Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané už vědí, kolik berou v Bílém domě

  11:07aktualizováno  11:07
Pokud jste snad celý život toužili nahlédnout do peněženek lidí z Bílého domu, teď je ta pravá chvíle. Tak tedy: George Bush vydělává 400 tisíc dolarů ročně, viceprezident Dick Cheney 181 400 dolarů. To není novinka. Ale co třeba taková Condoleezza Riceová?

Poradkyně pro národní bezpečnost má 157 000 dolarů ročně.

Je to nejvyšší plat zaměstnance Bílého domu. Spolu s ní ho bere dalších šestnáct lidí. Například prezidentův hlavní poradce Karl Rove, autor Bushových projevů Michael Gerson, mluvčí Scott McClellan a personální šéf Bílého domu Andrew Card.

Američané se to dozvěděli z listu The Washington Post, jemuž tak nějak přistál v poště seznam platů, který odeslal Bílý dům do Kongresu.

Ze seznamu plyne například to, kdo bere v Bílém domě nejméně: je to James Baker, bývalý ministr zahraničí, jenž ve službách prezidenta přemlouvá věřitele Iráku, aby novému režimu odpustili dluhy. Bohatý právník nechce za svou práci ani cent.

Naopak jiný multimilionář, Stephen Friedman, jenž je Bushovým ekonomickým poradcem, si nechává platit. Je v nejvyšší skupině.

Ze seznamu podle Washington Postu vyplývá, že všichni prezidentovi muži mají velmi dobrý plat. Ženy jsou na tom hůř. Průměrný muž si loni vydělal 76 624 dolarů, žena 59 917 dolarů.

Nejde o diskriminaci: ženy i muži na obdobných postech mají srovnatelné příjmy. Jde jen o to, že žen je na vrcholu méně.

Zdá se, že pracovat pro Bílý dům je terno. Jak spočítal Washington Post, průměrný plat v Bílém domě je 67 075 dolarů, přičemž průměr ve Washingtonu činí 48 420 dolarů a je téměř o polovinu vyšší než celoamerický průměr 36 764 dolarů.

Pokud se Američané začali nadechovat, aby prokleli hamižnost Bushových lidí, záhy vydechli. Vládní zaměstnanci z vyšších příjmových skupin by totiž jistě našli lépe placená místa v soukromém sektoru. Jsou mezi nimi právníci či lobbisté.

Ale na druhou stranu může být také práce v Bílém domě odrazovým můstkem k vyššímu platu. Třeba první Bushův tiskový mluvčí Ari Fleischer si po odchodu vydělávají psaním pamětí, přednáškami či poradenstvím nesrovnatelně víc.

A kdo si v Bílém domě vydělává nejméně - tedy kromě Jamese Bakera? Na posledním místě seznamu je Carla Rimeová s 23 621 dolary. Funkce: "dopisová analytička".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz