Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané předávají podezřelé vězně afghánské rozvědce, která je mučí

  16:01aktualizováno  16:01
Přestože většina zemí přestala předávat nebezpečné vězně do káznic s podezřením na porušováním lidských práv, Spojené státy tuto praxi nadále podporují. Americký kontingent v Kábulu předává podezřelé do zadržovacího centra, jež spravuje afghánská výzvědná služba NDS a jsou odtamtud hlášeny časté případy mučení.

Týrání v afghánských věznicích. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Červený kříž upozorňoval americké ministerstvo zahraničí, CIA i velení armády na "systematické mučení" v afghánských zadržovacích zařízeních dlouho předtím, než se informace dostaly na veřejnost. Navzdory varování ale USA zadržené předávaly nadále afghánské rozvědce, mimo jiné právě do věznice s oficiálním názvem Oddělení 124, ale jejími nucenými obyvateli přezdívané Peklo.

Zařízení s kapacitou 40 vězňů bylo za americké peníze přebudováno a v jeho zdech jsou vyslýcháni hlavně vysoce postavení členové extremistického hnutí Tálibán a lidé podezřelí z napojení na teroristickou síť al-Káida. Vedení afghánské rozvědky tvrdí, že se Američané mučení nikdy neúčastnili, nicméně o něm asi věděli. A věznici zřejmě navštěvují činitelé CIA.

Koncem srpna OSN informovalo o obviněních z mučení v Pekle nejvyššího velitele amerických jednotek v Afghánistánu generála Johna Allena. Vzápětí koaliční jednotky zastavily předávání zadržených do Pekla a do dalších 15 zařízení spravovaných rozvědkou nebo policií. Urychleně byly také zahájeny programy monitorování situace v těchto věznicích a vzdělávací kurzy pro lidské zacházení s vyslýchanými.

Avšak skutečnost, že americké vedení nereagovalo už na první varování, zpochybňuje dodržování zákona, jenž zakazuje Spojeným státům financovat zařízení zahraničních bezpečnostních sil, pokud existují důvěryhodné důkazy o porušování lidských práv v nich. První zprávy přitom přišly od skupin hájících lidská práva už v roce 2007.

Vedení USA popírá, že by ignorovalo varování, a tvrdí, že pokud bylo vzneseno podobné obvinění, okamžitě jednalo. "Kdekoliv vznikla v minulosti obava, přijali jsme vhodná opatření... a příslušné kroky činíme i nyní," prohlásil generál Curtis M. Scaparrotti, druhý muž v nejvyšším velení amerického kontingentu v Afghánistánu. Podle něj nejde o systematický problém.

OSN shromáždila výpovědi 26 týraných vězňů

Oddělení 124 vyčnívá i nad poměry v problematickém afghánském soudním systému. OSN shromáždilo výpovědi lidí v něm zadržovaných, kteří byli například zavěšováni za ruce na dlouhé hodiny, biti železnými trubkami či dostávali elektrické šoky. Z 28 vězňů, kteří v OSN vypovídali, jich 26 bylo podrobeno týrání, uvedla organizace ve své říjnové zprávě.

Červený kříž i OSN a další organizace, které měly podezření na porušování lidských práv v Oddělení 124, ale neměly povoleno monitorovat situaci v zařízení.

Dovnitř zato často chodili američtí činitelé, americká jednotka zvláštních operací tam dopravovala zadržené a pracovníci CIA se s vedením věznice každý týden scházeli kvůli protokolům z výslechů.

Fyzické rysy vězňů z Pekla byly předávány do americké biometrické databáze, internovaní nosili oranžové mundúry, jak je běžné v USA, ale nikoliv v Afghánistánu, sdělil nejmenovaný člen afghánské rozvědky.

O veškerém dění ve věznici byla CIA plně informována, a to téměř denně, uvedl bývalý afghánský agent. Ovšem většina dotázaných afghánských důstojníků uvedla, že ani Američané, ani Britové nesouhlasili s mučeními při výsleších.

Zástupce operačního ředitele NDS Ahmad Zia označil zprávu OSN za mylný útok na rozvědku a zdůraznil, že povstalci jsou v Pákistánu cvičeni ve lhaní organizacím pro lidská práva. Pracovníci věznice jsou k zadržovaným tvrdí, protože je to součást jejich práce, uvedl s poukazem na jejich upozornění jistý důstojník sil NATO. Podle něho hájili své metody s tím, že zadržovaní jsou teroristé.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Najdete na iDNES.cz