Takto se tsunami valilo Japonskem v březnu 2011. Podobným způsobem chtěli zemi vycházejícího slunce zasáhnout za druhé světové války i Američané.

Takto se tsunami valilo Japonskem v březnu 2011. Podobným způsobem chtěli zemi vycházejícího slunce zasáhnout za druhé světové války i Američané. | foto: AP

Projekt tuleň. Američané za války testovali bomby vyvolávající tsunami

  • 27
Spojené státy a Nový Zéland během druhé světové války tajně testovaly bombu, která měla vyvolat tsunami. Testy ukázaly, že série deseti mohutných podvodních výbuchů může vytvořit přívalové vlny o výšce asi deseti metrů, které dokážou zaplavit menší město.

Nálože způsobující mohutnou přílivovou vlnu, která by zničila města ležící na pobřeží, byly alternativou jaderné bomby. Přísně tajná operace byla označena Project Seal (Projekt tuleň) a zahrnovala testovací exploze zhruba 3 700 pum.

Vynálezy zkázy

"Kdyby atomová bomba nepřinesla takové výsledky, jaké přinesla, mohli jsme místo toho zaplavovat lidi tsunami," řekl agentuře AFP novozélandský spisovatel a filmař Ray Waru, který podrobnosti o testech nalezl ve volně přístupných novozélandských vojenských archivech.

Podle Warua byl projekt zahájen v červnu 1944 poté, co důstojník amerického námořnictva E. A. Gibson upozornil, že výbuchy určené k odstranění korálových útesů kolem tichomořských ostrovů vyprodukovaly obrovské, potenciálně ničivé vlny. Testy se uskutečnily ve vodách nedaleko souostroví Nová Kaledonie a později u novozélandského města Auckland.

První zkoušky přinesly údajně pozitivní výsledky, ale počátkem roku 1945 byl projekt pozastaven. Experti dospěli k názoru, že jednotlivé exploze nejsou dostatečně silné a že k vytvoření skutečně ničivého tsunami by bylo zapotřebí dvou milionů kilogramů výbušnin položených v řadě asi osm kilometrů od břehu.

"Je to udivující. Již fakt, že někdo mohl přijít s nápadem vyvinout zbraň hromadného ničení založenou na tsunami... a pak to, že ji Nový Zéland podle všeho úspěšně vyvinul do té míry, že mohla skutečně fungovat," konstatoval Waru. "Kdyby se to objevilo v nějaké bondovce, bylo by to považováno za výplod fantazie, ale byla to skutečná věc," dodal.

Auckland, Nový Zéland (červená značka) a Nová Kaledonie (modrá značka)

Auckland, Nový Zéland (červená značka) a Nová Kaledonie (modrá značka)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video