Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alternativní školství je ohroženo

  0:01aktualizováno  0:01
Kdo chtěl, mohl své děti učit jinak, než je běžné. Rodičům teď hrozí, že o svobodnou volbu typu školy přijdou. Ministerstvo školství přestalo přát alternativnímu školství. Rodiče, kteří učí děti doma, protestují. Podle návrhu nového zákona už nemá být domácí škola pro každého, kdo bude "jen" chtít.

Krajské úřady napříště takovou výuku povolí jen dětem, které pro to budou mít "závažné důvody".

Co konkrétně se tím myslí, to už se v zákoně nepíše. Podle Karla Tomka z ministerstva školství bude napříště individuální vzdělávání určeno jen dětem na prvním stupni základních škol, které budou dlouhodobě nemocné.

Rodiče, kteří své děti učí doma, s tím zásadně nesouhlasí. "Je to diskriminace, která nemá v zemích Evropské unie obdoby," píše ve svém prohlášení Asociace pro domácí vzdělávání.

Ministerský záměr se nelíbí ani opozici. "Pokud rodič chce své potomky učit sám a má potřebné vzdělání, není důvod mu v tom bránit," míní předseda školského výboru Poslanecké sněmovny Walter Bartoš.

Ohrožena je i budoucnost waldorfských škol. Ministerstvo školství po sedmi letech zrušilo "pokusné ověřování", v jehož rámci fungovaly. Úředníci však zároveň rozhodli, že se má waldorfská pedagogika "schovat" pod tradiční vzdělávací programy.

"Je to nedorozumění. To rozhodnutí nezní tak, že by si školy musely vybrat jediný ze stávajících vzdělávacích programů a tomu se přizpůsobit. Mohou fungovat v rámci všech dalších dokumentů, které na ministerstvu platí," řekl náměstek ministryně školství Jaroslav Müllner.

Waldorfské školy však tvrdí, že právě v tom tkví potíž. "Představují si, že poslepujeme kousky tří různých vzdělávacích programů, k tomu přimícháme části dalších dokumentů a vše bude v pořádku. Jenomže tak to vůbec nejde udělat," podotýká učitel ze semilské waldorfské školy Tomáš Zdražil.

Příkladů je víc: zatímco v běžné základní škole trvá vyučovací hodina 45 minut, v té waldorfské 120 minut. Navíc se tu učí v takzvaných epochách. Přírodopis je na pořadu třeba jeden celý měsíc. Pak už se v daném ročníku neprobírá vůbec. Liší se i množství probíraného učiva.

"Třeba v šesté třídě toho v dějepisu probíráme méně než v běžných školách. Snažíme se děti učit třeba i méně věcí, ale mnohem víc do hloubky, tak aby si je skutečně zapamatovaly. Ale nevyhovuje to předepsaným osnovám, takže bychom měli okamžitě problémy se školními inspektory," upozorňuje Zdražil. Ministerstvo slibuje, že změny znovu zváží.

Psycholog: Dětem by to způsobilo trauma
Když se dozvěděl, že se mají waldorfské školy "předělat" po vzoru běžných základních škol, rozčilil se. Dětský psycholog Jan Černý to považuje za úřednickou zvůli.

Co vás na tom tak rozzlobilo? Jde přece jen o osm škol v celé zemi?

Představte si, co musí zažívat ti lidé, kteří do waldorfských škol své děti už léta posílají. Tu školu si svobodně vybrali a jejich děti v ní bezvadně prospívají. Najednou se to přestane líbit úředníkům a neurvale do toho zasáhnou.

Budou-li se muset waldorfské školy skutečně proměnit, jak navrhuje ministerstvo, co se podle vás stane?

Režim ve waldorfských školách je úplně jiný než v běžných. Ty děti tam chodí už nějakou dobu, jsou zvyklé na volnější a přirozenější způsob výuky. Kdyby se tyto školy musely změnit v běžné, čeká děti z ničeho nic mnohem přísnější režim a je otázka, zda si na něj dokážou zvyknout. Jak k tomu děti přijdou, aby musely najednou čelit takové situaci?

Mohlo by je to nějak vážněji poznamenat?

Většinu asi ne. Myslím si však, že trauma, které by zažily, je zbytečné. Jsou ovšem i takové děti, které s tím mohou mít velké psychické problémy. Navíc se u mnohých dá očekávat zhoršení prospěchu.

Pro jaké typy dětí se waldorfská pedagogika hodí? Pro ty, které jsou pomalejší? Postižené?

Může tam chodit jakékoli dítě. Vhodné je to zejména pro ty žáky, kteří mají jeden hlavní problém: nedokážou se přizpůsobit strojové kázni, kterou většina běžných škol vyžaduje. Prostě zlobí.

Doporučil jste někdy rodičům, kteří se s vámi přišli poradit, aby dítě přehlásili do waldorfské školy?

Opakovaně. Právě v těch případech, kdy bylo dítě neposedné, nedokázalo se přizpůsobit přísnému režimu a z toho plynuly všechny jeho další problémy. Nikdy se mi nestalo, že by ti, kteří na mé doporučení dali, tohoto kroku později litovali.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz