Alkohol je problém Česka

  • 78
Při pětidenní policejní akci Kryštof chytili policisté 952 řidičů s alkoholem v krvi. Kvůli opilcům za volantem letos zemřely desítky lidí. Poslaneckou sněmovnou hýbe skandál opilého poslance Petra Kotta. Je pití pro Čechy opravdu tak velký problém? Odborníci přitakávají: Ano, je.

Kritériím diagnózy alkoholik vyhovuje totiž 300 000 Čechů. Mají abstinenční příznaky, zanedbávají práci, trpí jejich rodiny, často mají konflikty se zákonem a mají i vážné zdravotní potíže.

Další milion Čechů tedy každý desátý - má s alkoholem větší či menší problémy. Spotřeba alkoholu během desetiletí prudce rostla. V roce 1936 vypil průměrný Čech ročně 3,4 litru destilátu, dnes ho za stejnou dobu zkonzumuje deset litrů a k tomu navíc 160 piv s šestnácti litry vína.

Alarmující je podle Petra Popova, primáře oddělení léčby závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, i to, že zatímco v padesátých letech nebylo na pražském pracovišti u Apolináře jediné lůžko pro alkoholičky, dnes je jich tolik jako pro muže.

"Ženy se na rozdíl od mužů opíjejí o samotě, zpravidla kvůli osamělosti," říká Ladislav Csémy z pražského Psychiatrického centra.

V pití alkoholu jsme na špici Evropy
Barometrem českého alkoholismu je podle odborníků Poslanecká sněmovna. "Chlastají poslanci, proč tedy nepít v práci či za volantem?" srovnává expert Ladislav Csémy.

Do úrovně Evropy Čechům sice ještě leccos chybí, ale v jednom jí už dnes dávají na frak. Ročně na hlavu vypijí deset litrů destilátů, sto šedesát piv a šestnáct litrů vína. Například v pití piva jsme se dostali hned za první Dány.

Celkově pak každý Čech vypije patnáct litrů alkoholu ročně. "Odměnou" je mu třetí místo v Evropě. Za prvním Portugalskem (16,6) a druhým Irskem (15,8). S Českem velikostí srovnatelná Belgie (9,64) je až na čtrnáctém místě a ještě lépe jsou na tom šestnáctí Poláci (8,26).

Čeští notorici přitom podle statistik vypijí ročně běžně i třicet litrů destilátů. Za stejné období zemře kvůli alkoholu šest tisíc lidí. Jedinou dobrou zprávu nabízí Ladislav Csémy z pražského psychiatrického centra: spotřeba alkoholu v Česku už jistý čas stagnuje. "Zřejmě jsme dosáhli vrcholu. Ale nic to nemění na faktu, že pijeme jako duhy."

Minerálka dražší než pivo
Proč se v Česku od roku 1990 zvýšila spotřeba alkoholu o celou desetinu, nelze podle Csémyho určit jednoznačně: "Jde o souhrn příčin. Ale kraluje v nich asi nízká cena alkoholu. Ve srovnání s cigaretami či potravinami téměř nepodražil."

Csémyho švédští kolegové byli nedávno v jedné z hospůdek na pražské Kampě doslova u vytržení, když za minerálku platili 80 korun, zatímco Csémy za pivo jen něco přes třicet. "Zemi, kde je pivo levnější než limonáda, jinde na světě nenajdete," dodává primář protialkoholní léčebny v Bohnicích Karel Nešpor.

K nebývale velké spotřebě alkoholu nahrává podle obou expertů i zvyšující se stres v práci, tradiční tolerance Čechů k pití, masivní reklama na alkohol, jaká tu nikdy předtím nebyla, nesrovnatelně pestřejší nabídka piv i destilátů než v dobách komunismu a také snadná dostupnost alkoholu.

"Hospodští ztrácejí zábrany a běžně už nalévají i nezletilým," říká Ladislav Csémy. Vadí mu zejména reklama, která tvrdí, že bez piva nelze žít a kdo ho nepije, není chlap. Přitom právě nadměrné a dlouhodobé konzumování piva vede podle sexuologických výzkumů spolehlivě k impotenci.

Nejohroženější jsou lékaři
K profesím, které jsou alkoholem nejvíce ohroženy, patří přitom paradoxně lékaři. "Kde je zažité, že vděčný pacient přinese lahev, tam si může ubohý lékař vypěstovat delirium tremens, aniž ho to cokoliv stojí," povzdechl si primář Nešpor.

K rizikovým profesím patří dále stavební dělníci, číšníci a v poslední době i podnikatelé a manažeři, kterým alkohol pomáhá utlumit stres, jemuž jsou vystaveni.

Varovný je i počet žen, které pijí. Jsou emancipovanější a své sociální podmínky se snaží vyrovnat mužským. Ženský organismus je však vůči alkoholu mnohem méně odolný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video