Vojáci dohlížejí na převážení uren s hlasy z iráckých voleb

Vojáci dohlížejí na převážení uren s hlasy z iráckých voleb | foto: AP

Američané v Iráku začnou balit, volby dopadly dobře

  • 9
Jedna ze dvou velkých válek rozpoutaných po 11. září 2001 se dostává do závěrečného dějství. Víceméně klidný průběh nedělních parlamentních voleb v Iráku výrazně rozptýlil obavy, jestli dokážou Američané splnit svůj cíl – v srpnu odtud stáhnout na padesát tisíc vojáků z bojových jednotek.

"Nestane-li se nějaká katastrofa, není důvod, aby se na tom (tedy na plánu stahování z Iráku) něco měnilo," řekl podle agentury AP včera spokojeně tamější americký velitel generál Ray Odierno.

Voleb, teprve druhých v dějinách Iráku po pádu režimu Saddáma Husajna v roce 2003, se účastnilo solidních 62 procent osob oprávněných hlasovat. Volili všichni: šíité, sunnité, Kurdové, ženy, muži, vězni i lidé upoutaní na lůžka v nemocnicích. (o volebním dni v Iráku více čtěte zde)

Podle prvních zpráv ve volbách výrazně zabodovala koalice vedená dosavadním premiérem Núrí Málikím. Vytvořit koaliční vládu ovšem potrvá týdny, ne-li měsíce.

Největší vojenský přesun od světové války

Ono se snadno řekne, stáhneme se. Ale co to obnáší v praxi! Toho "harampádí", které je třeba odvézt. Obrovské množství vojenské techniky, tanků, obrněných vozů, náklaďáků, bojových vrtulníků, zbraní, munice a mnoho a mnoho dalšího. Od paliva až třeba po kávovary.

Však toho Američané za téměř osm let do Iráku natahali tisíce a tisíce tun. A teď to musí všechno pryč, zpátky domů. V neposlední řadě pak také téměř sto tisícovek vojáků a vojaček.

Americká vojska mohou domů, irácké volby dopadly dobře

Americká vojska mohou domů, irácké volby dopadly dobře

Bude to kolosální operace. Není divu, že samotní američtí armádní velitelé hovoří o největším vojenském stěhování od dob druhé světové války. Americké stahování z Iráku je "na spadnutí". Uklizeno pak má být vše do konce příštího roku. Prezident Barack Obama to tak má naplánované a jen těžko může couvnout.

Jak uvedl mluvčí Pentagonu Geoff Morrell, k přehodnocení tohoto záměru by Spojené státy přinutilo snad jen výrazné zhoršení bezpečnostní situace v Iráku. "Události by se musely zvlášť hrozivě změnit, abychom o přehodnocení museli začít uvažovat," řekl podle agentury Reuters.

Odchod mohou zkomplikovat útoky povstalců

Z tohoto pohledu to vypadalo, že přes několik desítek mrtvých nepředstavují onu hrozbu ani včerejší parlamentní volby.
Jen samotná představa tak obrovského přemísťování se může i ostříleným generálům jevit jako skličující.

Iráčané nyní přepočítávají hlasy z historických parlamentních voleb

Iráčané nyní přepočítávají hlasy z historických parlamentních voleb

Navíc bude odchod s velkou pravděpodobností komplikován útoky povstalců, kteří zůstávají aktivní. A také spory s Iráčany o to, co by jim zde americká armáda měla zanechat, v neposlední řadě pak i úvahami o tom, co by se hodilo operativně přemístit do Afghánistánu.

"Tohle je skutečná Rubikova kostka," řekl listu The New York Times generál Paul L. Wentz, který má na starosti logistickou podporu.

A to říká příslušník vojenského sboru, který má z poslední doby s podobnými akcemi zdaleka největší zkušenosti. Třeba se stahováním po válce v Zálivu v roce 1991. Jak vidno, bude to opravdu kolosální operace!

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video