Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aliance zvýší ochranu Turecka

  14:39aktualizováno  14:39
Brusel - NATO narychlo svolalo velvyslance členských států. Posoudí dopady útoku proti Iráku především vzhledem vůči sousednímu Turecku, nad kterým nepřežitě monitorují situaci speciální letouny včasného varování AWACS. Turecko sousedí přímo s Irákem. Aliance navíc zvýšila bezpečnostní opatření v okolí svého bruselského sídla.

NATO dopoledne narychlo svolalo do centrály v Bruselu velvyslance členských států, aby posoudili dopady útoku proti Iráku především vzhledem vůči sousednímu Turecku, nad kterým nepřežitě monitorují situaci speciální letouny včasného varování AWACS.

Ačkoliv se Severoatlantická aliance přímo na konfliktu v Iráku nepodílí, situaci nepřetržitě monitoruje. Především kvůli ochraně jednoho ze členských států - Turecka. Výbor pro vojenské plánování ve středu rozhodl, že zvýší v Turecku počet průzumných letounů včasné výstrahy AWACS ze dvou na čtyři. Letouny tak nepřetržitě sledují oblast.

Síly NATO mají podle Robertsona působit především preventivně a odstrašit Irák či teroristické skupiny před útokem. "Myšlenkami jsem s koaličními vojáky a iráckými obyvateli v této těžké době. Věřím, že konflikt nebude mít dlouhé trvání," řekl.

Na dopolední schůzce Rady NATO informovali američtí a britští diplomaté velvyslance členských států o dosavadním postupu vojenských sil proti Iráku. Jak Robertson potvrdil, USA a Británie budou alianci pravidleně informovat o vývoji událostí v oblasti formou krátkých brífinků.

Aliance rovněž vyhověla turecké žádosti a do země vyslala další dvě baterie protiraketových systémů Patriot. První tři systémy v Turecku už v únoru rozmístila nizozemská armáda. Dva byly rozmístěny na jihovýchodě Turecka, jeden u hranice s Irákem. Další dva systémy by měly poskytnou USA.

Mezi odpůrci tohoto kroku měla hlavní slovo Francie, která se k němu nakonec nepřipojila. Právě proto aliance o ochraně Turecka nadále jedná nikoliv v Radě NATO, ale ve Výboru pro plánování obrany. Do výboru patří 18 členských zemí, tedy všichni bez Francie, která nemá ve vojenské struktuře aliance zástupce.

Robertson ubezpečil, že zástupci aliance budou v nadcházejících týdnech připraveni okamžitě o bezpečností situaci jednat. "Začali jsme už diskutovat o poválečné pomoci a obnově země, což všichni spojenci považují za jeden z nejdůležitějších úkolů," oznámil Robertson.

Jak informoval ČTK nejmenovaný zdroj v alianci, generální tajemník George Robertson byl z Washingtonu v noci průběžně informován o vývoji situace. Odmítal však vydat jakékoliv sdělení, dokud se neporadí s velvyslanci 19 členských států.

Kolem sídla bruselské centrály NATO panují přísná bezpečnostní opatření nejvyššího stupně, včetně rozmístění ozbrojených vojáků.

Generální tajemník NATO George Robertson před týdnem předesal, že role aliance v irácké krizi zůstává omezená na obranu své členské země Turecka. "V tuto chvíli bylo NATO pouze požádáno o zvláštní opatření na obranu Turecka," řekl Robertson a zároveň dodal, že Turecko je členem aliance, která se domnívá, že je země v tuto chvíli v ohrožení.

Obranná opatření příslibilo NATO Turecku 19. února, po zdlouhavých jednáních Severoatlantické rady pro případ možného iráckého protiúderu.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


ROZSTŘEL: Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdilHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz