Vojáci si prohlížejí snímací zařízení boeingu

Vojáci si prohlížejí snímací zařízení boeingu - Američtí a čeští vojáci si prohlížejí snímací zařízení boeingu speciálně upraveného boeingu. (31. července 2007) | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Američané cvičně pozorují vojenské základny v Česku

  • 23
Američtí vojenští experti cvičně kontrolují vojenské základny v České republice. Kvůli pozorovací misi přiletěl do Česka jedenatřicetičlenný americký tým se speciálním letounem Boeing 707 OC-135B.

V rámci Smlouvy o otevřeném nebi americký tým provede z letiště v Pardubicích cvičnou pozorovací misi nad vojenskými objekty v České republice.

Samotný pozorovací let je plánován na středu. Inspekce by pak podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška měla skončit v pátek.

Podle Pejška je cílem cvičné inspekce společná příprava odborného personálu české armády a vojenského letectva USA na plnění úkolů podle Smlouvy o otevřeném nebi. Nácvik se zaměří hlavně na inspekce jiných států na vlastním území nebo provádění společných pozorovacích letů nad územím třetích zemí.

Společné cvičné pozorovací mise se zúčastní také vojenští experti z Belgie, Bulharska, Německa a Slovenska.

Podle Smlouvy o otevřeném nebi je každá signatářská země včetně České republiky povinna přijmout až čtyři pozorovací lety ročně. Stejný počet inspekcí může provést u signatářů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Loni tak proběhla cvičná pozorovací mise Švédska nad zaplaveným územím České republiky, v září se nad českým územím uskutečnil pozorovací let Ruska. Čeští experti zase společně se španělskými vojáky ze vzduchu kontrolovali území Bosny a Hercegoviny a Ukrajiny.

Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě a států OBSE smluvním zemím ukládá povinnost zveřejňovat údaje o struktuře ozbrojených sil, počtech vojáků, výzbroje a bojové techniky. Informace, které si státy mezi sebu předávají, ověřují inspektoři přímo u vojenských jednotek nebo během cvičení a pozorovacích letů.

Smlouva zároveň určuje kvóty, kolik zbraní může každá země mít. Pro Českou republiku tak smlouva stanovuje například maximálně 957 tanků, 1367 obrněných vozidel, 767 dělostřeleckých systémů, 230 bojových letounů nebo 50 úderných vrtulníků.

, natoaktual.cz

Video