Podle svědků se do útoku v Mansúru zapojila i helikoptéra, ale Blackwater to popírá | foto: Profimedia.cz

Američané se po střelbě v Bagdádu uzavřeli v pevnosti

  • 320
Američané se opevnili v bagdádské Zelené zóně. Ven se lze dostat pouze helikoptérou. Za zavřením stojí přestřelka ve čtvrti Mansúr. Bezpečnostní firma Blackwater, která chrání diplomatické konvoje, tam zabila až 29 lidí. Irácká vláda žoldákům zrušila licenci a chce je podřídit zákonům.

"Ve světle vážného bezpečnostního incidentu v bagdádské čtvrtí Mansúr ... ambasáda pozastavuje pozemní cesty civilních zaměstnanců americké vlády mimo hranice Mezinárodní zóny (IZ) a po celém Iráku," stojí v prohlášení ambasády.

Znamená to, že civilní zaměstnanci zůstanou na zatím neurčenou dobu uzavřeni na pěti kilometrech čtverečních v centru Bagdádu. Nebudou se moci setkávat s cizími diplomaty ani navštěvovat americké stavební projekty, pokud k tomu nepoužijí helikoptéru.

Rozbuška jménem Blackwater
Za izolaci Američanů může nedělní konflikt ve čtvrti Mansúr. Žoldáci firmy Blackwater, kterou vláda najímá na ostrahu diplomatických konvojů a ochranu diplomatů, se tu zapletli do incidentu, při kterém zastřelili podle různých odhadů 11 až 29 lidí. - více zde

Jednoznačná verze toho, co se stalo, zatím neexistuje. Blackwater tvrdí, že střelbě předcházel výbuch nastražené nálože a že údajní civilisté byli ve skutečnosti povstalci, kteří střelbu zahájili.

Verze svědků události je jiná. "Přísahám, že na ně nikdo nezaútočil," tvrdí padesátiletý právník Hassan Salma, který stál v koloně aut, jež se pokoušela konvoji vyhnout, a sám utrpěl osm střelných zranění.

Dvakrát postřelený taxikář Sami Karim byl také v koloně. Zaměstnanci Blackwateru podle něj náhle začali střílet po autě, ve kterém seděl muž s manželkou a malým dítětem, poté se zaměřili na dělníky na náměstí, okolní auta a minibus plný dívek.

Body pro vládu
Bagdádská vláda Blackwateru sebrala licenci a oznámila, že s výjimkou účastníků incidentu všichni jeho pracovníci opustí Irák. Střelce chce postavit před soud.

Zareagovala tak na nálady veřejnosti, která se ke kontraktorům staví velmi negativně. Viní je z arogantního a nebezpečného jednání i z nedostatku respektu k místním obyvatelům.

V pondělí vláda prohlášení zmírnila. "Nechceme je zrušit a sebrat jim licenci napořád," řekl její mluvčí Alí Al-Dabbách. Požadavek, aby se bezpečnostní firmy podřídily iráckým zákonům, ale zůstal. "Potřebujeme, aby respektovaly zákony a regulace zde v Iráku," dodal mluvčí.

Zaměstnanci 181 soukromých bezpečnostních firem, které v Iráku působí, se pohybují v šedé zóně. Podle vyhlášky č. 17 Paula Bremera z roku 2003 se na ně nevztahují irácké zákony. Pravě to bude chtít irácká vláda v příštím týdnu změnit. "Nemohou mít imunitu," říká Al-Dabbách.

Spojené státy hasí oheň
Pro USA jsou bezpečnostní kontraktoři v Iráku životně důležití. Kolem dvaceti tisíců mužů zajišťuje bezpečnost konvojů a diplomatů. Odchod Blackwateru, který hlídá i amerického velvyslance Ryana Crockera, by byl těžkou ztrátou.

Situaci se proto snažila uklidnit ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Po incidentu telefonovala iráckému premiérovi Málikímu. Za střelbu v Mansúru se mu omluvila a dohodla se s ním na společné vyšetřovací komisi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue