Amatérští historici našli hangár letce Kašpara

  21:14aktualizováno  21:14
Členové Klubu přátel Pardubicka objevili místo, kde před bezmála sto lety stával hangár prvního českého letce Jana Kašpara. Kašparovy stroje byly podle nich uskladněny v místech dnešního kolejiště pardubického seřaďovacího nádraží.

Švédský pilot Mikael Carlson zopakoval na jaře roku 2006 přelet českého aviatika Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. | foto: Radek KalhousMF DNES

"V Pardubicích se dlouho tradovalo, že první hangár Jana Kašpara stával na Dukle, kde také první český aviatik konal své letecké pokusy. Vzhledem k tomu, že Kašparův životopisec Pavel Sviták uvedl ve své knize číslo pozemkové parcely 2070, na níž měl stávat první Kašparův hangár, napadlo člena klubu Milana Hübla věc prověřit," řekl historik a člen Klubu přátel Pardubicka Jiří Kotyk.

Díky Hüblově pátrání se podařilo v archivu katastrálního úřadu najít mapový list z roku 1915, na kterém je Kašparova parcela zakreslena.

Nyní se musí poopravit údaj v historických knihách, podle kterého první český letec startoval ke svým pokusným letům někde na dnešním sídlišti Dukla. Kašparův pozemek s hangárem se totiž nacházel v dnešním kolejišti pardubického seřaďovacího nádraží.

Hangár stál u dnešního čtvrtého nástupiště
Jeho severní strana přiléhala zhruba k dnešnímu čtvrtému nástupišti a vede šikmo do kolejiště směrem ke zbrojnici Hasičského záchranného sboru.

Pozemek, na kterém se začala psát historie českého letectví, byl asi dvě stě metrů dlouhý a padesát metrů široký.

"Pozemková kniha uvádí, že Kašparova sestra Marie prodala tuto pozemkovou parcelu městu Pardubice roku 1928, tedy rok po bratrově smrti 2. března 1927," uvedl Kotyk.

Jan Kašpar se narodil 20. května 1883 v Pardubicích. Vystudoval strojní inženýrství na pražské technice. Zkonstruoval řadu jednoplošných letounů spolu se svým příbuzným Eugenem Čihákem. Později se s Čihákem rozešli a konstruovali letadla každý sám.

Později Kašpar zakoupil za 18 tisíc franků letoun typu Blériot XI (stroj výrobního čísla 76) a učil se u Pardubic létat. Z této doby se traduje historka o tom, jak se Kašpar naučil s letadlem vzlétnout. Instinktivně přitáhl řídicí páku letadla k sobě, když se mu při startu připletla do cesty pasoucí se kráva.

Dne 13. května 1911 uskutečnil na letadle své vlastní konstrukce historický první dálkový let v Českých zemích. Letěl z Pardubic do Prahy - Velké Chuchle. Tím zahájil éru českého letectví. V roce 1927 spáchal jako duševně nemocný sebevraždu.

Autoři:

Většina lidí z tenisového prostředí se diví, že končím, řekla Šafářová

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz