Střety protivládních demonstrantů s alžírskou policií (22. ledna 2011)

Střety protivládních demonstrantů s alžírskou policií (22. ledna 2011) | foto: Profimedia.cz

Alžírský prezident se bojí revolučního viru a slibuje politické reformy

  • 3
Arabští autokraté se třesou před revoluční nákazou šířící se z Tuniska a Egypta. Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika slibuje zrušení dlouholetého stavu nouze, povolení demonstrací mimo hlavní město a rovný přístup do státních médií pro všechny politické strany.

Buteflika na čtvrteční schůzce se svými ministry slíbil, že do státem kontrolovaných médií by měly mít napříště přístup všechny politické strany. Všechny by prý měly dostat stejný vysílací čas.

Protestní pochody lidí nespokojených s režimem podle jeho slov budou povoleny všude kromě hlavního města. Buteflika zdůraznil, že metropole je v tomto směru výjimkou "z pochopitelných důvodů". Určitě to ale prý není proto, aby se nějak potírala jakákoli forma vyjadřování názorů.

Alžírské nepokoje

Ani Alžírsku se v posledních dnech nevyhnuly masové nepokoje, které vyvolalo zvýšení cen potravin. Po srážkách demonstrantů s policií zůstalo v ulicích alžírských měst nejméně pět mrtvých. Zhruba 800 dalších lidí bylo zraněno. Nepokoje se utišily až poté, co vláda minulý týden slíbila, že bude ceny základních potravin dotovat.

Možné zrušení stavu nouze by bylo prvním úspěchem odpůrců vlády, kteří podle agentur našli inspiraci v povstání v Egyptě a v Tunisku. Na 12. února plánují demonstrace v hlavním městě.

Stav nouze v Alžírsku platí už 19 let. Vláda tvrdí, že potřebuje zvláštní pravomoci, aby mohla bojovat proti islamistům napojeným na al-Káidu. Islamistické násilí v posledních letech ale trochu opadlo. Okamžitě to vyvolalo debaty, zda jsou výjimečné pravomoci vlády stále na místě.

Washington Buteflikův příslib přivítal, podle americké diplomacie musí ale následovat konkrétní činy. "Pokud bude stav nouze skutečně zrušen, bude to příznivý krok vpřed," řekl novinářům ve Washingtonu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Peter Crowley.

Maročané se bouří jen na Facebooku

Revoluční nálady šířící se arabským světem dochází ohlasu i v Maroku, kterému se protivládní nepokoje zatím vyhýbaly. K protestu na podporu politických reforem vybízí na sociální síti Facebook skupina marockých aktivistů, která má více než tři tisíce sympatizantů. 

Manifestaci "za důstojnost lidu a demokratické reformy" svolává platforma na Facebooku na 20. února. Požaduje přitom ústavní reformy, demisi současné vlády a rozpuštění parlamentu.

"To, že občané mohou svobodně vyjádřit svůj názor, nás nijak neznepokojuje," uvedl ve čtvrtek mluvčí marocké vlády. Protesty však podle něj nesmí poškodit národní zájmy a hodnoty dané ústavou.

Severoafrická země je konstituční monarchií s voleným parlamentem. Monarchovi Muhammadovi VI. ale podle některých kritiků přiznává ústava široké výsady. Podle analytiků Maroku hrozí lidové povstání nejméně ze všech severoafrických zemí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video