Do akce se zapojilo sedmnáct nemocnic po celých Spojených státech. Ilustrační foto

Do akce se zapojilo sedmnáct nemocnic po celých Spojených státech. Ilustrační foto | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Američané v rekordní sérii transplantací vyměnili celkem 30 ledvin

  • 31
Lékaři ve Spojených státech provedli největší sérii transplantací lidských orgánů, kterou dějiny pamatují. Zapojilo se do ní celkem 60 lidí a lékaři úspěšně transplantovali dohromady 30 ledvin.

V unikátní akci nazvané Řetěz 124 lékaři propojili desítky lidí, kteří chtěli svým blízkým darovat ledvinu, ale podle klinických testů nebyli vhodnými dárci. Místo toho darovali orgán cizímu člověku a jejich příbuzný ji zase dostal od někoho s odpovídající krevní skupinou a protilátkami.

Do akce se zapojili manželé, kteří chtěli zachránit své ženy, děti pomáhaly nemocným rodičům a objevil se i případ, kdy tchyně obětovala ledvinu pro dobro své snachy. Obzvlášť dojemný je případ muže z Michiganu, který překonal trpký rozchod a vzdal se ledviny, aby zachránil život své bývalé přítelkyně, matky svého dvouletého syna.

Do řetězové série transplantací se zapojilo sedmnáct nemocnic v jedenácti amerických státech. Jako první v polovině srpna minulého roku daroval ledvinu čtyřiačtyřicetiletý Rick Ruzzamenti z Kalifornie.

Domino transplantací se zastavilo o čtyři měsíce později u Donalda Terryho Jr. z Illinois, který umíral na selhání ledvin a pro něhož lékaři do té doby nenašli vhodného dárce. Protože Ruzzamenti nemohl darovat ledvinu přímo Terrymu, Národní registr dárců ledvin oba muže propojil sérií na sebe navazujících transplantací.

Nikdo nesmí vycouvat

Orgány putovaly na palubách komerčních letů. Po vyjmutí z těla dárce je lékaři zabalili do speciálních chladicích boxů, které opatřili GPS sledovacím zařízením. Operace nemohly být provedeny zároveň, protože většina čekatelů nebyla kvůli svému zdravotnímu stavu schopna podniknout náročnou cestu.

Podmínkou zdaru celé operace byla naprostá důvěra. Mnoho z účastníků se obávalo, že některý z dárců po zdárné transplantaci orgánů u svého příbuzného z výměny ledvin vycouvá. Nic takového se ale nestalo a všichni dodrželi slovo. Například John Clark z Floridy musel poté, co mu lékaři odebrali ledvinu, čekat dlouhých 68 dní, než se dostala na řadu i jeho žena.

"Věřím na karmu. Pokud by se někdo stáhl, byla by to skutečně špatná karma. Tu moji ledvinu prostě někdo potřeboval," řekl Clark listu The New York Times, který nyní průběh složité operace popsal. Ve Spojených státech v současnosti žije 400 tisíc lidí, kteří musí docházet na dialýzu, a při čekání na vhodného dárce ledviny ročně zemře 4 500 pacientů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video