Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Altner: Miliardy teď dluží ČSSD švýcarské firmě. Nesmysl, říká strana

  15:35aktualizováno  15:35
Pohledávky právníka Zdeňka Altnera, který pomohl ČSSD u Ústavního soudu obhájit právo na její sídlo - Lidový dům v centru Prahy - a od té doby se domáhá odměny za vyhraný spor, získala švýcarská společnost H-Holding AG. Podle Altnera jde ve sporu už o 24 miliard korun, podle ČSSD už jen o 18,5 milionu korun.

"Moje pohledávky přešly na švýcarskou firmu, mně už půjde pouze o náhradu škody ze strany českého státu," řekl iDNES.cz Altner. Prohlásil, že i podstatnou část svého nároku na odškodnění převede na některou mezinárodní charitativní organizaci a jemu osobně bude stačit deset procent z toho, co na České republice vysoudí.

Ve sporu jde o to, že Altner zásadně pomohl ČSSD, když u Ústavního soudu zajistil, aby její politici mohli být zapsáni do orgánů společnosti Cíl, které patří sídlo strany v centru Prahy. Sociální demokracii pomohl majetek, který s jeho pomocí získala, aby se finančně postavila na nohy.

Jenže Altner je přesvědčen, že sociální demokraté nedodrželi smlouvu, kterou s ním uzavřel tehdejší šéf strany Miloš Zeman a řádně mu nezaplatili. Měl inkasovat mimo jiné provize z budoucích pronájmů majetku strany i z jeho případného prodeje.

"Celkově jde, včetně úroků, už o více než dvacet miliard korun," tvrdí Altner, jehož pohledávku ale podle něj získal švýcarský H-Holding AG. Vlastníka neprozradil - zajímavé přitom je, že smlouva mezi Altnerem a švýcarským holdingem byla uzavřena podle práva Jihoafrické republiky.

Altnerův advokát Jaroslav Čapek oznámil, že se pokusí zpochybnit u Ústavního soudu jeden ze soudních verdiktů, podle nějž byla "nepoznatelná" vůle účastníků základní smlouvy, kterou s ČSSD před lety uzavřel. "Soudy mě okrádají už deset let," prohlásil emotivně Altner.

ČSSD: Je to jen další pokus Altnera poškodit nás u veřejnosti

Sociální demokraté považují dnešní vystoupení Altnera za snahu poškodit stranu těsně před volbami v očích veřejnosti. "Své aktivity eskaluje vždy před významnými událostmi, jako jsou volby či sjezdy sociální demokracie," uvedl ústřední tajemník ČSSD Jiří Havlíček ve stranické tiskové zprávě.

"Zdůrazňujeme, že všechny dosud vedené soudní spory mezi ČSSD a JUDr. Altnerem byly pravomocně ukončeny ve prospěch sociální demokracie," uvedl Havlíček. Jediný neukončený soudní spor je podle něj o částku 18,5 milionu korun (plus úroky), kde zatím neproběhlo odvolací řízení.

Sociální demokraté ale upozornili, že soudy - naposledy Městský soud v Praze letos 1. dubna - odmítly, aby místo Altnera ve sporu figuroval švýcarský H-Holding AG.

Altner se v minulosti neúspěšně pokusil poslat ČSSD kvůli nezaplaceným pohledávkám do konkurzu. A když Jiří Paroubek zkritizoval Miloše Zemana za to, že s advokátem podepsal nevýhodnou smlouvu, Zeman potom opustil sociální demokracii.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz