Irácká vláda tvrdí, že od nynějška už nebude za mřížemi věznice Abú Ghrajb docházet k týrání. Areál má také nové jméno: Centrální bagdádská věznice.

Irácká vláda tvrdí, že od nynějška už nebude za mřížemi věznice Abú Ghrajb docházet k týrání. Areál má také nové jméno: Centrální bagdádská věznice. | foto: Reuters

Američané ve věznici Abú Ghrajb mučili zajatce. Teď je tam holič i tělocvična

  • 2
Irácká věznice, v níž Američané ponižovali zajatce, prošla obnovou. Symbol dostal nový nátěr a také nové jméno. Z Abú Ghrajbu je teď oficiálně Centrální bagdádská věznice. Vězni mohou využívat služeb holiče, na děti návštěvníků čeká hřiště.

Provoz v tomto vězeňském komplexu, v dobách krutovlády Saddáma Husajna jedné z hlavních iráckých mučíren, byl obnoven v sobotu.

Ale nejde jen o nátěr přes zaschlou krev ze saddámovských časů. Je tu další, mnohem známější stín nad tímto areálem. Snaží se ho rozptýlit nové umělé květiny, upravené trávníky s pingpongovými stoly a lesknoucí se chodby.

Ten stín se tu vznáší od roku 2004, kdy už diktátor dávno padl, věznice se naplnila zajatci a o dozor se začali starat američtí vojáci.

Fotky, které rozdmýchaly zášť

Abú Ghrajb se tehdy stal symbolem toho nejhoršího, co s sebou přinesla spojenecká invaze z roku 2003. Tu totiž nepřivítali všichni Iráčané s nadšením.

Věznice Abú Ghrajb

Někteří z těch, kteří začali brát zbraně do svých rukou, skončili za zdejšími mřížemi. Jenže chování nových bachařů v amerických uniformách začalo být na hony vzdálené ideálům o svobodě, demokracii a lidských právech, jimiž se USA zaštiťovaly.

Svlékali vězně a nutili lehat si jeden přes druhého, na hlavu jim dávali kápě, vodili je na vodítkách, vydrážděné psy nechávali štěkat těsně u jejich obličejů. Na hlavy jim nasazovali dámské kalhotky potřísněné menstruační krví.

DOZORCI Z ABÚ GHRAJBu PŘED SOUDEM

Trýznitelka z Abú Ghrajbu půjde na tři roky do vězení

Vyvolalo to odpor vůči USA po celé zeměkouli. A stalo se to živnou půdou pro rozšíření protiamerického povstání, jež zanedlouho přerostlo v sektářské násilí, v jehož důsledku se z Iráku bez přílišné nadsázky stalo peklo na zemi.

Až o tři roky později se Američanům podařilo změnit strategii a Irák dostat zpět pod kontrolu. Jenomže mezitím zahynuly tisíce jejich vojáků a možná statisíce obyvatel.

Věznice Abú Ghrajb

Provoz ve věznici skončil v roce 2006, od té doby byla prázdná. Nyní, po zásadním uklidnění násilností, ji opravila irácká vláda.

Za porušování zákonů bylo mezitím v USA odsouzeno jedenáct amerických vojáků, zejména těch zachycených na fotografiích.

"Tady byla spáchána zvěrstva. Cítili jsme, že je naší povinností věznici rehabilitovat," prohlásil podle agentury AP Muhammad al-Zajdí, pověřenec irácké vlády. "Je to teď spíše letovisko než věznice. Ale prvním krokem byla změna jména."

Mučení ve věznice Abú Ghrajb

Fotografie odhalují kruté zacházení dozorců s iráckými vězni.

Irácká vláda na rekonstrukci areálu dala milion dolarů. A to proto, jak její představitelé tvrdí, aby ukázala, že chce v budoucnu dodržovat všechny mezinárodní standardy ohledně toho, jak nakládat s vězni.

MUČENÍ V IRÁCKÉ VĚZNICI

Video odhalilo další hrůzy ve věznici Abú Ghrajb

Lidskoprávní organizace už léta tvrdí, že vězni v Iráku žijí ve stísněných podmínkách. Prominentní organizace Human Rights Watch dokonce v prosinci napsala, že týrání a bití dosáhlo v iráckých věznicích takových rozměrů, že jeví známky "kontinuity“ se Saddámovou érou.

Tělocvična, mešita, počítače

Za novými mřížemi se nyní už nachází 400 vězňů, vesměs odsouzených za vraždy nebo krádeže. Celkem jich tu má být na patnáct tisíc. Za Saddáma se tu tísnilo na šedesát tisíc odsouzenců, mezi nimi mnoho jeho politických odpůrců.

Mučení ve věznice Abú Ghrajb

Americká vojačka Lynndie Englandová ponižuje jednoho z vězňů.

Novináři mohli vidět tělocvičnu, mešitu, holičství, hřiště pro děti návštěvníků, knihovnu s počítači. A na důkaz, že to vše není jen Potěmkinova vesnice, oznámil náměstek ministra spravedlnosti Busho Ibrahim, že brzy začne stavba nové velké věznice severně od hlavního města.

HROZNÁ MINULOST

Vězeňský areál se nachází západně od Bagdádu. Režim Saddáma Husajna tu věznil šíity, Kurdy a jiné své politické odpůrce. Mučení, například rozpálenými žehličkami, tu bylo na denním pořádku.

Spojenecké invazi v roce 2003 předcházela všeobecná amnestie, kterou nařídil Saddám. Takže novými vězni se poté, co komplex obsadila americká armáda, stali povstalci a osoby podezřelé z terorismu.

V roce 2004 se objevily fotografie, které si pořizovali američtí dozorci. Jsou na nich znázorněny nechutné scény ponižování a týrání. Dozorci vězně krutě bili a močili na ně. Více než deset z nich bylo později v USA odsouzeno.

Američané věznici předali irácké vládě před třemi lety. Po rekonstrukci tam jsou opět vězni. - o zavření věznice si přečtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video