Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané mučili irácké vězně

  11:48aktualizováno  11:48
Američtí vojáci mučili vězně v Bagdádu. Americká televizní stanice CBS odvysílala dokument, ve kterém ukázala armádní fotografie dokazující, že Američané se v přístupu k zajatcům mnoho nelišili od Saddáma Husajna. Jednomu z nich například hrozili elektrošokem.

Stanice CBS uveřejnila materiály v publicistickém pořadu 60 Minutes II. 

Vojáci, kteří sloužili na bagdádském předměstí Abú Graíb jako policisté, vyfotili své kolegy, kteří si "užívali" správu nad tamní věznicí.

Fotografie se později dostaly k vojínovi, který je předal svému veliteli. Pak už následovalo odvolání 17 vojáků včetně šéfky káznice kvůli špatnému zacházení s vězni.

Vězni hrozili elektrošokem
"Upřímně řečeno, to, co tato skupinka dělala, nás hluboce zklamalo," řekl televizi CBS generál Mark Kimmitt.

Na snímcích jsou záběry zajatců, kteří mají ruce připoutané k penisu. Jinde zase vojáci Iráčany svlékli a donutili je předstírat sexuální akt.

Jednomu muži Američané nasadili na hlavu roušku, postavili ho na malou krabici a řekli mu, že když z ní spadne, dostane elektrický šok, uvedla stanice CBS.

Voják prý neznal Ženevskou konvenci
"Naši vojáci se také mohou stát vězni. My bychom chtěli, aby s nimi nepřítel zacházel dobře," přiznal generál Kimmitt, že podobné chování je nepřípustné. 

Zacházení s válečnými zajatci reguluje mezinárodní Ženevská konvence, jejímž prostřednictvím OSN zakazuje právě mučení a psychické týrání. Na její neznalost se vymlouvá jeden z odvolaných vojáků, který nyní čeká na soud.

"Když jsem do vězení nastoupil, nečetl jsem ji. Dostala se mi do rukou až nyní, když jsem byl odvolán," bránil se seržant Chip Frederick. Za možné pochybení podle něj může především fakt, že měli k dispozici zoufalý nedostatek personálu.

Neznalost a únava neomlouvá
"To, že je někdo unaven, ho ještě neopravňuje k tomu, aby se choval jako obyčejný kriminálník," odmítl Frederickovu omluvu generál Kimmitt.

"Rád bych řekl, že se to v jiných věznicích neděje, ale bohužel víme, že tohle nebyl jediný případ," naznačil Kimmitt, že mučení není zanedbatelný problém americké armády.

Velení televizi CBS potvrdilo, že případ nehodlá zamést pod stůl a chce ho řádně vyšetřit a viníky odsoudit. To by si jistě přála i americká veřejnost, která ovšem původně žádné detaily o kauze neměla vědět. Armáda je totiž tajila.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz