Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Americká náměstkyně: USA proti raketám chráněny jsou, Evropa ne

  12:42aktualizováno  12:42
Umístěním radaru v Česku a antiraket v Polsku by Evropa získala ochranu proti raketám, proti nimž USA už chráněny jsou. Ochrana USA by se tím zlepšila, uvedla v exkluzivním rozhovoru Nancy Morganová, náměstkyně ředitele americké Agentury pro protiraketovou obranu.
Radar - protiraketová obrana, ilustrační foto

Radar - protiraketová obrana, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rozšíření protiraketové obrany USA do Evropy se u nás těší velkému mediálnímu zájmu. Je to téma i pro americká média a Američany vůbec?
Rozhodně, například ve velkých celostátních denících se objevilo množství článků k rozšiřování systému americké protiraketové obrany do Evropy. Tématu se v USA dokonce věnují i lokální média a myslím, že Američané jsou si této otázky dobře vědomi.

Co systém americké protiraketové obrany umí dnes? Je nutné ho rozšiřovat do Evropy?
Díky našemu systému jsou dnes USA chráněny proti balistickým raketám středního a dlouhého doletu a dokážeme se bránit také před raketami krátkého doletu, tedy například při nasazení vojáků v operaci.

Některé evropské země dnes disponují prostředky na ochranu před raketami krátkého až středního doletu, ale před útokem raketami dlouhého doletu Evropa chráněna není. Kdybychom v Evropě navrhované prvky systému umístili, Evropa by tuto ochranu získala.

USA tedy nyní chráněny proti střelám všech dosahů jsou?
Ano. Rozšířením systému do Evropy ale získají ochranu před raketami dlouhého doletu i naši spojenci v Evropě, což je pro nás velmi důležité. Tím se pochopitelně posílí i ochrana Ameriky.

Ale proč tedy tento systém nebudujete ve spolupráci s NATO?
Spolupráce s NATO je zásadní a systém americký a alianční se doplňují. Chci znovu zdůraznit, že části systému, které navrhujeme postavit v Česku a Polsku, poskytnou Evropě ochranu proti střelám dlouhého doletu, kterou Evropa nyní nemá. Systém, na němž pracuje NATO, bude Evropu chránit proti střelám krátkého až středního doletu.

Systémy se tedy doplňují. A pokud se nám ve spolupráci s Českem a Polskem podaří zde umístit radar a rakety, pomohou tím tyto země vybudovat ochranu celého území NATO. Navíc rozšíření amerického systému do Evropy, tedy postavení radaru v Česku a sila v Polsku, vyjde na tři a půl miliardy dolarů. To uhradí USA, ostatní země NATO neplatí nic.

Takže americký systém ochrání všechny země NATO?
Navrhovaný americký systém v Evropě poskytuje ochranu před raketami dlouhého doletu. Pokud by Írán zaútočil například na jihovýchod Evropy, tedy částečně na Turecko, Řecko či Bulharsko, nepoužije mezikontinentální raketu, na to jsou tato území příliš blízko. Tyto země tedy nejsou ohroženy raketami dlouhého doletu, americký systém je neochrání.

Rakety kratšího doletu je ale ohrozit mohou a zde by nastoupila protiraketová obrana NATO, která by tyto země chránila. - celé znění rozhovoru čtěte na www.protiraketovaobrana.czProtiraketový radar

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...Najdete na iDNES.cz