Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ambulance byla uzavřena. Klipy ukážou, že se korupce týká všech

  11:03aktualizováno  11:03
Občanské sdružení Oživení připravilo dva nové spoty upozorňující na rizika plynoucí z korupce. Jejich hlavním smyslem je poukázat na to, že podezření z úplatků se nevyplácí nechat si pro sebe, protože na ně nakonec doplatí obyčejní lidé.

Stojíte na nádraží, když vám tlampač oznámí, že vlak už nepřijede. Jdete k lékaři a dozvíte se, že zdravotní péče byla zrušena.

Zatím to realitou není. Ale občanské sdružení Oživení, které si spoty nechalo vyrobit, upozorňuje, že bez aktivity a všímavosti obyčejných lidí postihne korupce všechny.

Bez korupce

Protikorupční projekt sdružení Oživení

"Cílem naší kampaně je problém korupce více přiblížit vnímání široké veřejnosti. Ta by si měla uvědomit, že korupce se bezprostředně dotýká nás všech a její tolerování ještě více posiluje korupční klima. Zda se z korupce stane tolerovaná norma, nebo bude vytlačena na periferii veřejného života, v závěru závisí pouze na občanech samotných," říká Martin Kameník ze sdružení Oživení.

Dodal, že práce sdružení sice zatím nepřinesla dramatickou proměnu korupčního prostředí v Česku, první vlaštovky ale už jsou pozorovatelné například v práci některých samospráv, případně úřadů, které ochotněji než dříve reagují na zaslané žádosti o informace.

Recept na boj s korupcí Kameník vidí ve větším zájmu občanů o veřejné záležitosti. Právě k tomu by klipy zobrazující, jak korupce postihne obyčejné lidi, měly pomoci.

Sdružení také pomáhá samosprávám, kterým nabízí prověření férovosti interních mechanismů. V týmu protikorupčních auditorů má například exposlance Oldřicha Kužílka, tvůrce zákona o svobodném přístupu k informacím, či Libora Michálka, který upozornil na korupci na ministerstvu životního prostředí.

"Reagujeme na naléhavost situace, která vznikla po posledních komunálních volbách. Po řadě apelů od nově zvolených vedení úřadů jsme se rozhodli na tuto poptávku zareagovat. Nechceme pouze analyzovat, podmínkou protikorupčního auditu je i implementace námi navržených protikorupčních opatření a závazek ze strany vedení obcí informovat veřejnost, jak se námi navržená opatření daří naplňovat,” říká předseda sdružení Štěpán Rattay.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz