Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané si připomněli desáté výročí teroru, New York šestkrát ztichl

  14:04aktualizováno  22:01
Amerika si připomněla desáté výročí teroristických útoků v New Yorku, Washingtonu a Pensylvánii. Po varování, že teroristická organizace al-Káida by mohla při výročí opět zaútočit, provázela pietní akce přísná bezpečnostní opatření.

V New Yorku začala vzpomínková ceremonie přesně v 8:46 místního času (13:46 středoevropského času), kdy před deseti lety do severní věže WTC narazilo první letadlo.

Prezident Barack Obama přečetl z Bible 46. žalm, který nabízí křesťanům ve chvílích soužení ochranu a pomoc v Bohu. Po boku prezidenta se akce zúčastnil i někdejší šéf Bílého domu George W. Bush a starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Stejně jako během minulých výročí, i letos se v centru Manhattanu předčítala jména obětí. Přítomní jejich památku také šestkrát uctili minutou ticha. Dvakrát k připomenutí nárazů letadel do každé z věží WTC, dvakrát k jejich zhroucení, jednou k uctění památky pasažérů letu 93, který se zřítil v Pensylvánii a jednou na paměť útoku na Pentagon.

Výročí

Na silnicích vedoucích ke Ground Zero byly vztyčeny kovové zátarasy a policisté prohlížejí před mosty a tunely všechny větší automobily. CIA minulý týden obdržela "věrohodné, ale nepotvrzené" varování, že al-Káida aby mohla v některém z amerických měst opět zaútočit.

V základech dvojčat proudí voda

Na Ground Zero byl odhalen památník útoků. Základy dvojčat se změnily v obří čtvercové vodopády, které mají symbolizovat nekonečný smutek nad lidskými ztrátami. Po jejich obvodu jsou vyryta jména všech obětí útoků z 11. září. Pozůstalí v památníku nazvaném Memorial Plaza položili květiny a fotografie svých blízkých.

Obama poté odjel do Shanksville v Pensylvánii. Tam se před deseti lety zřítil let 93, jehož cestující se únoscům postavili.

Před Pentagonem viceprezident Joe Biden pochválil komando, které na konci května zabilo v Pákistánu strůjce útoků Usámu bin Ládina. Podle Bidena 11. září dalo vzniknout nové generaci vlastenců. "Nepřestaneme - vy nepřestanete - dokud al-Káida nebude rozbita, rozdrcena a nakonec poražena," řekl viceprezident.

Obama: Kráčíme dál

Obama v sobotním projevu prohlásil, že Amerika zůstává před hrozbou terorismu na stráži. Během víkendu zasvěceném smutnému výročí navštíví místa všech třech útoků.

"Jsme houževnatý národ, kráčíme dál," prohlásil šéf Bílého domu. "Nemůže být pochyb, že Amerika je silnější a al-Káida směřuje ke své porážce. Čelíme odhodlanému protivníkovi, který se nás bezpochyby dále bude snažit zasáhnout. Ale my zůstáváme bdělí, což dokazujeme i tento víkend," řekl.

New York si připomněl deset let od útoků na USA (11. září 2011)
Dva světelné sloupy nad New Yorkem připomínají po deseti letech zkázu WTC (11.
Pieta za oběti útoků na WTC (11. září 2011)

Památku více než 3 000 obětí uctili v neděli jako první zaměstnanci americké ambasády v Afghánistánu, kde spojenecké síly bojují proti povstalcům z hnutí Tálibán. Islámští radikálové poskytli před 11. zářím teroristům z al-Káidy útočiště a zázemí.

Výročí si nejspíš chtěli připomenout i bojovníci Tálibánu. V noci zaútočili na americké základny v provincii Wardak a Bagram, zabili dva Afghánce a zranili asi 80 amerických vojáků.

Ve Švédsku byli v den smutného výročí zatčeni čtyři lidé podezřelí z přípravy teroristických útoků. Policie je zatkla poté, co kvůli hrozbě evakuovala 400 návštěvníků slavnostního otevření uměleckého centra ve městě Gothenburg.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Trump vyhlásil nejfalešnější média. Vyhrál deník The New York Times

Donald Trump v Nashville (8. ledna 2018)

Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něj přinášejí lživé zprávy. Držiteli cen...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Najdete na iDNES.cz