Americký prezident George W. Bush. V úřadu bude ještě osmnáct měsíců

Americký prezident George W. Bush. V úřadu bude ještě osmnáct měsíců | foto: Reuters

Američané mají „na stole“ zásah v Pákistánu

  • 89
Tam, kde český politik říká "umím si představit", říká ten americký "řešení je na stole". Oboje znamená to samé: nevylučuji. V Americe je právě na stole vojenská intervence v Pákistánu. Směřuje k ní zvýšený neklid v oblasti i zpráva, která zpochybnila bezpečnost USA před teroristy.

"Úkol číslo jedna je ochránit americký lid. Žádná řešení nejsou vyloučená," citoval list Washington Post bezpečnostní poradkyni amerického prezidenta George W. Bushe Fran Townsendovou. "Použijeme všechny prostředky, které máme k dispozici," dodala.

Téma nasazení amerických sil v Pákistánu znovu ožilo minulý týden, kdy vyšla zpráva National Intelligence Estimate (NIE). Ta zhodnotila rizika terorismu pro USA a došla k závěru, že Al-Kajda obnovila své původní síly díky útočišti v Pákistánu a rekrutům z Iráku. - více zde

"S těmito útočišti se bude v blízké budoucnosti třeba vypořádat. Předpokládám, že to udělá Bush a že použije nějakou kombinaci leteckých útoků a speciálních operací," odhadoval už minulý týden neokonzervativní komentátor William Kristol.

Resuscitace sítě
Potenciálním teroristům vyhovují severozápadní oblasti Pákistánu známé jako Federálně spravovaná kmenová území (FATA). Centrální vláda v nich nemá prakticky žádnou moc a Al-Kajda zde tak údajně v poklidu mohla založit tábory, zkonsolidovat vedení a navázat nové zahraniční kontakty.

"Al-Kajda získala něco ze své původní energie," řekl šéf zpravodajských agentur Mike McConnell. "Vedení je neporušené. Mají plánovače a mají útočiště. Jediné, co jim chybí, jsou operativci ve Spojených státech," tvrdí.

Obnově napomohlo i příměří, které vláda uzavřela s Talibanem loni v září. Vládní jednotky se stáhly z Vazíristánu a generál Šaukat Sultan Chán prohlásil, že Usáma bin Ládin může v Pákistánu svobodně pobývat, pokud se bude chovat jako spořádaný občan.

Obnovení boje
Příměří vydrželo pouze deset měsíců. Bojovníci ho zrušili poté, co vláda zaútočila na radikály v islamábádské Červené mešitě (více zde). Spirála násilí se opět začala točit. Během posledního týdne zabili radikálové 170 lidí, převážně vojáků.

K poslednímu střetu došlo ve kmenových oblastech na severozápadu země. Devatenáct povstalců zemřelo poté, co zaútočili na konvoj vládních vojáků. Armáda údajně nasadila do dvoudenní bitvy i helikoptéry.

S Mušarafem (a trochu bez)
Pokud Američané v Pákistánu zasáhnou, bude to na rozdíl od předchozích intervencí se souhlasem místní vlády. "Musí být jasné, že Pákistán je naším velmi dobrým spojencem v boji proti terorismu. Mušaraf už čelil mnoha atentátům a Al-Kajda ho chce zabít," říká Townsendová.

Pákistán se americké podpoře nebrání. Zdá se ale, že by ji rád omezil na zpravodajskou činnost. "Ať Američané poskytnou dobré informace. Pákistánská armáda odvede práci mnohem lépe a bez zbytečných vedlejších škod," říká ministr zahraničí Churšíd Kasuri.

Otázka je, zda na to Američané přistoupí. Townsendová sice prohlásila, že USA budou spolupracovat s prezidentem Parvízem Mušarafem, ale současně dodala, že je možné sáhnout i k "dodatečným prostředkům".

"To, že o tom nemluvíme veřejně, neznamená, že věci, o kterých mluvíte, neděláme," odpověděla poradkyně na otázku, proč americká vláda nepodniká speciální akce proti Al-Kajdě.

Vláda se může ve speciálních akcích opřít i o podporu demokratů. "Máme zprávu NIE, která říká, že Al-Kajda je silnější než kdy byla. Nic bychom neměli shazovat ze stolu," tvrdí šéf demokratických senátorů Harry Reid.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video