Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PŘEHLEDNĚ: Kolik stojí noc na záchytce? Nejvíce platí opilci v Plzni

  18:22
V Ústeckém kraji nemají žádnou záchytku, zatímco v Moravskoslezském a Středočeském jich mají hned několik. Ostatní kraje mají po jedné stanici. V Česku je osmnáct záchytek, zpravidla jedna na kraj. Cena se přitom napříč republikou značně liší – nejdražší je v Plzni, kde vyjde „nocleh“ na čtyři a půl tisíce korun. Podívejte se, kde můžete skončit, když to s alkoholem přeženete.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Není to nic, na co by měl být člověk hrdý, ale přihodit se to může. Hladina alkoholu v krvi překročí rozumnou mez a mozek utlumí svoji činnost. V takovém případě je nejrozumnější jít domů, ale pokud se to nepodaří, může následovat převoz na záchytku a „spánek spravedlivých“ pod dohledem.

V Česku slouží tomuto účelu osmnáct protialkoholních záchytných stanic. Většina krajů má jednu, výjimku tvoří jen Středočeský kraj se třemi záchytkami, Moravskoslezský kraj se čtyřmi a Ústecký kraj, který nemá od roku 2001 žádnou.

„Není to ideální stav, nabourává to režim nemocnic. Nicméně krajská záchytka je v pokročilé fázi zřízení,“ komentuje mluvčí Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř absenci záchytné stanice, kam by policie mohla převážet ty, již jsou po nadměrné konzumaci alkoholu nebezpeční sobě či druhým. Nově zbudovaná záchytka by se podle něj měla nacházet v Teplicích.

A Rytíř tak zároveň naznačil druhou možnost, jak naložit s nebezpečným opilcem – pokud záchytka chybí nebo je plná, policisté rozvážejí intoxikované do nemocnic či jiných zdravotnických zařízení.

Podobně občas postupují i v Praze, kde je pouze jedna záchytná stanice. Z důvodu omezené kapacity je často plná už během večera, proto vozí strážníci opilé lidi – pokud nejsou agresivní – do okolních nemocnic. Čeká je tak zpravidla vystřízlivění na interně, na což si však stěžují tamější pracovníci.

Pražská záchytka je nejvytíženější v celé republice. Hospitalizací bylo loni 5 682 – zhruba stejně noclehů poskytly všechny stanice v Moravskoslezském kraji. Počet záchytů v Praze postupně rostl od roku 2013, kdy pracovníci zaregistrovali zhruba pět tisíc hospitalizací. Až loni počet poprvé mírně klesl.

Kroměříž zlevnila na desetinu, nejdražší je Plzeň

Noc na pražské záchytce stojí standardně 1 950 korun. „Účet“ se navyšuje jen tehdy, když opilec spáchá během noci nějakou škodu. Obdobná praxe platí pro všechny české stanice – cena za záchyt je fixní, a to včetně případného znečištění pokoje.

Připlácí se pouze za cestu, a to v Brně a v Ostravě. Pokud se někdo intoxikuje mimo jihomoravskou metropoli, vyjde ho to o dvě stě korun dráž, namísto stávajících 1 300 korun. Podobně je tomu na Ostravsku, kde se platí dovoz sanitkou 23 korun za kilometr. Jinak stojí noc na záchytce v Ostravě dva tisíce.

Historie záchytek

Protialkoholní záchytná stanice slouží k nedobrovolnému přenocování osob intoxikovaných alkoholem, které by mohly ohrozit sebe nebo okolí, případně by mohly budit veřejné pohoršení. První záchytka vznikla v roce 1902 v ruském městě Tula. V Československu začala první záchytka fungovat 18. května 1951. Založil ji v pražském Apolináři bojovník proti alkoholismu Jaroslav Skála. Prvním pacientem byl ruský námořník.

O záchytkách v Karviné a Opavě se dlouho mluvilo jako o nejlevnějších v republice, ale od června 2017 už to neplatí. Dorovnaly totiž ceny s okolím a nyní se platí za záchyt dva tisíce korun. Stejná zůstává už čtyři roky cena za nocleh v zařízení ve Frýdku-Místku, kde nocleh vyjde na 2 300 korun.

V průměru stojí noc na záchytce dva a půl tisíce, což je částka, kterou fakturují opilcům třeba v Olomouckém kraji. Tam mají ovšem šanci ušetřit – pokud zaplatí do tří dnů od záchytu, mají to jen za šestnáct set.

Ještě levnější je pro opilce noc v Kroměříži, kde je sazba 1 300 korun. V roce 2008 tam přitom nocleh stál víc než v luxusním hotelu – téměř 13 000 korun. Kraj vysokou cenu obhajoval náklady na provoz záchytky, pak ji ale opět snížil (viz Kroměřížská záchytka výrazně zlevňuje, tisíce platil jen zlomek opilců).

Podívejte se, jak vypadá kroměřížská záchytná stanice:

V současnosti je nejlevnější záchytná stanice v Českých Budějovicích, kde se za noc platí 1 200 korun. Mají tam ovšem jen sedm lůžek – pět pro dospělé, dvě pro mladistvé. Podnapilých náctiletých tam loni ošetřili třicet. Celkem prošlo záchytkou v roce 2017 na tisíc lidí, z toho pětinu tvořily ženy.

Relativně levná je také záchytka v Královéhradeckém kraji, kde stojí noc dva tisíce korun. Naopak ve vedlejším Pardubickém kraji se musí opilci plácnout přes kapsu – za nocleh na tamější záchytce jim naúčtují 3 200 korun. O dvě stovky dražší je pak osmihodinový pobyt na záchytce v Sokolově.

Ze tří středočeských stanic je s cenou 2 500 nejlevnější Příbram, která je však časově omezená – otevřená je jen v pátek a sobotu. V Mladé Boleslavi a Kolíně je nocleh o pět set korun dražší. Za záchyt v Jihlavě se platí 4 000 korun. O pět set korun méně stojí pobyt v libereckém zařízení.

Nejdražší záchytku mají v Plzeňském kraji. Tamější opilci se musí připravit na to, že jedna noc je vyjde na 4 500 korun. Ještě před dvěma lety je to ale mohlo vyjít mnohem dráž. Tamní provozovatel byl kritizován pro způsob vymáhání dlužných částek. Původně totiž klienti museli zaplatit rozhodčí doložku a směnku. Ve chvíli, kdy nezaplatili, tak se jim jedna noc prodražila až na několik desítek tisíc (více zde). Od kritizovaných postupů ale už ustoupili.

Praxi rozdílných cen kritizovala v minulosti veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, podle níž by měla být částka stanovena jednotně a centrálně. Upozornila také na to, že v některých zařízeních rozhodovali o omezujících opatřeních, jako je poutání na lůžko, a podávání léků jiné osoby než lékař, což je v rozporu se zákonem. Ocenila však obětavost zaměstnanců záchytných stanic (viz Záchytky jsou ve špatném stavu, některé stojí víc než hotel).

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  13:15

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Válek apeluje na přeočkování dětí

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  13:10

V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. „Registrujeme 956 nových případů,“ řekla...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  13:10

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  13:05

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...