Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané shazují na Haiti jídlo a vodu z letadel. OSN posílá více vojáků

  7:29aktualizováno  19:49
Americké letectvo začalo shazovat na zemětřesením zničené Haiti vodu a jídlo s pomocí padáků přímo z letadel. Do postižených oblastí se totiž stále nedaří dopravit dostatek humanitární pomoci. Lékaři varují, že situace se může změnit v jednu z největších medicínských katastrof v historii. Kvůli kritické bezpečnostní situaci vyšle OSN do země 3500 dalších příslušníků mírových sil.

Americký vrtulník přistává na ploše před prezidentským palácem v Port-au-Prince | foto: AP

Rada bezpečnosti OSN v úterý schválila vyslání dalších 3500 příslušníků mírových sil, které mají pomoci se zajišťováním bezpečnosti a udržováním pořádku při distribuci potravin a další pomoci Haiťanům. Dosavadní síly totiž dosud na mnoha místech situaci nezvládají.

Americká armáda, kterou OSN požádala o pomoc při distribuci pomoci i udržení bezpečnosti, v úterý své vojáky přesunula do centra dění i výsadkem před poničeným palácem haitského prezidenta. Z vrtulníků vojáci vynesli palety s vodou, potravinami a dalším vybavením.

V úterý rovněž začaly USA shazovat balíky s pomocí na padácích z letadel. Původně se shazování pomoci bránily, protože se obávaly, že tím vyvolají na zemi třenice a nepokoje, připomněla televize BBC na svém webu. Nyní američtí vojáci zvažují, jestli takto nedopraví základní věci i Haiťanům v dalších postižených oblastech.

Zatím shodili na severovýchodě Port-au-Prince 14 tisíc porcí hotových jídel a 15 tisíc litrů vody. "Na letišti je tolik humanitárních organizací, že to svým způsobem letiště zablokovalo," vysvětlil televizi CNN jeden z velitelů amerického letectva Leon Strickland. A těžko se dá projet i po  mnohých silnicích.

Haiti na vlastní kůži

On-line rozhovor s redaktorem MF DNES

Na Haiti panuje i téměř týden po zemětřesení naprosté zoufalství. V zemi je nedostatek vody i jídla a objevuje se rabování.

Katastrofální je i lékařská péče. Reportér televize Sky News Stuart Ramsay tvrdí, že zdravotníci ve městě Leogane provádějí amputace končetin bez anestetik. Tento zákrok musela podstoupit například pětiletá Sandyna Pierreová, jíž v neděli večer amputovala pravou ruku kvůli nedostatku lékařů zdravotní sestra.

"Neměli jsme jinou volbu, než jí ruku odejmout. Zemřela by na otravu krve. A takových případů tady vidíme opravdu hodně," popsala Regan Reeová reportérovi televize. Dobrá zpráva přišla v pondělí, kdy do města dorazili Lékaři bez hranic. - exkluzivní reportáž MF DNES z Leogane čtěte zde

Policisté v Port-au-Prince se snaží zabránit rabování

Policisté v Port-au-Prince se snaží zabránit rabování

Lékaři, kteří prý mají hlavní nápor práce teprve před sebou, varují, že situace na ostrově se může proměnit v jednu z největších medicínských katastrof v historii.

Na Haiti už přitom přiletělo množství lékařů a další se chystají, mezi nimi i více než dvě desítky slovenských záchranářů. "Posíláme na Haiti čtyři týmy, tři lékařské a jeden nelékařský," řekl slovenskému listu Hospodárske noviny rektor Vysoké školy zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty Vladimír Krčméry. - čtěte Čeští armádní specialisté jsou připraveni odjet na Haiti, rozhodne se dnes

Lidé z města prchají, za cestu platí třídenním platem

Tisíce Haiťanů bojují bojují o místa v přeplněných autobusech a chtějí uniknout hladu a násilí ve zničeném Port-au-Prince. Doufají, že pro ně bude snazší získat obživu někde na venkově. V metropoli ale chybí pohonné hmoty a ceny jízdného se zvedly téměř na dvojnásobek.

"Nemáme již žádné jídlo ani dům, takže jediné, co můžeme udělat, je odjet," řekla dvaadvacetiletá pouliční prodavačka Livena Livelová. Cílem její cesty je otcův dům vzdálený asi čtyři hodiny jízdy autobusem jižně od metropole.

Livelová a šest dalších příbuzných, kteří jedou s ní, říkají, že za jízdné dali všechny peníze, co měli. "Neuvěřitelně to podražilo," postěžovala si s tím, že jednosměrná jízdenka stojí nyní téměř dvojnásobek toho, co před zemětřesením, v přepočtu asi 138 korun, což je výše třídenního průměrného platu na Haiti.

Řidič Saint-Julien se brání, že jinou možnost než zvednout ceny neměl. "Není to má vina, zdvojnásobila se cena nafty, je jí tady totiž málo," vysvětluje muž, který podle svých slov platí za plnou nádrž v přepočtu téměř 900 korun.

Svět urychluje adopce haitských sirotků

Spojené státy mezitím oznámily, že dočasně přijmou na svém území haitské sirotky, kteří by časem mohli být adoptovaní.

Bilance

Počet obětí je mezi mezi 100 000 až 200 000, o domov přišlo 1,5 milionu Haiťanů. Mrtvé či pohřešované hlásí asi 20 zemí, nejvíce zatím Brazílie a USA, zemřela i řada diplomatů OSN.

"Zatímco se soustředíme na znovusjednocení rodin na Haiti, podmínečně povolíme sirotkům, kteří jsou oprávněni k adopci v USA, aby tady dostali potřebnou péči," prohlásila americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová. Kolika dětí se rozhodnutí týká, neuvedla.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová už dříve oznámila snahu Spojených států vyhledat na Haiti děti, které o své rodiče přišly už před zemětřesením a čekaly na adoptivní rodiče. Některé z ošiřelých dětí v úterý přiletěly do USA poté, co americké úřady zmírnily pravidla pro jejich přijímání.

Některé další státy urychlují procesy nezbytné k adopci dětí z haitských sirotčinců. Například Nizozemsko už vyslalo do země letoun, který by měl vyzvednout zhruba stovku dětí, o jejichž adopci projevily už před zemětřesením zájem nizozemské rodiny.

Pomoci mohou i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...Najdete na iDNES.cz