Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američani opět prohledali irácký Tikrít

  6:59aktualizováno  6:59
Armáda USA podnikla další rozsáhlou razii v Iráku. Stovky vojáků prohledaly severoirácký Tikrít. Zadržely 13 iráckých ozbrojenců, kteří se měli podílet na útocích proti spojencům. Jelikož útoky neustávají, vyslal Pentagon další špionážní letouny a novou pyrotechnickou jednotku.

Američtí vojáci v noci prohledali asi 20 tikrítských domů a tři obchody.

"Podezřelí byli odvedeni za účelem výslechů," sdělil podplukovník Steve Russell, velitel 1. praporu 22. pluku 4. divize.

Operace začala ve čtvrtek před půlnocí a skončila v pátek nad ránem. "Byla to dobrá noc. Tikrít bude díky tomu bezpečnějším místem," prohlásil podplukovník Russell.

Vojákům se při operaci ale nepodařilo zadržet pět z 18 lidí na seznamu prominentů. seznam najdete zde

Kromě několika samopalů typu AK-47, které jsou v Iráku běžné a nejsou tu zakázány ani za americké okupace, nebyly nalezeny žádné skrýše zbraní.

Vojáci však odhalili několik bezdrátových souprav pro domovní zvonky, které se používají při dálkovém odpalování podomácku vyrobených bomb. Našli i zásobu falešných průkazů irácké policie a počítačové vybavení, jež bylo použito při jejich výrobě.

Vojáci vyváděli podezřelé z jejich domů, pak jim zavázali oči a spoutali ruce za zády. Pak většinou seděli venku v chladném a vlhkém ranním vzduchu, zatímco vojáci zkoumali jejich osobní průkazy.

"Snažíme se potlačit poslední zbývající odpor ve městě," dodal podplukovník Russell, avšak připustil, že sporadické palebné a pumové útoky proti americkým silám budou asi pokračovat.

Pentagon posílá špionážní letouny a pyrotechniky
Vzhledem k stále lépe připraveným útokům na americké ozbrojené síly Pentagon posílá do Iráku větší počet průzkumných letounů bez posádky a novou pyrotechnickou jednotku pro nebezpečná výbušná zařízení. Tato opatření jsou součástí dosud největšího střídání v amerických ozbrojených silách po druhé světové válce.

"Začalo to," prohlásil na brífinku v Pentagonu činitel americké armády, který si nepřál být identifikován.

Během novoročního střídání podle něj bude do konce května 120 tisíc amerických vojáků v Iráku nahrazeno čerstvými silami.

Zástupce armády informoval, že od středy se ze Severní Karolíny do Iráku letecky přesunuje 82. výsadková divize, zatímco vybavení pro jiné armádní jednotky je do Iráku přepravováno loďmi již od minulého týdne.

"Je to největší pohyb, který jsme udělali od druhé světové války... Přesunujeme 240 tisíc vojáků," komentoval armádní činitel nynější přesuny amerických vojáků a příslušníků námořní pěchoty.

U amerických sil rozmístěných v Iráku prý nyní bude kladen důraz na mobilitu jednotek, letecký průzkum a efektivnější přístup k "improvizovaným výbušným zařízením" (improvised explosive devices, IED), které proti americkým vojákům používají stoupenci svrženého iráckého režimu.

První kontingent formace, která je v americké armádě označována jako "Task Force IED", byl už prý do Iráku vyslán a v následujících měsících se k němu připojí dalších 200 až 300 mužů.

Nejmenovaný zástupce armády dále informoval, že USA v Iráku rozmísťují mnoho průzkumných letounů bez posádky, které se běžně označují zkratkou UAV (unmanned aerial vehicles). 

Půjde o typy Predator, Shadow a o malý stroj Raven. Tyto letouny budou ve dne i v noci sledovat pohyby iráckých partyzánů.

Americký voják kontroluje zajatce při jednom z nočních zátahů v Tikrítu. (9. ledna 2004)

Autoři: ,


Témata: Irák - archiv

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Najdete na iDNES.cz