Libyjský voják a příslušník sil, které se obrátily proti režimu Muammara Kaddáfího vysedává na vojenské základně v Benghází (28. února 2011)

Libyjský voják a příslušník sil, které se obrátily proti režimu Muammara Kaddáfího vysedává na vojenské základně v Benghází (28. února 2011) | foto: AP

Američané přemísťují vojáky, připravují se na případný zásah v Libyi

  • 1081
Spojené státy přemísťují své námořní a letecké síly kolem Libye, oznámil v pondělí Pentagon. O vojenských možnostech už jednaly s NATO. Zpráva přišla v okamžiku, kdy mezinárodní společenství tlačí na Muammara Kaddáfího, aby rezignoval. EU po vzoru OSN na libyjský režim uvalila sankce a šéfka americké diplomacie prohlásila, že Kaddáfí musí odejít.

"Naši stratégové pracují a máme různé plány a myslím, že je bezpečné říci, že v rámci toho přemísťujeme síly, aby byly schopny být flexibilní, jakmile bude učiněno rozhodnutí," prohlásil mluvčí Pentagonu David Lapan.

Dnes se stalo

"Jsme stále v režimu plánování a příprav pro případ, že budeme povoláni podniknout jakoukoliv z možných misí, ať už humanitární nebo i jinou," dodal. Odmítl ale sdělit jakékoliv detaily o typu přemísťovaných lodí nebo letounů. Neupřesnil ani, jak je Spojené státy hodlají využít. "Žádná rozhodnutí nebyla učiněna."

O vojenských možnostech nicméně Spojené státy jednaly s představiteli NATO. Americký prezident Barack Obama se sešel i s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem v Oválné pracovně Bílého domu. K žádné ze schůzek se však Bílý dům nechtěl vyjadřovat.

Mluvčí Pentagonu prohlásil, že jedním z možných řešení krize by byl Kaddáfího odchod do exilu. Zatím ale není jasné, zda by mu ho Spojené státy pomohly zajistit. V pondělí ale každopádně zmrazily majetek za 30 miliard dolarů, který měl Kaddáfí a jeho rodina v USA.

Spojené státy mají ve Středozemí standardní vojenské zastoupení, přiblížila agentura Reuters s tím, že v oblasti Perského zálivu mají USA i dvě letadlové lodi.

Je to kvůli humanitární pomoci?

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová nicméně na otázku novinářů, co má tento krok Bílého domu znamenat, odpověděla, že se neschyluje k žádné vojenské akci, která by zahrnovala americká plavidla. "Máme ve Středozemí námořnictvo. Věříme, že bude zapotřebí podpořit humanitární pomoc," uvedla.

Spojené státy už dříve nevyloučily možný vojenský zásah v libyjské krizi. Naopak, list The Washington Post s odvoláním na vysoké americké vládní činitele před pár dny uvedl, že USA zvažují i vojenské akce, pokud by Kaddáfí pokračoval v krvavém násilí proti vlastnímu lidu.

Hillary Clintonová na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě prohlásila, že Kaddáfí musí okamžitě odstoupit. "Kaddáfí a ti kolem něj musí být trestně odpovědní za činy, jimiž porušují mezinárodní právní závazky a běžnou slušnost," pronesla. "Nastal čas, aby Kaddáfí odešel. Teď, bez dalšího násilí a zpožďování."

Protivládní povstalci střeží u protiletadlových zbraní nedaleko města Benghází moře, odkud by mohli Kaddáfiho věrní zaútočit. (28. února 2011)
Protivládní povstalci v jihozápadním městě Nalut, které kontrolují oponenti režimu Muammara Kaddáfího (28. února 2011)
Povstalci v Benghází (28. února 2011)

Muammar Kaddáfí se nicméně nikam nechystá, už několikrát zopakoval, že jeho funkce není oficiální, a tudíž ani nemůže odstoupit. Nyní pověřil šéfa své rozvědky Buzajda Durdu, aby jednal s povstalci na východě země, oznámila televize al-Džazíra. Mluvčí nově vzniklé národní rady, která se chce stát "tváří revoluce", nicméně v neděli prohlašoval, že neexistuje prostor pro jednání s vládou.

V noci je střelba horší, víc se rozléhá,

líčí český velvyslanec v Libyi

Pokračují také střety o kontrolu nad městy Misuráta a Závíja a metropoli Tripolis, baštu Kaddáfího režimu, zasáhla demonstrace, která byla vzápětí rozehnána.

Kaddáfího nejspíš zásobuje Lukašenko zbraněmi

Dlouholetý autoritářský vůdce mimo to nechal bombardovat muniční sklady v oblastech, které jsou pod kontrolou opozice, cílem je nejspíš zabránit povstalcům získat munici potřebnou k útoku na Kaddáfího opevněnou baštu v Tripolisu.

Kaddáfího režim se naopak v posledních dnech zřejmě čile dozbrojoval. Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru zaznamenal několik podezřelých letů nákladních letadel z Běloruska do Libye a naopak, uvedla ČTK. Třeba 15. února letěl Iljušin IL-76 z běloruského letiště Baranoviči, kde je velký zbrojní sklad, do Sabhy v centrální Libyi, nad níž má Kaddáfí údajně ještě kontrolu.

Libyjci mě milují a umřeli by pro mě, řekl Kaddáfí

Muammar Kaddáfí v pondělí poskytl rozhovory některým světovým médiím, jako například americké televizi ABC nebo britské BBC. Reportérům řekl, že ho Libyjci milují, a popřel, že by metropole a bašta režimu zažívala demonstrace.

"Během mé konverzace s Kaddáfím mi řekl: Všichni mí lidé mě milují. Zemřeli by, aby mě ochránili," popsala například reportérka televize ABC Christiane Amanpourová. Stejně se autoritářský vůdce vyjádřil pro britskou BBC a zopakoval své dřívější prohlášení, že protestující jsou na drogách, které jim dodala al-Káida.

V rozhovoru pro ABC dále dodal, že americký prezident Barack Obama je "dobrý muž", ale může mít špatné informace o situaci v Libyi. "Výroky, které jsem od něho slyšel, musejí pocházet od někoho úplně jiného. Amerika není mezinárodní četník světa."

Když přišla řeč na to, že by opustil Libyi, Kaddáfí se začal smát, popsal reportér BBC Jeremy Bowen. Libyjský vůdce dále řekl, že se cítí zrazen všemi světovými lídry, kteří ho vyzvali k odchodu. "Jsem překvapen. Jsme spojenci se Západem v boji proti al-Káidě, a nyní, když bojujeme proti teroristům, tak nás (spojenci) opustili. Možná chtějí Libyi obsadit."

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video