Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané se přou, zda vrah patří do televize

  15:01aktualizováno  15:01
Videonahrávku, na níž pozdější vrah z virginské univerzity vyjadřuje svou nenávist ke světu a s pistolí v ruce slibuje rozpoutat peklo, odvysílaly televize na celém světě. Když ji viděli příbuzní zastřelených studentů, rozčilili se tak, že odmítli vystoupit ve večerním pořadu NBC.

Záběr z videa, které virginský vrah poslal do televize NBC | foto: Courtesy of NBC NewsReuters

Právě tato stanice ve středu obdržela nahrávku poštou přímo od vraha. Zároveň s ní se dostavilo dilema: odvysílat ji, či neodvysílat? "Ke stejnému závěru došly prakticky všechny zpravodajské prostředky na světě," obhajovalo včera vedení NBC konečné rozhodnutí.

Mnoha lidem se ale nezdálo rozumné. "Ještě se nám všem z toho točila hlava. Nebylo příjemné se na záběry koukat," stěžoval si proděkan pro studijní záležitosti na polytechnickém institutu Ed Spencer.

Hněv příbuzných obětí se neminul účinkem. Stanice ABC a CBS, které materiál převzaly, se od tohoto rozhodnutí distancovaly. Napříště ho chtějí použít jen ve velmi omezené míře. Fox News už nahrávku nehodlá vysílat vůbec. "Někdy prostě změníte názor," vysvětlil mluvčí.

Ovšem profesionálové soudí, že i takto otřesné záběry do televize patří. Dávají prý odpověď na otázku: "Proč?"

"Odvysílali cennou informaci," citovala agentura Reuters profesorku žurnalistiky a někdejší korespondentku ABC Judy Mullerovou. "Jedna z otázek na celém případu byla, proč vlastně vraždil."

K podobnému závěru došel její kolega Bob Steele z ústavu Polyenter na Floridě. "Jde o to zvážit, jestli je důležitější zveřejnit pravdu, nebo uchránit diváky před újmou."

Návod, nebo prevence?
Včera uběhlo shodou okolností osm let od chvíle, kdy dva šikanovaní devianti Eric Harris a Dylan Klebold obrátili zbraň proti 12 spolužákům a učitelům ze střední školy Columbine v Coloradu a posléze i proti sobě.

"Bylo to, jako bych sledovala vraha své dcery Lauren," řekla o videonahrávce Dawn Anna, matka jedné z obětí.

Případ Columbine nabízí zajímavé srovnání ještě v jednom ohledu: federální soud před několika týdny nařídil zapečetit na dvacet let výpovědi svědků, kteří hovořili o domácích poměrech dvou středoškolských zabijáků. Důvod? Materiály by mohly jiným asociálům posloužit jako návod k zabíjení.

Příbuzní tehdejších obětí však s rozhodnutím většinou nesouhlasí a argumentují přesně opačně. "Když se společnost o jejich činech dozví co nejvíce, může to zabránit budoucím masakrům," tvrdí otec jedné ze studentek, která přišla o život v Columbine.

Pravdou zůstává, že vrah z Virgin Tech označil vrahy z Columbine za hrdiny.

Ať už zveřejnění dokumentů poslouží jako návod, či spíše jako prevence (případně obojí), výchovné hledisko není zdaleka jediné, které rozděluje experty.

Dalším sporným bodem je etika. "Bylo to špatné rozhodnutí," hodnotí záměr ukázat divákům krutou pravdu Paul Levinson, vedoucí katedry komunikace na Fordhamově univerzitě. "Na videonahrávce nevystupoval vládní činitel ani terorista, jejichž stíhání je součástí vládní politiky. Byl to jen individuální psychopat."

Zástupci médií s ním nesouhlasí. Podle nich by odvysílání videonahrávky bylo neetické pouze v případě, kdyby televize jejím opakovaným uváděním zvyšovala svou sledovanost. V takovém případě by jí však hrozilo, že se od ní odvrátí někteří inzerenti.

Útok v přímém přenosu?
"Každý má jiný práh pro to, co ještě je, a co už není přijatelné," citoval Reuters Brada Adgatea z firmy Horizon Media.

Snímky korejského studenta Čo Sung-hua nejsou prvním případem, kdy televizní záběry vyvolaly v USA debatu o etice vysílání. V 70. letech posílal do tisku své dopisy sériový vrah zvaný Zodiac, v 90. letech si vynutil zveřejnění svého manifestu terorista Unabomber. Naposledy se diskutovalo o tom, zda bylo správné odvysílat tajně natočenou popravu Saddáma Husajna.

Jenže na počátku 21. století je situace jiná minimálně v tom smyslu, že všechny zmíněné materiály jsou přítomné na internetu a případný zájemce se k nim dostane za několik vteřin. Přestože soud zapečetil výpovědi o mladých vrazích z Columbine, nahrávky zobrazující jejich střelecký trénink jsou volně dostupné, stejně jako deníkové zápisky.

Sporná videonahrávka se ihned po odvysílání objevila na webové stránce YouTube a krátce nato obsadila první místo mezi nejčastěji stahovanými snímky.

Pokud by tedy jiný psychopat hledal inspiraci, stačil by mu pouhý přístup na internet. Někteří experti nyní vyjadřují obavy z příchodu dne, kdy nějací násilníci budou vysílat svůj vlastní útok v přímém přenosu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...Najdete na iDNES.cz