Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané chtějí zapojit Čechy do stavby protiraketové obrany

  13:22aktualizováno  13:22
V Praze začal očekávaný dvoudenní seminář o možném zapojení českých podniků do budování protiraketové obrany. Desítka amerických zbrojařských firem vyslala své zástupce, aby zjistili možnosti uplatnění Čechů na systému USA.
radar - ilustrační foto

radar - ilustrační foto | foto: iDNES.cz

O seminář měly zájem jak české, tak americké firmy a instituce.

"Když jsem se bavil s Američany, zajímalo je, co Češi mohou nabídnout. Když jsem mluvil s Čechy, ptali se, co Američané chtějí," vysvětlil úvodem náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar hlavní smysl dvoudenního workshopu.

Jak naznačila přítomnost řady českých i amerických vysokých představitelů, včetně ředitele Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) generála Henryho Oberinga a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, obě strany semináři přikládají velký význam.

"Je to vůbec poprvé v historii, co organizujeme takový seminář a v takovémto rozsahu," řekla před více než stovkou amerických i českých představitelů Nancy Morganová, náměstkyně generála Oberinga.

Vše o americkém radaru v Česku

Naznačila časový harmonogram rozvoje spolupráce na úrovni průmyslu, vědy i výzkumu, podle něhož by k prvnímu zapojení Čechů do práce na systémech protiraketové obrany mohlo dojít nejdříve v druhé půlce letošního roku.

"Dnešní seminář je průzkumnou fází, další tři měsíce budou obě strany hodnotit vzájemné nabídky a potřeby. V létě by se pak měly sejít vlády obou zemí k projednání dalšího postupu," řekla Morganová.

České firmy si věří
Dnes probíhají prezentace jak MDA, tak amerických firem, které se na protiraketové obraně už podílejí, jako Boeing, Lockheed-Martin, Raytheon či Northrup-Grumman. Během zítřka pak budou mít české i americké firmy příležitost se jednotlivě sejít u jednacích stolů a projít konkrétní možnosti spolupráce.

Český průmysl si ve svých schopnostech věří. "Podle mě máme americké straně mnoho co nabídnout i v oblasti protiraketové obrany," poznamenal náměstek ministra průmyslu Milan Hovorka. Připomněl úspěchy českých firem na poli sledovacích i radarových systémů, jako jsou Tamara a Věra.

Jeho slova podpořil i Vladislav Gabriel z Asociace obranného průmyslu. "Naše firmy dokáží poskytnout schopnosti od vývoje až po realizaci," řekl Gabriel, podle kterého jsou Češi silní například v informačních technologiích a systémech.

Běh na dlouhou trať
Jestli bude seminář úspěšný a dojde k zapojení českých firem do tohoto amerického systému, se neprojeví hned.

"Během semináře nelze čekat zázraky, dnes se žádné smlouvy nepodepíší, to přijde až časem," chladil vyhlídky na rychlé zahájení spolupráce náměstek Pojar.

Vzájemná spolupráce firem a vědeckých institucí by probíhala na základě zvláštní česko-americké dohody, která by měla Čechům umožnit účast na projektech spojených s budováním systémů protiraketové obrany.

Mezirezortní jednání k ní proběhnou v Praze tento pátek. Podobnou dohodu mají USA uzavřenou s Japonskem, Itálií, Austrálií, Velkou Británií a Dánskem.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen, když na hřiště vběhli...Další z rubriky

Aero představilo nástupce bitevníku Alca, ponese název Striker

Vizualizace nového letounu F/A-259 Striker

Český výrobce letounů Aero a izraelská IAI představili společně během leteckého veletrhu ve Farnborough nástupce...

VIDEO: České vrtulníky zahajovaly summit NATO. Prestižní věc, zní z armády

Vrtulník Mi-17 českých vzdušných sil při průletu nad bruselskou centrálou NATO...

Zatímco loni během slavnostního ceremoniálu k otevření nového sídla NATO nad Bruselem přelétly ve formaci české...

Špinavá provokace, zostřuje Moskva diplomatickou přestřelku s Aténami

Premiéři Alexis Tspiras a Zoran Zaev se před podepsáním dohody o novém jménu...

Když před týdnem spojenci z NATO pozvali Makedonii, aby se stala třicátým členem Aliance, prakticky v tu samou chvíli...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz