Americký vědec Noshir Gowadia pomáhal Pekingu s vývojem neviditelných raket

Americký vědec Noshir Gowadia pomáhal Pekingu s vývojem neviditelných raket | foto: AP

Američan tajně pomáhal Číňanům s vývojem raket, dostal 32 let vězení

  • 27
Americký federální soud na Havaji odsoudil inženýra, který se podílel na vývoji takzvaného neviditelného bombardéru B-2. Noshir Gowadia měl Číně pomáhat s vývojem neviditelných raket. Za prodej armádního tajemství Pekingu dostal 32 let vězení. Proti rozsudku se odvolá.

Gowadia podle obžaloby odešel ze zbrojní firmy, jež vyvíjela bombardér B-2, v roce 1986. Pouhé dva roky poté veřejnost poprvé spatřila letoun, který umí obelstít radary.

V roce 2003 pak začal pomáhat Číňanům s vývojem neviditelných raket, aby mohl splácet hypotéku na luxusní dům na havajském ostrově Maui. Celkem si tak prý přišel nejméně na 110 tisíc dolarů (téměř dva miliony korun).

Technologii nabízel i Švýcarsku a Izraeli

Podle státního zástupce se navíc Gowadia pokoušel prodat technologii takzvaných neviditelných letadel i švýcarské vládě. Jednal o tom rovněž s německými a izraelskými firmami.

Letoun B-2 Spirit od společnosti Northorp Corp. při svém představení veřejnosti v roce 1989

"Porušil přísahu danou své vlasti. Byl shledán vinným z prodeje cenných technologií cizím zemím za účelem osobního obohacení," řekla při vynesení rozsudku soudkyně Susan Mollwayová.

B-2 SPIRIT

Americký strategický bombardér. Využívá technologii stealth - díky konstrukci z uhlíkových kompozitů se letoun omezuje na minimum množství vyzářených signálů. Jeho výhodou je i dolet téměř deset tisíc kilometrů bez doplnění paliva. První prototyp vzlétl roku 1989. Původně bylo objednáno 135 kusů, nakonec se ale vyrobilo jen 21 kusů. Jednotlivé stroje jsou nazvány podle amerických států. Je to nejdražší letoun v historii, jeden kus stojí přes jednu miliardu dolarů. Poprvé byl nasazen v roce 1999 v Kosovu. V únoru 2008 se stroj Spirit of Kansas zřítil na základně na Guamu.

Obžaloba původně požadovala doživotní trest. Mollwayová se ale přiklonila k nižšímu trestu vzhledem k Gowadiově věku a zdravotnímu stavu i přesto, že odsouzený neprojevil nad svými činy žádnou lítost.

Gowadiovi obhájci připustili, že jejich klient Číňanům pomáhal s vývojem neviditelných technologií. Gowadia ale podle nich nedal Pekingu k dispozici žádné informace nad rámec těch, které lze získat z otevřených zdrojů.

Gowadiu by mohly očistit důvěrné dokumenty

Obhajoba také tvrdila, že některé důkazy v Gowadiův prospěch nebyly připuštěny, protože je USA označují za důvěrné. V odvolacím řízení tyto důkazy chtějí přednést a domnívají se, že tak umožní úplné očištění obžalovaného.

V minulosti bylo několik amerických zbrojních expertů odsouzeno za průmyslovou špionáž ve prospěch Číny. Naposledy loni v únoru byl k 15 letům vězení odsouzen muž, který chtěl Pekingu předat citlivé informace o raketoplánech a o amerických nosných raketách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video