Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alternativní Nobelova cena poputuje do Kanady, Afriky i na Nový Zéland

  13:16aktualizováno  13:16
Letošní alternativní Nobelovu cenu získal klimatolog z Kanady, ochránce pralesů z Konga, novozélandský bojovník proti atomovým zbraním a lékařka chudých z Etiopie. Cenu získávají 4 osobnosti či organizace za svou snahu o mír, ochranu životního prostředí či sociální spravedlnost, které podle kritiků přišly při udílení Nobelových cen zkrátka.

Jeden z laureátů Right Livelihood Award - kanadský klimatolog David Suzuki (13.10.2009) | foto: AP

"Letošní nositelé ceny konkrétně ukazují, co se může a musí udělat, aby se omezily změny klimatu, svět se zbavil jaderných zbraní a životně důležitá lékařská péče byla i pro chudé a znevýhodněné," zdůvodnila porota své rozhodnutí.

Podle porotců je boj proti změnám klimatu "pomalý a nedostatečný", hrozba jaderných zbraní roste a to, "že tolik chudých lidí trpí léčitelnými nemocemi, je hanba lidstva".

Jedním z nositelů letošních "Right Livelihood Awards", jak se alternativní ocenění k Nobelově ceně jmenuje, je třiasedmdesátiletý kanadský zoolog David Suzuki, který pochází z Japonska.

Už léta se snaží prosazovat větší společenskou odpovědnost vědy. Změny klimatu vysvětluje lidem ve svém populárním televizním pořadu, který kanadská televize CBC prodala do osmdesáti zemí světa. Napsal i více než čtyřicet knih, z toho sedmnáct pro děti.

Další laureát, osmačtyřicetiletý biolog René Ngongo, zase založil v roce 1994 v Kongu organizaci na ochranu životního prostředí Ocean, která bojuje za zachování pralesů v této africké zemi.

Ročně na světě zmizí kolem 13 milionů hektarů pralesů. Porota Ngonga ocenila za jeho "odvahu postavit se všem silám, které deštný prales v Kongu ničí".

Sedmačtyřicetiletý pedagog Alyn Ware z Nového Zélandu si cenu, která se uděluje od roku 1980, zasloužil za svůj boj proti jaderným zbraním. Ten odstartoval před dvěma desetiletími vzdělávacími projekty pro novozélandské školáky.

V roce 2002 založil mezinárodní sdružení členů parlamentů, které si za svůj cíl zvolilo jaderné odzbrojení a podílelo se na vypracování dohody k tomuto tématu.

Už od roku 1959 léčí africké ženy

Poslední letošní držitelkou alternativní Nobelovky je pětaosmdesátiletá Catherine Hemlinová, která se narodila v Austrálii. V roce 1959 přijela jako ženská lékařka do Etiopie. Se svým manželem založila nemocnici, kde ženy bezplatně léčila.

Svou činností "vrátila zdraví, naději a důstojnost tisícům nejchudších afrických žen", uvedla porota.

Alternativní cenu k cenám Nobelovým založil německo-švédský filantrop Jakob von Uexküll. Letos budou slavnostně předány 4. prosince ve švédském parlamentu.

Suzuki by měl obdržet čestnou cenu, zbývající trojice by si měla rozdělit 150 tisíc eur (asi 3,75 milionu korun). Porota letos vybírala z dvaaosmdesáti kandidátů ze čtyřiceti šesti států. Z rozvojových zemí pocházelo 46 nominovaných.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Najdete na iDNES.cz