Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Americká protiraketová obrana v testu nad Pacifikem selhala

  • 120
Zkouška americké střely proti simulovanému útoku rakety dlouhého doletu nad Pacifikem neuspěla. Způsobilo to nedokonalé fungování naváděcího radaru umístěného na lodi v Tichém oceánu. Oznámila to americká Agentura pro protiraketovou obranu (MDA).

Dlouho připravovaný test se uskutečnil v neděli. Z Marshallových ostrovů byla jako cvičný terč odpálena dálková střela směrem ke Spojeným státům, z kalifornské letecké základny Vandenberg vzlétla testovaná antiraketa dlouhého doletu.

Let obou střel probíhal až k místu předpokládaného střetu bez problémů, naváděcí radar antirakety umístěný na lodi v Tichém oceánu však "nefungoval podle očekávání" a antiraketa cíl nezasáhla, cituje agentura AP z armádního prohlášení.

Test systému dalekonosné protiraketové obrany (GMD), který stál údajně kolem 150 milionů dolarů, je odlišný od dosavadních testů. Ty se zaměřovaly na sestřelování raket středního a krátkého doletu, které by teoreticky mohly mířit ze Severní Koreje.

Nynější test proti raketě dlouhého doletu se označoval jako možnost obrany proti případnému íránskému scénáři: podle rozvědek by Írán mohl mít útočnou raketu dalekého doletu k dispozici dříve než KLDR. Takovou raketu je z obranného hlediska třeba zachytit a zneškodnit ve větších výškách a vzdálenostech, nejlépe nad centrálním Pacifikem.

S novým americkým prezidentem Obamou se celkové plány na protiraketovou obranu změnily od časů jeho předchůdce George W. Bushe. Obama uvedl, že se chce nově zaměřit proti hrozbě íránských střel krátkého a středního doletu.

Nově plánovaný štít pro Evropu, o kterém nyní Washington hovoří, má být oproti původnímu návrhu mobilní. V Polsku by například mohly být rozmístěny americké střely SM-3. Američané nyní vedou s Čechy i Poláky rozhovory o jejich zapojení do nových plánů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video