Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané užívají více léků proti úzkosti

  14:41aktualizováno  14:41
Po nedávných teroristických útocích na Spojené státy užívá více Američanů než dříve léky proti úzkostem, depresím a dalším duševním problémům. Lékaři v New Yorku a Washingtonu podle listu The Washington Post předepsali po 11. září pacientům, jejichž přesný počet není znám, množství těchto medikamentů. Vzrostl i počet těch, kteří využili, někdy poprvé v životě, služeb psychologů a psychiatrů.

Psychologové míní, že i když se Američané pomalu zotavují ze šoku, zůstávají emocionálně stále velmi slabí a strach v populaci vzrostl.

"Lidé jsou ostražitější, cítí se méně bezpeční a více zranitelní," říká Robert Ursano, ředitel psychiatrické kliniky na univerzitě Bethesda. "Je to, jako byste si zlomili ruku a právě vám sundali sádru. Jste velmi opatrní."

Co Američané cítí
"Je to strašný pocit, protože máte neustále strach. Bojíte se vyjít ven," říká  šedesátiletá žena, která 11. září ze svého auta pozorovala zřícení letadla na budovu ministerstva obrany ve Washingtonu. Od té doby byla již dvakrát přijata do nemocnice kvůli silným úzkostem.

"Když jsem se dala trochu dohromady, dozvěděla jsem se o amerických vojenských útocích na Afghánistán," vypráví. "To vyvolalo opět staré pocity nervozity... Budím se dvakrát až třikrát každou noc."

Osmašedesátiletá Selma Wadeová prodělala srdeční záchvat několik hodin poté, co se dozvěděla o teroristických činech. "Bála jsem se spát v nemocniční posteli. Neměla jsem noční můry o bombách, zmítala jsem se ve zmatku, úzkosti, obavách a starostech kvůli tomu, že jsem nevěděla, kdo ještě je a kdo už není v bezpečí."

Někteří odborníci ale varují pouze před používáním medikamentů. "Žádný kompetentní psychiatr nepovažuje úzkost za problém, který se dá vyléčit léky," argumentuje Michael Garrett, zástupce ředitele newyorkské kliniky Bellevue.

 "Myslím, že v první řadě je třeba s těmi lidmi hovořit. Je to ale otázka stupně, někteří lidé například nemohou spát a to je přivádí na pokraj sil. Poskytnout jim léky, které jim navodí spánek, je pro ně to pravé."

Podle Garretta zaznamenali lékaři na klinice po útocích podstatný nárůst počtu pacientů, kteří vyžadovali léčbu kvůli zneužití drog nebo alkoholu. Krizové centrum nemocnice poskytující krátkodobé poradenství donedávna obdrželo denně asi 30 telefonických žádostí o pomoc, z toho polovina lidí trpěla úzkostmi.

Pacientů na psychiatriích přibývá
I mluvčí několika washingtonských nemocnic potvrdili, že po útocích bylo na psychiatrii přijato více pacientů a lékaři navštívili v domácnostech větší počet lidí trpících mentálními poruchami.

"V mé vlastní praxi jsem si všiml, že lidé mají více strach a jsou více deprimováni," potvrzuje Jeffrey Akman z lékařské fakulty na univerzitě George Washingtona. Přestože univerzitní klinika nezaznamenala velký nárůst případů, "zůstává to v mysli lidí. Když se na to zeptáte, lidé stále něco cítí."

VÁLKA PROTI TERORU
(shrnutí)

ON-LINE

Ředitel psychiatrie na jedné washingtonské klinice Stephen Peterson říká, že podle jeho odhadu se počet přijatých po 11. září zvýšil o dvacet procent a množství návštěv u pacientů asi o deset procent.

"O dva až tři týdny později k nám stále chodili lidé, kteří se stali svědky těch událostí, byli velmi rozrušeni a museli být hospitalizováni," doplňuje. U některých lidí, kteří byli dříve hospitalizováni s mentální chorobou, vyvolalo silnou úzkost a stavy deprese sledování televize, dodává.

71 procent Američanů po atentátech mělo deprese
Při průzkumu provedeném jen několik dnů po atentátech mělo deprese 71 procent obyvatel, 49 procent si stěžovalo na nesoustředěnost a 33 procent na nespavost. Tři týdny po útocích trpělo depresemi 42 procent Američanů, 21 procent mělo potíže se soustředěním na práci a 18 procent nemohlo spát.

Podle profesora psychiatrie Jeffreye Staaba je příliš brzy hodnotit dopad útoků na mentální zdraví národa. "Většina z toho, co lidé připisují Světovému obchodnímu centru, samo odezní. I když mají lidé nyní výrazné příznaky úzkosti, jejich šance na uzdravení jsou stále dost dobré," dodává.

Nápor duševních poruch začne na jaře
"Lidé, kteří o tom (neštěstí) nemluví, kteří si to přemílají v sobě, mohou očekávat, že duševní exploze přijde někdy na jaře, nejspíše v květnu," tvrdí psychoterapeut Ronnie Hirsch.

Odborníci na traumatizující situace odhadují, že kolem 10 až 30 procent těch, kteří ztratili rodinu, bude trpět posttraumatickou stresovou poruchou.

Dosud se podobné stavy projevovaly u válečných veteránů nebo znásilněných žen. Charakterizují je záblesky z činu, dlouhodobé problémy s jídlem, spaním a soustředěním.

Milion a půl Newyorčanů potřebuje pomoc
Úřad státu New York pro duševní hygienu spočítal, že nejméně 1,5 milionu z osmi miliónů obyvatel New Yorku potřebuje nějaký druh pomoci.

Úřad použil komplikovaného statistického výpočtu založeného na studiích chování lidí při přírodních katastrofách a také při útoku v Oklahoma City. Při něm zahynulo 168 lidí.

"Dali nám radu, že netrpí jen lidi, kteří ztratili rodinu, ale že musíme jít ode dveří ke dveřím a hledat lidi, kteří pomoc potřebují," poznamenala Chip Feltonová z úřadu.

Na podobnou práci v prvních šedesáti dnech po útocích uvolnila federální agentura pro nouzové situace 22,7 milionu dolarů.

Hlad po uklidňujících pilulkách

Podle soukromé společnosti NDC Health, která poskytuje informace zdravotnickému průmyslu, bylo množství předepisovaných léků proti úzkostem v posledních letech stabilní, ale v týdnech po útocích výrazně vzrostlo.

Například užívání alprazolamu bylo koncem září ve srovnání s loňským rokem v oblasti New Yorku o 22 procent a v okolí Washingtonu o 12 procent vyšší. V celých USA se konzumace tohoto léku zvýšila o devět procent.

Lorazepamu bylo předepisováno o 19 procent více v New Yorku a o 16 procent více v metropoli USA, zatímco průměr za celou zemi činí 6,3 procenta.

Naproti tomu nejvíce používaný lék na spaní Ambien vykazoval plynulý nárůst, takže je těžké posoudit, jak vzrostla jeho spotřeba po zářijových atentátech. Koncem měsíce se ale předepisování tohoto prostředku zvýšilo o 20 procent oproti předcházejícímu roku. V New Yorku to bylo dokonce o 23 procent a ve Washingtonu o 29 procent více.

 

 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Policie ve Španělsku zadržela dealery drog, je mezi nimi i Čech

Kokain.

Čtyři lidi včetně jednoho českého občana zadržela španělská policie kvůli prodeji drog v jednom z barů pobřežního města...

Pašeračka Tereza je znovu u soudu, pokračují výslechy svědků

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Výslechem svědků dnes v Pákistánu pokračovalo soudní líčení s Češkou Terezou H., která byla počátkem roku zadržena na...

Likvidaci severokorejské střelnice pokrývají i jihokorejští novináři

Vůdce KLDR Kim Čong-un při prohlídce severokorejského jaderného centra...

Severní Korea nakonec umožnila, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska zpravodajsky pokrývali i novináři...

Najdete na iDNES.cz