 procent své palebné síly. Přesto disponují plukovníkovi muži na zemi stále desetinásobně větší silou, než mají k dispozici povstalci.

Mullen i Gates, kteří byli od začátku skeptičtí k vojenskému zapojení USA v Libyi, zároveň před členy branného výboru dolní i horní sněmovny Kongresu vyloučili, že se USA podílejí na vyzbrojování libyjské opozice.

Naznačili však, že by se o to mohly postarat jiné, třeba arabské státy. "Domnívám se, že má-li se dostat opozici této pomoci, pak je pro ni mnoho jiných zdrojů než USA," řekl Gates.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video